مسترکار - دنیای خودرو

پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، نیازمند عزم جدی قوای سه گانه

پشتیبانی و مانع زدایی از تولید، نیازمند عزم جدی قوای سه گانه پشتیبانی و مانع زدایی از تولید نیاز به ایجاد زیرساخت های حمایتی و بازنگرنی جدی در قوانین و مقررات دارد و همکاری جدی قوای سه گانه و همه دستگاه های نظارتی را می طلبد.


مبحث فضای اقتصاد، تولید و نوآوری چندین سال است که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح می شود و این حاکی از اهمیت موضوع تولید در رونق اقتصادی کشور است. حساسیت این مساله در وضعیت فعلی کشور به حدی است که امسال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید بعنوان شعال سال از طرف معظم له مطرح شده و سمت و سوی برنامه ریزی و خط مشی اداره کشور برای قوای سه گانه مشخص شد.
در سال ۹۹ هر چند اقدام ها و تلاش هایی بمنظور "جهش تولید" در کشور انجام شد، اما کافی نبود و نتوانست اهداف اصلی این طرح را محقق کند و همچنان تولیدکنندگان با موانع مختلفی دست و پنجه نرم می کنند که نیاز به یک رویکرد جدید و بازبینی جدی همه دستگاهها و قوا در این عرصه دارد.
سرمایه گذاری در کشور در سایه تولید امکان پذیر است. عدم امنیت و ثبات اقتصادی همیشه با اهمیت ترین تهدید برای سرمایه گذاران و تولیدکنندگان است. قوانین متغیر و شرایط پیش بینی ناپذیر بازار و عدم ثبات بازار ارز همیشه انگیزه و اطمینان خاطر را از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران می گیرد و این، یکی از عواملی است که اقتصاد دلالی را در کشور رونق می دهد. بیماری ای که خود ضربه مهلکی برای تولید در کشور است و با اهمیت ترین عامل ایجاد تورم شمرده می شود.
درمان این عارضه در کشور، نظارت جدی و کنترل بی قید و شرط همه دستگاه های نظارتی و قوای سه گانه را می طلبد و تا زمانی که این عارضه مهلک در کشور وجود دارد نمی توان به ایجاد فضای امن تولید و سرمایه گذاری چندان امیدوار بود.
قاچاق کالا همیشه یکی از موانع مهم توسعه تولید در کشور بوده است که ضربه های جبران ناپذیری به تولیدکنندگان وارد میکند و یکی از با اهمیت ترین موانعی که در سال ۱۴۰۰ باید با همکاری قوای سه گانه با آن مقابله شود مساله قاچاق است. برای حل این معضل قانون گذاری، اجرا و نظارت هر سه باید اصلاح و بازبینی جدی شوند.
ضعف نظام بانکداری کشور سال هاست که یکی از با اهمیت ترین موانع تولید در کشور است و همیشه دست و پای تولیدکنندگان را بسته و نوعی حکمرانی ناعادلانه بر تولید و بنگاه های اقتصادی دارد. چه بسیار تولیدکنندگانی که با وجود تولید محصولات باکیفیت و نوآورانه و کوشش برای ایجاد اشتغال پایدار مورد بی مهری نظام بانکی قرار گرفته و به تعطیلی کشیده شده اند.
تامین سرمایه و ارائه تسهیلات با تعرفه تولید و بخشودگی های عادلانه برای تولیدکنندگانی که به حمایت نیاز دارند باید در دستور کار قرار گیرد.
سیستم مالیاتی سال هاست که مورد انتقاد خیلی از کارشناسان و فعالان اقتصادی بوده و عارضه یابی در این عرصه نیاز به یک بازبینی جدی در شناسایی تولیدکنندگانی که به حمایت دراین زمینه نیاز دارند و نیز شناسایی و برخوررد با فرارکنندگان پرداخت مالیاتی دارد.
بسیاری از پروژه های عمرانی سال هاست بر زمین مانده است که فعال سازی آنها می تواند به اشتغال زایی و فعال شدن خیلی از بنگاه های اقتصادی کمک نماید. اکنون بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در کشور داریم. تزریق ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در پروژه های عمرانی یکی دیگر از برنامه های امسال مجلس است که امید می رود اجرائی شود.
بروکراسی های اداری یکی از با اهمیت ترین عوامل فرار سرمایه از بخش تولید، ایجاد بی انگیزگی و خوابیدن چرخ تولید در کشور است. شرکت هایی وجود دارند که محصولات بسیار خوبی را دارند اما یک تا چند سال به دنبال گرفتن مجوز هستند و حتی بعد از گرفتن مجوز، برای دریافت استانداردهای لازم تا انتشار محصول با موانع و بروکراسی های مختلفی مواجه می شوند که شاید سال ها کار تولید را با وقفه مواجه می کند.
در چنین شرایطی چگونه می توان انتظار داشت که یک سرمایه گذاری با انگیزه و رغبت به حوزه تولید ورود کند و متاسفانه سال هاست که این مانع بزرگ مورد غفلت واقع شده و سرمایه ها را به حوزه هایی غیر از تولید و گاهی اوقات اقتصاد دلالی سوق داده است.
خلاء قوانین حمایتی برای تولیدکنندگان یکی از موانع موجود است. در همه جای جهان برای تولیدکنندگان و کارآفرینان شرایط ویژه تسهیل کننده و فرآیندهای بخششی ویژه ای در نظر گرفته می شود که متأسفانه این موارد در کشور ما وجود ندارد، بر این اساس زمانی که هزینه تمام شده برای تولیدکننده گران تمام شود، تولیدکننده به سمت دلالی و واسطه گری سوق داده خواهد شد.
از طرفی شبکه های توزیع در کشور ما بسیار ضعیف عمل می کنند. تولیدکنندگان نمی توانند محصولات تولیدی خودرا بطور درست به دست مصرف کننده برسانند. هنوز پروسه توزیع و پخش در خیلی از بنگاه های تولیدی بطور سنتی انجام می شود.
سیاست گذاران باید پروسه را به سمتی پیش ببرند که هزینه تولید، زمان تولید و زمان رسیدن محصول به دست مصرف کننده را بر طبق قوانین و مقرراتی که وضع می کنند کاهش دهند.
تولید و صادرات دو زنجیره مکمل متصل به هم هستند و صادرات رو به رشد، موتور محرکه تولید است. بطور قطع رفع موانع صادراتی و شناسایی درست بازارهای صادراتی و حرکت اصولی در حوزه صادرات می تواند به رونق تولید و فعال شدن هر چه بیشتر این چرخه کمک نماید. اکنون با ۱۵ کشور از مرزهای خشکی و آبی مراودات اقتصادی داریم و باید صادرات به بازارهای کشورهای دور و منطقه را توسعه دهیم.
پشتیبانی و مانع زدایی از تولید نیاز به ایجاد زیرساخت های حمایتی و بازنگرنی جدی در قوانین و مقررات دارد و همکاری جدی قوای سه گانه و همه دستگاه های نظارتی را می طلبد. امید که با عزم جدی و اراده جمعی به موازات نگاه کارشناسانه و عمل گرایانه بتوانیم در سال ۱۴۰۰ تحولی جدی در توسعه تولید در کشور ایجاد نماییم و شاهد یک جهش واقعی در چرخه تولید و اقتصاد کشور باشیم.


1400/01/29
14:14:54
629
5.0 از 5
تگهای خبر: امنیت , تور , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو