رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان خبر داد:

خسارت ۳۳۰۰ میلیارد تومانی خشكسالی به كشاورزی لرستان

خسارت ۳۳۰۰ میلیارد تومانی خشكسالی به كشاورزی لرستان لرستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: طبق برآوردهای انجام شده خشکسالی تا حالا ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.


اسفندیار حسنی مقدم با اشاره به بروز خشکسالی بی سابقه در استان اظهار نمود: امسال با خشکسالی کم سابقه ای مواجه هستیم، بارندگی بلندمدت نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۰ در صد کاهش پیدا کرده از طرفی بارش ها از برف به باران تغییر پیدا کرده است.
وی اشاره کرد: استان دو دوره ۴۲ روزه و ۵۰ روزه را بدون بارش باران داشته، این مساله خسارت های فراوانی را به زیر بخش کشاورزی وارد کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به کاهش حداقل ۶۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در امسال، اشاره کرد: تا حالا ۳ هزار و ۳۰۰میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده که در صورت عدم بارش بدون شک خسارت ها افزایش پیدا خواهدنمود.
حسنی مقدم افزود: کل سطح محصولات بیمه شده ۱۲۴ هزار هکتار است، بدین سبب در موضوع خشکسالی باید ورود جدی داشته باشیم تا خسارت ها را کاهش دهیم.
وی بیان کرد: مزارع دیم استان خسارت زیادی را متحمل شده اند و برای برداشت برخی دستگاهها باید کمک کنند.
این مقام مسئول درباب حمله احتمالی ملخ های صحرایی به استان، اضافه کرد: احتمال دارد که لرستان و اصفهان مورد حمله ملخ های صحرایی قرار بگیرد، با توجه به این که حمله ملخ ها در روز دو تن در هکتار خسارت به بار دارد تمهیدات لازم اندیشیده شده اما نیازمند کمک مالی هستیم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به خسارت ناشی از سیل فروردین ماه ۱۳۹۸ به زیر بخش کشاورزی، افزود: تا حالا ۵۷۰ میلیارد تومان در زیر بخش کشاورزی کمک شده که برای ۳۰ هزار پرونده ۱۲۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض، ۴۵۰ نقطه زیرساخت های عمرانی حدود ۱۱۱میلیارد تومان، ۲۴ هزار پرونده ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره و ۴۰ هزار پرونده استمهال با ۱۰۰ میلیارد تومان داشته ایم.
حسنی مقدم اظهار نمود: اما دو موضوع درباب خسارت سیل قابل توجه است یکی از میان رفتن ۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که از حیض انتفاع خارج شده اند که پیگیری هایی را در این خصوص انجام داده ایم.
وی اشاره کرد: درباب زیرساخت ها نیز تنها ده درصد از خسارت ها جبران شده و برای جبران مابقی نیازمند اعتبار بیشتری هستیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان درباب تنظیم بازار مرغ نیز بیان کرد: در ماه رمضان آرامش نسبی بر بازار مرغ در استان حاکم بود و تا حالا ۲۷۰ تن مرغ گرم به خوزستان صادر گردیده است.
حسنی مقدم درباب جوجه ریزی در استان، اشاره کرد: فروردین ماه ۳.۹ دهم میلیون جوجه ریزی داشتیم، اما اردیبهشت ماه شاهد افزایش قیمت جوجه یک روزه هستیم، قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان است.
وی افزود: این مساله تولید مرغ را در خرداد و تیرماه با مشکل مواجه خواهدنمود.
حسنی مقدم با اعلان اینکه یکی از اصلی ترین سیاست های ما استفاده از سرمایه گذاران بخش خصوصی است، عنوان کرد: یکی از راهبردهای اساسی ما در امتداد توسعه بخش کشاورزی ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی است.
این مقام مسئول بیان کرد: یکی از درخواست های ما این است که توزیع اعتبارات فصل کشاورزی در اختیار سازمان قرار بگیرد.1400/02/09
14:39:03
5.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو