خسارت روزانه ۵۰۰۰ میلیاردی اصناف از محدودیت های كرونایی

خسارت روزانه ۵۰۰۰ میلیاردی اصناف از محدودیت های كرونایی به گزارش مستر کار دبیرکل اتاق اصناف از کاهش فروش روزانه ۵۰۰۰ میلیارد تومان اصناف در محدودیت های اخیر کرونایی اطلاع داد.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، محمدباقر مجتبایی در یک برنامه تلویزیونی اظهار نمود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد صنفی در گروه ۱، یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد در گروه ۲ و حدود ۳۰ هزار واحد در گروه ۳ و ۴ هستند. ازاین رو اتاق اصناف پیشنهاد داده گروه ۲ در شهرهای قرمز مجاز به فعالیت باشند. اما این مورد باید همزمان با قول اتحادیه های صنفی برای تشدید نظارت ها و هماهنگی با ستاد کرونا باشد.
وی همینطور از کاهش فروش ۵۰ هزار میلیارد تومانی واحدهای صنفی در دو هفته تعطیلات آذر ماه سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: در مدت یاد شده ۸۹۳ هزار فقره چک اصناف به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان برگشت خورد. اگر بعد خانوار را ۳.۸ در نظر بگیریم بیشتر از سه میلیون نفر از این وضعیت اسیب دیدند. خیلی از این خسارت ها از سود نیست بلکه از هزینه های جاری مثل اجاره است. از سوی دیگر بسیاری از واحدهای صنفی نوپا هستند و پس اندازی ندارند، ازاین رو در شرایط فعلی تحت فشار هستند.

مجتبایی ضمن اشاره به نبود حمایت های دولتی در شرایط محدودیت، خاطرنشان کرد: سه مصوبه اخیر هم جزو کم ترین پیشنهادات اتاق اصناف بود. برای مثال همین فرصت برگشت نخوردن چک ها کافی نیست و باید حداقل ۴۰ روز در نظر گرفته می شد. چونکه واحد صنفی پس از ۲۰ روز بسته بودن وضعیت خوبی ندارد.
به گفته وی محاسبات نشان داده است طی محدودیت های هفته های اخیر هم اصناف روزانه ۵ هزار میلیارد تومان کاهش فروش دارند. این در شرایطی است که شاغلان در بخش مشاغل کوچک و متوسط با خانواده هایشان حدود ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می شوند که باید در این شرایط اوضاع آنها را درک کرد. این وضعیت به کل اقتصاد مربوط است و حتی توان مردم برای دریافت خدمات درمانی کاسته می شود.
سهم صنوف در انتشار کرونا ۱۵ درصد است

دبیرکل اتاق اصناف همینطور خواستار انعطاف بیشتر در بحث تعطیلی مشاغل شد و اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که با ترکیبی از واکسن زدن و حمایت و رعایت حداکثری پروتکل ها و مسئولیت پذیری و نظارت بیشتر، بخش عمده اصناف را از حکم کلی تعطیلی خارج کرد. نقش صنوف از شیوع کرونا کمتر از ۱۵ درصد است و سهم حمل و نقل عمومی خیلی بیشتر است.
به گفته وی در فروردین ماه ۵۶۰ هزار بازرسی انجام شده و حدود ۵۳۰۰ واحد صنفی متخلف پلمب شدند.
معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران هم در این برنامه نسبت به جهش ویروس اخطار داد و اظهار داشت که نباید احتمال جهش ویروس را نادیده گرفت و اگر این اتفاق بیفتد شرایط از آنچه وجود دارد سخت تر خواهد شد. پیشنهاد اصناف باید کارشناسی و در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی و مصوب شود. لازم است اثرات مثبت و منفی این تصمیم مورد نظر قرار گیرد.
منبع:

1400/02/15
22:46:41
5.0 / 5
276
تگهای خبر: خدمات , مجاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو