مسترکار - دنیای خودرو
رییس مركز ملی فرش ایران خبر داد

ارائه تسهیلات كم بهره برای فعالان فرش بافی در روستاها

ارائه تسهیلات كم بهره برای فعالان فرش بافی در روستاها مستر کار: کردستان رئیس مرکز ملی فرش ایران از ارائه تسهیلات کم بهره برای فعالان حوزه فرش بافی در روستاها آگاهی داد.


فرحناز رافع امروز شنبه (۸خردادماه) در جلسه ای که با حضور رئیس مرکز فرش ایران و معاونت سازمان صمت کردستان و تولیدکنندگان فرش بیجار برگزار شد؛ به مورد غفلت واقع شدن این صنعت اشاره و اظهار نمود: چندین سال است که این هنر و صنعت از جانب دولت و مردم مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی به تشریح اقدامات اخیر مرکز ملی فرش ایران پرداخت و اظهار داشت: ستاد راهبری فرش دستبافت را با هدف اقرار گرفتن بخش دولتی و خصوصی کنار هم راه اندازی کردیم و در کنار این ستاد کمیسیون های تخصصی را تشکیل دادیم تا بتوانیم در عرصه بین المللی خودمان را برای انقلاب صنعتی چهارم آماده نماییم.
رافع اضافه کرد: این ستاد راهی است که مشکلات بخش خصوصی به گوش مسئولان دولتی برسد.
رییس مرکز ملی فرش ایران به طراحی شناسنامه فرش دست بافت اشاره و بیان کرد: قبل از طراحی شناسنامه، بخشنامه ۱۴ در هیئت دولت مصوب شد تا از تخلفات حوزه فرش دست بافت جلوگیری شود و شیوه برخورد با متخلفان مشخص شد؛ در این بخشنامه گواهی اصالتی برای فرش ها طراحی و علامت تاییدیه بین المللی از سازمان مالکیت معنوی جهانی با هدف پشتیبانی از هنرمندان ستاندن شد.
وی اضافه کرد: تمامی تولیدکنندگان را تشویق می نماییم که نشان تجاری را بگیرند تا بتوانند برندسازی کنند و دفاتر کارگزاری فرش دست بافت با نظارت مرکز ملی فرش ایران راه اندازی خواهدشد.
رافع به حذف تمدید مهارت کارت قالی بافان کار اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله با طی مسیر طولانی به سرانجام رسید، قالیبافی که یکبار امتحان می دهد و کارت مهارت را ستاندن می کند نیازی به امتحان مجدد سالانه ندارد.
وی اظهار نمود: در حوزه فرش دست بافت بیش از شش سال بود که تسهیلاتی نداشتیم و الان دو ردیف بودجه داریم که حوزه مهم آن مربوط به تسهیلات اشتغال پایدار روستایی است.
رییس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: در زمینه زنجیره ارزش فرش دست بافت آماده دریافت هرگونه طرحی از قبیل پرورش و اصلاح نژاد دام، شست وشو، چینش دام و ریسندگی هستیم تا تسهیلات چهار، شش و هشت درصد در حوزه صنعتی روستایی پرداخت گردد.
وی با تاکید بر این که در بیجار هنر فرشبافی وجود دارد بیان کرد: بیجار در اقتصاد فرش درست عمل نکرده و این مساله نیاز به زنجیره تامین مواد اولیه و کارگاه های متمرکز دارد؛ در ایجاد کارگاه های متمرکز و مجتمع های قالیبافی بمنظور تشویق و ترغیب جوانان آماده کمک رسانی هستیم ضمناً تسهیلات ۱۸ درصدی برای مشاغل خانگی و کارگاه های غیرمتمرکز در نظر گرفتیم.
رییس مرکز ملی فرش ایران به اهدای کارت هنرمندی به قالیبافان در سامانه جامع فرش دست بافت اشاره نمود و اظهار داشت: قالیبافی هنر است و اثری خلق می کند که شخص دیگری قادر به خلق آن نیست و بنا داریم به قالیبافان کارت هنرمندی اهدا نماییم.
رافع در آخر به قدمت دیرین فرش بافی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: امیدواریم در این نشست با خرد جمعی بتوانیم هنرصنعت فرش به شکوفاشدن این حوزه کمک نماییم.
علی اکبر ورمقانی فرماندار شهرستان بیجار اظهار داشت: باتوجه به شغل دامداری که از گذشته در بیجار وجود داشته، فرش دست بافت آهنین بیجار همیشه موجب افتخار این شهرستان بوده و با این وجود سالهای قبل مشکلاتی در این عرصه وجود داشته و قسمتی از آن حل شده اما تولیدکنندگان کماکان انتظاراتی دارند که به حق است.
ورمقانی به گله مندی های تولیدکنندگان اشاره و عنوان کرد: یکی از گلایه ها مربوط به بیمه فرش بافان است که در مقطعی خوب انجام شد اما اکنون وضعیت خوبی ندارد، صادرات بحث دیگری است که گرفتار مشکل است؛ خوشبختانه افراد با انگیزه ای در فرش بافی حضور دارند اما مثل گذشته این هنر در تمامی خانه ها وجود ندارد با این وجود باید برای نسل جوان انگیزه ای ایجاد شود که با آموزش این هنر و صنعت رشد پیدا کند.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای ایجاد موزه ملی فرش بیجار با متراژ ۱۲ هزار مترمربع در کنار کمربندی حرکت خوبی بود که انجام شد، دو سال از قطعی شدن آن می گذرد و اعتبار سال اول صرف جواز و پروانه ساخت شد و در سال دوم آغاز به اجرای فونداسیون شد؛ هر ساله اعتباری در شورای برنامه ریزی به این موزه اختصاص داده می شود و امیدواریم باتوجه به انتظار مردم بتوانیم موزه فرش را به نتیجه برسانیم.
بختیار خلیقی معاون امور تجاری و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: با علم به این که شهرستان بیجار قطب فرش بافی در غرب کشور است به همراه رئیس مرکز فرش ایران به بیجار سفر کردیم.
وی اضافه کرد: باتوجه به پیگیری های استاندار کردستان امیدواریم دو برند فرش دست بافت در استان کردستان ثبت جهانی شوند.
خلیقی اظهار نمود: در استان کردستان ۱۸۰ هزارمترمربع فرش بافته می شود که ۹۰ هزار نفر بافنده فرش داریم که ۷۰ درصد آن بانوان هستند.
وی به تشریح وضعیت بیمه قالیبافان پرداخت و عنوان کرد: از مجموع ۹۰ هزار بافنده، ۱۲ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که هفت هزار نفر آنان فرش دست بافت است و مابقی آن مربوط به صنایع دستی است.
معاون امور تجاری و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: امیدواریم باتوجه به نامه نگاری های استاندار کردستان در جریان سفر معاون اول رییس جمهور ۱۰ هزار نفر بافنده جدید با اعتبار ۴۷ میلیارد تومان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.
منبع:

1400/03/09
20:42:35
279
5.0 از 5
تگهای خبر: بیمه , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو