مسترکار - دنیای خودرو

10 هزار میلیاردریال تسهیلات به حوزه فرش دستباف اختصاص یافت

10 هزار میلیاردریال تسهیلات به حوزه فرش دستباف اختصاص یافت به گزارش مستر کار رئیس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: 10 هزار میلیاردریال تسهیلات بانکی امسال به حوزه فرش دستباف اختصاص یافته است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، فرحناز رافع روز یکشنبه در نشست کمیته فرش کردستان گفت: ایران سال ها است در وضعیت سخت تحریم قرار گرفته ولی باوجود همه موانع و محدودیت ها سرداران اقتصادی همچون تولیدکنندگان، صادرکنندگان و هنرمندان قالیباف در کنار دولتمردان برای سرفرازی کشور همیشه در صحنه هستند.
وی یکی از دستاوردهای دولت را تشکیل ستاد راهبری فرش با عضویت بخش خصوصی و دولتی خواند و افزود: جنبه صادراتی فرش از همه جنبه های دیگر آن قوی تر و مهم تر است.
رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به این که اقدامات مطلوبی در مقرارت زدایی در حوزه فرش انجام شده است، اضافه کرد: برمبنای مصوبه هیات وزیران برای تمدید بیمه قالیبافان دیگر نیازی به ارائه کارت مهارت قالیبافان نیست.
رافع با بیان این که ۲۰ درصد از اشتغال پایدار روستایی متعلق به فرش و صنایع دستی بود، اظهار داشت: کمتر از نیم درصد این تسهیلات به این حوزه اختصاص یافته است.
وی از اختصاص ۱۰ هزار میلیاردریال تسهیلات بانکی به حوزه فرش آگاهی داد و گفت: این میزان تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد و شروع بازپرداخت آن پس از ۲ الی سه سال به متقاضیان فعال در حوزه فرش دستباف پرداخت می شود.
رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: همه طرح های فرش دستباف را ملی اعلام کردیم تا بدون هیچ وقفه و تاخیری تسهیلات لازم به متقاضیان ایجاد مجتمع ها و کارگاه های فرش، زنجیره ارزش و تامین مواد اولیه و هر طرح دیگری پرداخت خواهد شد.
رافع از حمایت جهت راه اندازی کارخانه نخ ریسی در کردستان آگاهی داد و اظهار داشت: اگر این کارخانه در ناحیه صنعتی روستایی ایجاد شود تسهیلات با نرخ چهار و ۶ درصد اعطا و در ناحیه شهری هم ۱۸ درصد و با خواب سه ساله به سرمایه گذار پرداخت خواهد شد.
ایجاد زنجیره تولید فرش دستباف در استان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در این نشست با اشاره به این که ۱۰ درصد بافندگان فرش دستباف استان از بیمه بهره مند هستند، گفت: یکی از مطالبات استان این است که تعداد بیشتری از بافندگان فرش از بیمه تامین اجتماعی بهره مند شوند.
محمد دره وزمی افزود: باتوجه به ظرفیت استان در تولید فرش دستباف نیاز به تسهیلات بانکی با بهره پایین داریم که امیدواریم در این رابطه شرایط ویژه ای برای بافندگان فرش برقرار شود.
وی از تولید یک هزار و ۶۰۰ تن پشم در استان آگاهی داد و اظهار داشت: این میزان پشم بصورت خام با قیمت خیلی کم از کردستان خارج و پس از فرآوری آن چندین برابر قیمت باردیگر به استان وارد می شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: ایجاد زنجیره تولید فرش دستباف یکی از نیازهای اساسی استان است که انتظار می رود مرکز ملی فرش ایران در این راستا همراهی و همکاری لازم را با کردستان داشته باشند.
منبع:

1400/03/09
20:52:12
372
5.0 از 5
تگهای خبر: بیمه , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو