تولید نانوكاتالیست ایرانی در خودرو برای كمك به هوای پاك

تولید نانوكاتالیست ایرانی در خودرو برای كمك به هوای پاك مستر کار: یک شرکت فناور، مبدل کاتالیستی خودرو حاوی نانوذرات فلزات گرانقیمت برای کاهش آلاینده های گاز خروجی از اگزوز ساخته، استفاده از نانوکاتالیست های شرکت در خودرو ها می تواند تاثیر شگرفی در کاهش آلایندگی گازهای خروجی اگزوزها داشته باشد.


به گزارش روز یکشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ۲۲ هزار دم و بازدم، معادل ۱۶ کیلو هوا، سهم هر نفر در تنفس روزانه است که در صورت وجود آلاینده ها در هوا بیماری هایی نظیر آسم و تنگی نفس تهدیدکننده سلامت افراد جامعه است.
نوید مولوی زاده، قائم مقام و مدیرعامل این شرکت فناور اظهار داشت: کاتالیست های اگزوز برای حذف گازهای خروجی از اگزوز طراحی شده اند و قادرند بیش از ۹۰ درصد گازهای آلاینده خروجی از موتور خودرو را کاهش دهند. کاتالیست های خودرو از دهه ۱۹۸۰ وارد خط تولید خودروسازی ها شدند و هم اکنون در تمام خودروهایی که سوخت فسیلی مصرف می کنند، این کاتالیست ها نصب می شوند.
وی اضافه کرد: خودرو های تولیدی در کارخانه مجهز به این کاتالیست ها هستند، اما پس از خروج از کارخانه و استفاده از خودرو، به مرور این کاتالیست ها عملکرد خودرا از دست داده و هم اکنون نظارت دقیقی برای جایگزینی کاتالیست نو بجای کاتالیست های کهنه و مستعمل وجود ندارد.
لادن کمال زاده مدیر بخش تحقیق و توسعه این شرکت درباره کاتالیست های نانویی اظهار داشت: موفق به کسب گواهی نانومقیاس برای این کاتالیست ها شده ایم. از ذرات فلزی گرانبها با ابعاد کمتر از ۲۰ نانومتر در این کاتالیست ها استفاده کردیم و عملکرد کاتالیست را با کمک فناوری نانو ارتقا دادیم.
در این کاتالیست ها از نانوذرات فلزات گران بهایی نظیر پلاتین و پالادیم استفاده شده است که می تواند تا ۹۰ درصد میزان آلودگی را کم کند. این کاتالیست، گازهای خروجی را به مواد بی ضرر یا کم ضرر تبدیل می کند، بدین سبب استفاده از نانوکاتالیست ها می تواند تاثیر به سزایی در بهبود کیفیت هوا داشته باشد.
داود اکبری، مدیر تولید این شرکت فناور نیز گفت: خط تولید فعلی شرکت از بزرگترین خطوط تولید مبدل های کاتالیستی خودرو در خاورمیانه است و تمام تجهیزات و قطعات آن با دانش فنی داخلی این شرکت طراحی و ایجاد می شود. این شرکت امکان تولید تمام کاتالیست های مصرفی در خودرو ها و موتورسیکلت های ساخت داخل کشور را دارد.منبع:

1400/03/24
08:31:13
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو