نابسامانی گاه و بیگاه در واردات كالاهای آی تی

نابسامانی گاه و بیگاه در واردات كالاهای آی تی به گزارش مستر کار رئیس اتحادیه صنف فناوران کامپیوتر از تداوم ممنوعیت مودم و آزاد شدن واردات سوئیچ اطلاع داد و اظهار داشت: این ممنوعیت به علت پشتیبانی از تولید داخل سوئیچ دو لایه و سه لایه اعمال شد، اما در نهایت مشخص شد نیاز کشور را پوشش نمی دهد و سال قبل هم در مورد لوازم کامپیوتر و قطعات این صورت گرفت.


محمد فرجی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به ممنوعیت واردات سوئیچ از فروردین ماه اظهار نمود: در جلساتی که در این رابطه برگزار شد، طی تفاهمنامه با سندیکای تولیدکنندگان مخابرات مقرر شد کالای تولیدی با تاییدیه های داخلی و خارجی برای کنترل کیفیت در اختیار صنف کامپیوتر قرار بگیرد و در صورت تایید، به اعضای صنف معرفی شود. ازاین رو زمانی که تولید این کالا به لحاظ کمی و کیفی مناسب باشد از آنها حمایت همه جانبه خواهد شد.
رئیس اتحادیه صنف فناورات کامپیوتر از افزایش عجیب و غریب قیمت سوئیچ در این زمان اطلاع داد و اظهار داشت: این محصول مورد نیاز سازمان های دولتی و خصوصی بزرگ است در افزایش قیمت آن سبب ضایع شدن بیت المال می شد.
به قول وی بر مبنای پروانه بهره برداری سه واحد تولیدی که در جلسه بودند، مجموع تولید آنها بیشتر از ۴۷۰۰ بود، اما نیاز کشور فقط به یکی از مدلهای سوئیچ سالانه حدود صد هزار عدد است. باید این نکته هم در نظر گرفته شود که رقم ذکر شده در پروانه بهره برداری حداکثر توان تولیدی کارخانه در صورت تأمین مواد اولیه و سایر نیازهای تولید است. چند شرکت دیگر هم پروانه تولید گرفتند اما هنوز ادعای تولید ندارند.
فرجی در ادامه ابراز امیدواری کرد که در آینده این کالای هایتک از کشور صادر تا منجر به کاهش ارزی وجود اشتغال شود.
ایران یک صادرکننده مهم کیس در منطقه
رئیس اتحادیه صنف فناوران کامپیوتر همینطور درباره این که چرا کالاهای حوزه آی تی چندین بار با ممنوعیت های ناگهانی و غیر کارشناسی روبرو شده، اظهار نمود: کالاهای این حوزه کالاهای هایتک تخصصی است و امکان دارد مسؤلان مربوطه در وزارت صمت توانایی ممیزی در این رابطه را نداشته باشند و به بازدید از کارخانه اکتفا کنند. این در حالیست که کالاهای این حوزه بسیار پیچیده تر از محصولاتی مثل تلویزیون است که شاید کالای پیچیده ای محسوب شود. اما همین تلویزیون فقط یک برد، ال ای دی و قاب است. اما همین ساخت سوئیچ به توان و تکنولوژی پیچیده ای نیاز دارد.
وی ضمن اشاره به توان بالای تولید کنندگان داخلی در تولید کیس، اظهار داشت: هم اکنون ایران در تولید کیس در دنیا حرف برای گفتن دارد و به کشورهای اطراف صادر می کند. البته این کالاها هم هایتک محسوب نمی گردد. در عرصه تولید موس و کیبورد هم اقدامات خوبی انجام شده است.
رئیس اتحادیه صنف فناوران کامپیوتر با بیا این که سوئیچ در شبکه ها نقش مهمی دارد و حتی میتوان انواع دسترسی ها و پهنای باند هر سیستم را با استفاده از آن تعریف و مشخص کرد، خاطرنشان کرد: ازاین رو کالای بسیار پیچیده ای است و به نظر نمی رسد حداقل در چند سال آینده کسی بتواند نرم افزار آنرا بنویسد یا کالا را تولید نماید. پس حتی اگر کسی توان و قدرت اجرایی دارد که بتواند با برند خارجی همکاری کند و قطعات آنرا وارد و مونتاژ کند، از نطر من تولیدکننده است و حداقل به ۲۰۰ کارگر نیاز دارد.
ممنوعیت واردات مودم به نام تولیدکننده، به کام قاچاقچی
فرجی همینطور در پاسخ به سوالی درباره جدید ترین وضعیت ثبت سفارش مودم هم اظهار نمود: واردات مودم همچنان ممنوع می باشد. تنها نتیجه این ممنوعیت، به جای پشتیبانی از تولید کننده، پشتیبانی از قاچاقچی بوده است.
او در آخر تصریح کرد: متاسفانه عده ای هم اکنون از شعارهای سال سوء استفاده می نمایند وام و ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند و بعد هم می بینیم نتیجه خاصی حاصل نشده است.
گفتنی است که این مقام صنفی فروردین ماه سال جاری هم از ممنوعیت واردات مودم از سال ۱۳۹۶ برای پشتیبانی از تولید داخل، اطلاع داد که سبب افزایش ۴ برابری قیمت انواع مودم شده است.
همینطور سال قبل هم ثبت سفارش کالاهای ضروری IT بسته شد، در حالیکه، طبق گفته درست اندرکاران این بخش، برخی کالاهای IT مانند سی پی یو تنها توسط دو کمپانی Intel و AMD در جهان تولید می شوند و تکنولوژی برخی دیگر از کالاهای صنعت IT همچون هارددیسک، مادربرد و کارت گرافیک تنها در انحصار سه یا چهار کشور در جهان است و سایر کشورها، اقلام و نیاز IT خویش را از میان تولیدات همین کشورها تأمین می کنند.
منبع:

1400/04/02
18:49:58
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو