معاون وزیر صنعت:

برنامه راهبردی ۵ ساله برای توسعه اكتشاف تدوین می شود

برنامه راهبردی ۵ ساله برای توسعه اكتشاف تدوین می شود معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: برای تمرکز بیشتر روی بخش اکتشاف معدنی، برنامه راهبردی پنج ساله تدوین می شود.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، «وجیه الله جعفری» در جلسه کمیته راهبری اکتشاف اضافه کرد: اکتشاف یکی از مباحث پایه ای در توسعه معدن و صنایع معدنی کشور، ایجاد اشتغال و تأمین مواد اولیه برای صنایع معدنی است.
به گفته وی، حالا بستر قانونی (وجود قانون معادن و آئین نامه ها) برای توسعه این بخش فراهم بوده و مهم، اجرا کردن آن است.
رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با محوریت تخصصی، مسئولیت نظارت بر اجرا را بر عهده دارد و ایمیدرو و شرکتهای بزرگ هم در تأمین منابع، نقش ایفا می کنند.
وی تصریح کرد: علاوه بر این وزارت صنعت، معدن و تجارت هم جایگاه حاکمیتی دارد و با این اقدام، علاوه بر افزایش بهره وری نهادهای ذیربط، شرکتهای بزرگ از نتایج حاصله منتفع خواهند شد.
ضرورت تجمیع اطلاعات اکتشاف
جعفری یکی از مسائل اساسی در بخش معدن را مشخص شدن میزان ذخایر مطمئن و قطعی، محل ذخایر و چگونگی قابلیت دسترسی مواد معدنی برشمرد و بیان داشت: حالا اطلاعات اکتشافی وجود دارد اما بخشی از آن وارد سایت کاداستر نشده است.
وی افزود: اگر اطلاعات اکتشاف تجمیع و طبقه بندی شود، تکلیف هم مشخص است و این فرایند، در تصمیم گیری های کلان، تأثیر زیادی خواهد داشت.
اعطای ۵۰۰ میلیاردریال برای نوسازی دستگاههای حفاری
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به این که در برنامه راهبری اکتشاف، تقویت بخش خصوصی باید جزو سیاست های توسعه اکتشاف باشد، اظهار داشت: بخش خصوصی با توانمندی هایی همچون تخصص نیروی انسانی و تأمین تجهیزات، می تواند نقش قابل توجهی در برنامه اکتشاف داشته باشد.
وی اضافه کرد: طبق مصوبه اردیبهشت ماه سال جاری، ۵۰۰ میلیاردریال از محل وجوه اداره شده بعنوان تسهیلات کم بهره به پیمانکاران حفاری برای نوسازی دستگاههای حفاری از راه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی اعطا می شود.
انجام برنامه ریزی برای تولید اطلاعات پایه
«علی اصغر زاده»، مدیر اکتشاف ایمیدرو در این جلسه ضمن اشاره به اقدام های انجام شده برای توسعه اکتشاف، اظهار داشت: برای تسریع در روند تولید، تجمیع و عرضه اطلاعات اکتشافی، همکاریهای بین بخشی افزایش پیدا کرده و تابحال جلسات مشترکی بین ایمیدرو با معاونت امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین شناسی انجام شده است.
وی اضافه کرد: نتیجه این جلسات مشترک، انجام برنامه ریزی برای تولید اطلاعات پایه همچون ژئوفیزیک هوایی، تکمیل و توسعه فعالیتهای اکتشافی با استفاده از ظرفیت های سازمان زمین شناسی در مساحت ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در چارچوب اولویت های اکتشافی در زون های ساختاری- متالوژنیکی بود.
اصغر زاده بیان داشت: از دیگر اقدام های انجام شده، برگزاری جلسه توجیهی با سازمان برنامه و بودجه برای تأمین اعتبار پروژه مشترک و هم تهیه پیش نویس توافق نامه سه جانبه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و ایمیدرو همراه با برنامه یک ساله و پنج ساله بود.
به گزارش مستر کار به نقل از ایرنا، بررسی آمارهای انتشار یافته معاونت طرح و برنامه وزارت صمت حاکی از رسیدن ذخایر قطعی اکتشافی کشور به ۵۵ میلیارد تن تا آخر سال ۹۹ و رشد ۱۵.۵ درصدی آن در مقایسه با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید است.
میزان استخراج سالیانه معادن فعال در این زمان، از ۳۶۲ میلیون تن در سال ۹۲ به ۴۵۵ میلیون تن در انتهای سال ۹۹ افزایش یافت و رشدی ۲۵.۷ درصدی به ثبت رسانید.


1400/04/24
12:22:55
5.0 / 5
278
تگهای خبر: بیمه , تولید , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو