استاندار خراسان جنوبی:

اولین پژوهشگاه زغال سنگ كشور در طبس راه اندازی می شود

اولین پژوهشگاه زغال سنگ كشور در طبس راه اندازی می شود مستر کار: استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: بر طبق تفاهم نامه منعقد شده با هلدینگ سرمایه گذاری، اولین پژوهشگاه زغال سنگ کشور در شهرستان طبس راه اندازی می شود.


"حمید ملانوری" روز دوشنبه در سیزدهمین نشست ستاد توسعه خاوران که همراه با امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری در استانداری برگزار شد، اضافه کرد: این پژوهشگاه در حوزه انجام کارهای علمی پژوهشی و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق استان، نقش به سزایی خواهد داشت.
وی بیان کرد: معدن یکی از بزرگترین ظرفیت های استان و بعنوان محوری ترین موضوع سرمایه گذاری خراسان جنوبی مطرح می شود.
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: از بدو ورود به موضوع سرمایه گذاری بر ظرفیت های استان، به حوزه معدن توجه ویژه ای شده و همه هدف این است که با تسهیل در روند کار، سرمایه گذاری در این بخش را تسریع نماییم.
وی با اعلان اینکه همیشه تاکید بر ورود سرمایه گذاران دارای اهلیت و صلاحیت بوده است اظهار داشت: تمایل نداریم ذخایر استان را در اختیار سرمایه گذارانی قرار دهیم که کار را در نیمه راه رها کرده و سرمایه گذاری شان نتیجه مطلوبی برای استان به همراه نداشته باشد.
ملانوری اشاره کرد: بر طبق گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت هم اکنون ۲۳۰ معدن دارای پروانه در استان داریم که بواسطه کم کاری سرمایه گذاران، غیرفعال است.
وی اضافه کرد: ما به دنبال رفع اشکال از مسیر این معادن غیرفعال و برگرداندن آنها به چرخه فعالیت هستیم اما تمایل نداریم با کسانی وارد فعالیت شویم که تجربه های گذشته را تکرار کنند، ما را معطل بگذارند و استان از حضورشان بهره ای نبرد.
استاندار خراسان جنوبی جلوگیری از خام فروشی را یکی دیگر از اهداف ستاد توسعه خاوران در امتداد واگذاری معادن استان به سرمایه گذاران عنوان نمود و اظهار داشت: خارج شدن مواد معدنی بصورت خام و فرآوری نشده، لطمه و خسارت بزرگی به استان و کشور وارد میکند.
وی اشاره کرد: فرآوری مواد معدنی و ایجاد صنایع پایین دستی و بالادستی در جوار معدن، فرصت و بهانه ای برای رشد صنعت در استان خراسان جنوبی است.
ملانوری با اشاره به موضوع ساماندهی مراکز آموزش عالی در سطح کشور اضافه کرد: در همین زمینه مقدمات کار برای ادغام دانشگاه صنعتی بیرجند در دانشگاه بیرجند برقرار شد اما با پیگیری هایی که صورت گرفت، توانستیم از تحقق آن جلوگیری نماییم.
وی بیان کرد: یکی از با اهمیت ترین دلیلهای مخالفت ما با این بخشنامه، وجود معادن استان است که نقش موثری در ایجاد واحدهای صنعتی، اشتغال، درآمدزایی و توسعه دارند و به تبع تحصیل و مهارت آموزی می تواند این روند را تسریع کند.
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: دانشگاه صنعتی باید برای ایجاد رشته های در رابطه با ظرفیت های استان پیگیری لازم را انجام دهد.
وی به موضوع گردشگری اشاره و افزود: بنا به مصوبه ستاد توسعه خاوران، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف است اطلس گردشگری استان را تدوین کند.
ملانوری حین توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباب فرصت های سرمایه گذاری استان در حوزه گردشگری اظهار داشت: میراث فرهنگی باید این فرصت ها را با تمامی جزییات بصورت نقطه به نقطه عرضه نماید تا سرمایه گذاران بتوانند با بهره گیری از این اطلس، از اقدامات انجام شده در امتداد تامین زیرساخت ها باخبر شوند و برای حوزه فعالیتی خود، بهتر برنامه ریزی داشته باشند.
وی درباره توضیحات مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان در حوزه میزان پیشرفت تفاهم نامه شرکت شهرک های صنعتی کشور، ضمن تاکید بر تسریع روند اجرای کار، از اقدامات صورت گرفته در امتداد جذب و هزینه کرد ۱۶ میلیارد تومان اعتبار در تامین زیرساخت های شهرک های صنعتی خراسان جنوبی تشکر کرد.
همزمان با برگزاری سیزدهمین نشست ستاد توسعه خاوران، تفاهم نامه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت کیمیای زنجان گستران از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ سرمایه گذاری زرین بمنظور سرمایه گذاری و بهره برداری از معادن و صنایع معدنی استان مبادله شد.
بنا به تفاهم استاندار خراسان جنوبی با مدیرعامل شرکت کیمیای زنجان گستران قرار شد که این شرکت در ادامه سرمایه گذاری ها و کارهای خود در حوزه معدن و صنایع معدنی، اولین پژوهشگاه زغال سنگ کشور را در شهرستان طبس راه اندازی کند.
بورسیه کردن و جذب تمامی دانشجویان و دانش آموختگان در رابطه با رشته های مدنظر این مجموعه در زمینه های فعالیتی، در صورت رسیدن به مرحله فرآوری سرب و روی از دیگر مواردی است که این شرکت در قالب مسئولیت اجتماعی متقبل شده است.
استاندار خراسان جنوبی همین طور به این شرکت پیشنهاد نمود با سرمایه گذاری در حوزه بهره برداری از یک یا چند فرصت گردشگری استان، حوزه فعالیتی خودرا توسعه دهد و به رونق گردشگری در خراسان جنوبی کمک نماید.
حوزه زغالدار طبس غنی ترین و بزرگترین ناحیه زغالی ایران شمرده می شود و این شهرستان ۷۶ درصد ذخایر زغال سنگ کشور را در خود جای داده است.
ستاد توسعه خاوران با هدف به کارگیری همه ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی در فضایی هم افزا برای دستیابی به توسعه پایدار، همه جانبه و متوازن خراسان جنوبی، ۱۷ دی ۹۹ با حضور استاندار، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولان استانی در محل استانداری بطور رسمی راه اندازی و از سند توسعه خاوران هم رونمایی گردید.
ستاد توسعه خاوران از شروع امسال فعالیت جدی و اجرائی خودرا شروع کرد و صدور مجوز بی نام سرمایه گذاری نخستین بار در کشور از دستاوردهای این ستاد بوده است.
از ابتدای راه اندازی ستاد توسعه خاوران تا حالا در استان خراسان جنوبی بیش از چهار هزار میلیارد تومان تفاهم نامه سرمایه گذاری با بخش خصوصی امضا شده و تمامی طرح ها به مرحله اجرا درآمده است.منبع:

1400/05/04
21:18:45
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو