گزارش،

به نام کشاورزان به کام دلالان

به نام کشاورزان به کام دلالان مستر کار: کهگیلویه و بویراحمد صنایع تبدیلی رکن مهمی در توسعه کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد است که همیشه این امر مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفته تا جایی که برخی محصولات این استان با وجود تولید انبوه، هنوز در انتظار صنایع تبدیلی در این عرصه هستند.


استان کهگیلویه و بویراحمد به علت شرایط اقلیمی مطلوبی که دارد از موقعیت های ویژه ای در حیطه کشاورزی برخوردار می باشد اما هنوز زخمی ترکش های نبود صنایع تبدیلی است.
سیب درختی، انگور، گردو، انار، هسته داران، مرکبات و محصولات جالیزی از عمده محصولاتی است که با دسترنج کشاورزان استان کهگیلویه و بوئراحمد می روید تا با عطر و طعم لذیذ خود رونق بخش سفره مردمان ایران زمین باشد. در بین همه محصولات کشاورزی این استان از لحاظ کیفیت محصول زبانزد خاص و عام است که می تواند با برنامه ریزی مدون و اصولی صادراتی جایگاه خویش را حتی در بازارهای جهانی به تثبیت برساند.
همه ساله زمان برداشت محصول که فرامی رسد کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد با مشکلاتی چون کمبود صنایع تبدیلی مواجه می شوند و از آنجاییکه امکان ذخیره سازی و نگهداری این محصولات برای کشاورزان وجود ندارد، ازاین رو ناچارند حاصل دسترنج خویش را در مدت زمانی کم به قیمت ناچیز به فروش برساند.
باز هم پای دلالان باز می شود تا سود را از دست کشاورزانی که بذر امید را با هزاران آرزو در دل خاک کاشته اند و تا به ثمر رساندن آن خون دل خورده اند بربایند...! اتفاقی که سالهای سال است خون به دل کشاورزان کرده اما دستشان به هیچ جایی بند نیست.
یکی از باغداران انگور کریک در شهرستان دنا به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: زحمات زیادی می کشیم تا باغ انگورمان محصول دهد اما دسترنج کشاورزان به جیب دلالان می رود در صورتیکه اگر مسؤلان و متولیان امر همت کنند و محصولات کشاورزی ساخته شده را به صورت تضمیمی از ما بخرند مشکلات ما کمتر خواهد شد و تولیدات خویش را به قیمت پایین تر نمی فروشیم.
وی ادامه داد: از مسؤلان و متولیان امر انتظار داریم به داد کشاورزان زحمت کش برسند.
یکی دیگر از باغداران شهر سی سخت به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: هزینه تولید محصولات کشاورزی بویژه قیمت سم و کود مورد نیاز کشاورز بالاست، مسؤلان کشاورزان را حمایت کنند تا بتوانیم محصول باکیفیت تر و بیشتری را تولید نماییم.
وی ادامه داد: دلالان بر سر باغ می آیند و محصول ساخته شده را با قیمت پایین تر از ما می خرند که این مسئله جز ضرر هیچ سودی برای کشاورز ندارد.
یک باغدار دیگر به خبرنگار ایسنا بیان نمود: کشاورزی سودی برای کشاورز و باغدار ندارد از مسؤلان انتظار داریم که کشاورزان را یاری و کمک کنند تا حداقل اگر سود نمی کند ضرر نکند. سبد مورد نیاز باغداران یا گیر نمی آید و یا اگر گیر بیاید گران هست.
وی اظهار داشت: کشاورز هزینه می کند که موقع به ثمر نشستن کشاورزی اش ثمره اش را ببیند اما هزینه و درآمد ما به علل گرانی نهاده های کشاورزی هیچ چیزی دستمان را نمی گیرد و نتیجه ای جز عرق و زحمت برای کشاورزان نمی گیریم، از مسؤلان انتظار داریم دست کشاورزان را بگیرند.
این باغدار اظهار داشت: از مسؤلان خواهش می کنم که نگذارند دست رنج کشاورزان هدر رود و به دست دلالان نیفتد و محصول ساخته شده کشاورزان را خرید تضمینی کنند و دست ناتوان ما را بگیرند.
یک باغدار دیگر به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: از مسؤلان در خواست راه اندازی یک سردخانه برای نگهداری محصولات کشاورزی داریم تا کشاورزی به سادگی محصولات خویش را با قیمت پایین به دلالان نفروشد. صنایع تبدیلی باشد این محصول ما ارزش افزوده بیشتری درست می کند.
وی ادامه داد: از مسؤلان انتظار داریم محصول تولیدی کشاورزان را خریداری کنند تا کمر کشاورز زیر بار هزینه ها نشکند، دلالان همه زحمت ما را بر باد می دهند کلی زحمت می کشیم تا کشاورزی مان نتیجه دهد اما حق الزحمه خودمان هم گیرمان نمی آید.
یک باغدار باشتی بیان نمود: از مسؤلان و متولیان امر می خواهیم صنایع تبدیلی لازم را در سطح استان ایجاد کنند تا تولیدات کشاتورزی ما با فرآوری و با استفاده از صنایع تکمیلی و تبدیلی ارزش افزوده بیشتر درست کند. از مسؤلان انتظار داریم کشاورزان را حمایت کنند.
کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت ۱۰۰ هزار تنی ذخیره نیاز دارد
"جبار کیانی پور"، رییس اتاق بازرگانی یاسوج در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: استان کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت های کشاورزی خوبی بخصوص در حوزه محصولات باغی و جالیزی دارد، طبق آمار اعلام شده حدود ۳۰۰ هزار تن سالن محصولات باغی در این استان تولید می شود که با وجود تلاشهای صورت گرفته از جانب کشاورزان اما نه خودشان منتفع می شوند و نه استان، چون که تابحال متوجه ظرفیت های کشاورزی خود نشده ایم و صنایع تبدیلی و تکمیلی لازم را ایجاد نکرده ایم.
وی ادامه داد: باید مکان های نگهداری و ذخیره سازی به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن بسته بندی و سورتینگ محصولات و برای کسب ارزش افزوده و صنایع فرآوری کنسانتره و آبمیوه گیری در استان ایجاد شود که متاسفانه عملاً آنطور که باید و شاید اقدامی در این حوزه نشده است. سالهای سال است که این مساله مطرح است، باید متناسب با ظرفیت های تولید استان، صنایع تبدیلی و تکمیلی در ایجاد شود در واقع کشاورزان استان را ثروتمند و برای محصولات تولیدی قابلیت صادرات ایجاد نماییم اما به دلیل مشکلات فراروی بخش کشاورزی، تولید و صنعت نتوانستیم به این مهم دست پیدا نماییم.
ظرفیت ذخیره سازی و نگهداری محصولات کشاورزی زیبنده استان نیست
کیانی پور خاطرنشان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد الان کمتر از ۱۰ هزار تن ظرفیت ذخیره سازی و نگهداری محصولات کشاورزی را دارد که واقعاً این میزان زیبنده و شایسته استان نیست. این مساله به مشوق های سرمایه گذاری، حمایت ها و کمک های سرمایه گذاری و ایده تولید ثروت و خلق ارزش افزوده برای محصولات برمی گردد.
رییس اتاق بازرگانی یاسوج تصریح کرد: نرخ تسهیلات مشکلات زیادی پیش پای سرمایه گذار به وجود آورده و مجوزهای سرمایه گذاری با عنایت به توپوگرافی استان که حدود ۸۰ درصد آنرا انفال، منابع طبیعی و جنگل تشکیل می دهد و ایجاد موانع از جانب دستگاههای متولی، سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی را سخت کرده است.
کیانی پور خاطرنشان کرد: تأمین مالی و نقدینگی زیرساختهای برابر نسبت به سایر استان ها در استان کهگیلویه و بویراحمد فراهم نیست در نتیجه سرمایه گذاری در این استان هزینه های بالاتری دارد و قیمت تمام شده کالا بیشتر است بنابراین می طلبد که دولت نسبت به مشوق های سرمایه گذاری در این استان توجه ویژه داشته باشد، منابع بانکی با سهولت و ارزانقیمت در حوزه بخش کشاورزی قرار گیرد تا بتواند تحولی اساسی در این بخش ایجاد نماید، همینطور تأمین وثایق برای دریافت تسهیلات بانکی یکی دیگر از این مشکلات است با عنایت به این که بخش عمده از زمین های مورد نیاز پروژه های سرمایه گذاری از محل منابع طبیعی است در نتیجه بانکهای عامل با به رهن گذاشتن اسناد مالکیتی که در اختیار سرمایه گذاران است موافقت نمی کنند و چون تهیه وثایق مورد نیاز سخت و مشکل است امکان سرمایه گذاری به حداقل می رسد.
وی با اشاره به اینکه حمل و نقل یکی دیگر از مشکلات سرمایه گذاری در این استان است و قیمت تمام شده کالا را در استان ما بالا می برد، موجب می شود میل به سرمایه گذاری در حوزه محصولات کشاورزی کمتر شود، تصریح کرد: کم شدن مشکلات گمرکی، توسعه بازارهای صادراتی، راحتتر شدن بروکراسی های اداری، پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت، به رهن گرفتن محل های اجرای طرح، حضور در بازارها و نمایشگاه های بزرگ، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و باز کردن دروازه صادرات بر روی محصولات باغی همچون عواملی هستند که می توانند به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کمک نماید و باعث شکوفایی این بخش شود.
صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان کهگیلویه و بویراحمد مورد توجه قرار نگرفته
"علی بخش شجاعی نژاد"، مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این خصوص به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ داشتن پتاسیلها و ظرفیتهای موجود به ویژه توسعه باغات، یکی از سودمندترین ارتباطات بین ۲ بخش صنعت و کشاورزی به حساب می آید که می تواند سبب شکوفایی اقتصاد استان و جهش تولید و زمینه صنعتی شدن کشاورزی و صادرات محصولات را نیز فراهم نماید.
وی ادامه داد: صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به صنایعی گفته می شود که با انجام فرآیندهای مختلف بر روی محصولات زراعی، باغی، دامی، طیور، شیلات، جنگل و مرتع، موجب افزایش ارزش اقتصادی این محصولات و بالا رفتن عمر ماندگاری، حمل و نقل آسان، زمینه ایجاد صادرات محصول و بازارپسندی آنها فراهم می آورد. با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در نقاط هدف زمینه افزایش تولید ناخالص داخلی، اشتغال و صادرات غیر نفتی فراهم و ضایعات محصولات تولیدی به حداقل می رسد.
شجاعی نژاد خاطرنشان کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود اهمیت آن، درست مورد توجه، هدایت، حمایت و نظارت قرار نگرفته و بدون شک با ایجاد زیرساختهای لازم و راه اندازی شهرکهای صنایع تبدیلی در قطب های تولید از میزان بیکاری های دائمی و فصلی در مناطق روستایی کاسته و همینطور زمینه مناسب جهت توسعه بخش کشاورزی، کاهش فاصله بین تولید - تبدیل و نگهداری، ایجاد فرصت های شغلی، تأمین نیازهای اساسی، کاهش نابرابری های منطقه ای، پیوند با بخش های اقتصادی دیگر و تأمین کننده امنیت غذایی شود.
مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: سطح باغات استان ۴۰۵ هزار و ۲۸ هکتار و تولید سالیانه آنها به میزان حدود ۳۰۰ هزار تن میباشد که ۱۲۵ هزار تن از این میزان سیب درختی و مابقی بقیه شامل انواع میوه های انگور، گردو، آلو، هلو، شلیل، آلبالو، گیلاس، زردآلو و سایر مرکبات هستند که به علت کمبود و یا نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی بویژه انبارهای سورت و نگهداری و سردخانه های بالای صفر بیشتر از ۶۰ درصد از این محصولات با قیمیت ارزان توسط دلالان و واسطه ها به خارج از استان ارسال و تولید کننده به سبب پیشگیری از زیان بیشتر چاره ای جز فروش محصولات خود با قیمت پایین را ندارد.
شجاعی نژاد افزود: یکی از مهم ترین اقدامات در این حوزه ایجاد صنایع تکمیلی در کنار مراکز تولید محصولات کشاورزی است که می تواند راهکاری مهم برای پیشگیری از زیان تولیدکنندگان و فراهم کردن بستر مناسب برای امر صادرات این محصولات باشد.
صنایع تبدیلی بقای کشاورز را تضمین می کند
وی اظهار نمود: توسعه صنایع تبدیلی، بقای کشاورزی را در استان تضمین می نماید و باید موانع پیش روی آن برطرف شود. ازاین رو سرمایه گذاری بیشتر در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی ضرورتی اجتناب ناپذیر بعنوان پشتوانه امنیت غذایی و کشاورزی استان و کشور است. در استان کهگیلویه و بویراحمد الان در پنج شاخه زراعی، باغی، دام و طیور و آبزیان، کود و سردخانه مجوز تاسیس صادر می شود که اولویت استان راه اندازی سردخانه، انبارهای سورت و بسته بندی محصولات باغی تازه، راه اندازی کارگاه های سبدسازی میوه، بسته بندی انواع گوشت(ماهی، گوشت قرمز و ماکیان) و راه اندازی صنایع تبدیلی کمپوت و آبمیوه می باشد و این مدیریت آماده همکاری با متقاضیان و سرمایه گذاران در جهت صدور مجوزات در حداقل زمان ممکن و معرفی جهت دریافت تسهیلات است.
مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال تعداد ۱۸ طرح در استان با ظرفیت ۷۳هزار ۱۵۰ تن و اشتغال ۱۸۵ نفر به صورت مستقیم درحال ساخت هستند که پیشبینی می شود در صورت همکاری بانکها تا آخر سال جاری به بهره برداری برسند و کارخانه خوراک آبزیان با ظرفیت ۱۲هزار تن که یکی از اولویت های مهم استان و نیاز مبرم مزرعه داران پرورش ماهی بوده یکی از مهم ترین این طرح هاست و در مجموع ۷۳هزار و ۱۵۰ تن به ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان کهگیلویه و بویراحمد افزوده می شود.
شجاعی نژاد بیان نمود: متناسب نبودن فعالیتهای آموزشی و فرهنگی با صنایع تبدیلی و تکمیلی، قوانین سختگیرانه دست و پا گیر بانک های عامل، عدم تأمین زیرساختها بویژه اراضی شهرکهای صنعتی نزدیک به شهرها، نبودن شهرکهای صنایع تبدیلی در قطب های تولید، نوسانات در تولید و قیمت محصولات کشاورزی بعنوان مواد اولیه صنایع تبدیلی و ناکافی بودن صندوق های ویژه پشتیبانی از صنایع تبدیلی از دیگر مشکلات موانع توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

الیاس تاج الدینی، رییس سازمان جهادکشاورزری استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: سال جاری با وجود همه مشکلات خشکسالی تولیدات کشاورزی خوبی همچون سیب درختی انگور و لیمو در استان داشته ایم.
وی ادامه داد: از آغاز سال جاری تعاون روستایی و اتحادیه های تعاون روستایی را جهت خرید تضمینی سیب درختی و برخی میوه های مناطق مختلف استان پای کار آورده ایم.
تاج الدینی در ارتباط با مشکل سبدمیوه اظهار داشت: چند مجوز کارخانه تولید سبد صادر کرده ایم، کارخانه سبد سازی الان فعالیت دارند، از جانب بخش خصوصی نیز سبد وارد استان شده است و تابحال برای انگور با مشکل سبد مواجه نبوده ایم و برای سیب درختی هم مشکلی ان شاءالله نخواهیم داشت.
افزایش ظرفیت نگهداری و ذخیره میوه در کهگیلویه و بویراحمد
رییس سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی، ظرفیت سردخانه های استان کهگیلویه و بویراحمد تا یکی دو سال قبل ۷ هزار تن بوده است که در چند سال گذشته این میزان به ۲۱ هزار تومان رسیده و سال جاری نیز ۱۱ مجوز سردخانه صادر کرده ایم که تا آخر سال جاری میزان نگهداری و ذخیره میوه استان به ۳۵ هزار تن افزایش خواهد یافت.
تاج الدینی خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما این است که محصولات کشاورزی را در استان ذخیره، نگهداری و صادر نماییم و آماده استقبال از سرمایه گذاران در این خصوص هستیم.
وی بیان نمود: تولیدات محصولات کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش های مختلف همچون طیور، دام، زراعت، باغبانی و... حدود یک میلیون تن است که ۳۰۰ هزار تن از این میزان را محصولات باغی همچون گردو، سیب درختی، انگور، هسته داران، زیتون و مرکبات می سازند.
منبع:

1400/06/29
13:54:13
5.0 / 5
157
تگهای خبر: امنیت , تور , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو