مسئول آمایش وزارت صمت:

تهیه سندهای آمایش استانی اولویت وزارت صمت است

تهیه سندهای آمایش استانی اولویت وزارت صمت است به گزارش مستر کار ایرنا- مسئول طرح آمایش وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: تهیه سند آمایش استانی بعنوان تاکید رئیس جمهوری، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیران از اولویت های وزارت صمت است، به صورتی که از سال ۱۴۰۱ هم تخصیص بودجه برپایه طرح آمایش خواهد بود.


به گزارش مستر کار به نقل از خبرگزاری ایرنا، احمد تشکینی روز پنجشنبه در نشست آمایش بخش صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اضافه کرد: به علت نبود این سند به صورت معمول توزیع منابع عادلانه و متوازن نبوده است که انتظار می رود با نهایی شدن آن توزیع عادلانه و متوازن بودجه متناسب با ظرفیت استان ها محقق شود.
رئیس موسسه مطالعات و پژوهش ‎های بازرگانی بیان نمود: خروجی نهایی کار تدوین سند آمایش استان ها برپایه تفکیک شهرستانی است که از نقطه‎ های قوت سند به حساب می آید.
تشکینی عنوان کرد: کار تدوین سند آمایش استانی در استان سیستان و بلوچستان از سه هفته پیش شروع شده که برنامه اصلی آن هم بر دوش سازمان صمت گذاشته شده و الان هم چارچوب سند آمایش این استان نهایی شده است.
وی اضافه کرد: اولین کاری که در این سند نیاز است شناسایی توزیع جمعیتی در استان به تفکیک شهرستان‎ ها شامل جمعیت، تعداد و نرخ بیکاری هر استان است.
تشکینی افزود: با نهایی شدن این سند، اولویت ‎‏ها در ظرفیت استان بوشهر برپایه تفکیک شهرستانی مشخص خواهد شد که چه تعداد از طرح های در دست اجرای سازمان صمت منطبق بر سند آمایش است.
وی اظهار داشت: در این سند برای نمونه در حوزه زیرساخت ها و شهرک‎ های صنعتی باید نیازها شناسایی و امکان تحقق فعالیتهای جدید تولیدی در استان تعیین شود.
تشکینی افزود: همینطور طی این سند مشخص می‎ شود که در چهار سال آینده در حوزه های صنعت، معدن، تجارت و بازرگانی خارجی کدام فعالیت در اولویت استان قرار دارد.
وی اضافه کرد: در این سند برای هر پروژه و فعالیت اولویت دار باید اقدام های مورد نیاز شناسایی شود که برای برای نمونه شاید ایجاد شهرک متانول استان بوشهر احتیاج به تأمین زمین با قیمت تخفیفی داشته باشد که این مورد برپایه سند آمایش در اولویت قرار خواهد گرفت.
تشکینی در ارتباط با بسته‎ های مشوق‎ سرمایه ‏گذاری در حوزه سازمان صمت عنوان کرد: در این طرح پیشبینی شده با مطالعات دقیق از وضعیت استان ها بسته های تشویقی مناسبی برای سرمایه گذاران فراهم گردد به نحوی که عامل انگیزشی مناسبی برای توسعه سرمایه گذاری در استانهای مختلف باشد.
مدیرکل حوزه ریاست و دستیار ویژه رئیس موسسه مطالعات و پژوهش ‎های بازرگانی اظهار داشت: بزرگترین طرح و پروژه ملی در دولت جدید آمایش سرزمینی است و نخستین مبحثی که در وزارت صمت مورد توجه قرار گرفته هم پروژه های آمایش و نظام توزیع است.
سید علی تقوی اضافه کرد: وجود هماهنگی بین سازمان صمت، نمایندگان مجلس، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استانداری ها در تدوین سند آمایش استانی لازم است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اظهار داشت: یکی از برنامه های کلیدی وزیر صمت مبحث آمایش سرزمینی است که در این حوزه مقرر شده برنامه آمایش ۴۵۰ شهرستان کشور تهیه شود.
سید حسین حسینی اضافه کرد: سند ملی و استانی آمایش توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به استان ابلاغ گردیده که برنامه های این استان هم برپایه چارچوب سندهای یاد شده اجرایی می‎ شود.
وی افزود: محور سفر رئیس جمهوری به استان بوشهر هم ایجاد اشتغال پایدار می باشد که تحقق این مهم نیازمند برنامه گذاری صحیح با استفاده از سند ملی آمایش است.
حسینی ضمن اشاره به این که ۵۰ درصد جی دی پی استان بوشهر در حوزه سازمان صمت است، عنوان کرد: استان بوشهر ۱.۴ مساحت و ۱.۵ درصد جمعیت کل کشور را دارد و نرخ بیکاری این استان هم در مجموع ۸.۷ درصد است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر خاطرنشان کرد: توسعه صنعتی در جنوب استان بوشهر منجر شده تا تفاوت مفهوم داری بین نرخ بیکاری شمال و مرکز با جنوب استان بوشهر وجود داشته باشد.
وی ضمن اشاره به این که ۶۵۱ واحد صنعتی در استان بوشهر استقرار دارد، اظهار نمود: این استان ۲۲۱ واحد معدنی دارد که حالا حدود ۱۲۶ واحد آن فعال است.
حسینی با اشاره به اینکه ۵۳ هزار واحد صنفی در استان بوشهر وجود دارد، عنوان کرد: بیشتر از یک چهارم صادرات کشور در استان بوشهر تولید می‎ شود به نحوی که در ۶ ماه گذشته ۴.۹ میلیارد دلار صادرات در استان محقق شده است.
وی اضافه کرد: از مجموع صادرات غیرنفتی استان حدود ۹۰ درصد مواد پتروشیمی ۱۵۰ میلیون دلار کالاهای صنعتی و ۳۸ میلیون دلار مواد معدنی بوده است.
حسینی اظهار نمود: صادرات استان بوشهر در ۶ ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش حدود ۸۷ و از لحاظ وزنی ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده و در مجموع استان به ۱۱۲ درصد هدف صادراتی خود در مدت یاد شده دست پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: استان بوشهر حالا ظرفیت تولید ۱۲ میلیون تن متانول دارد که تا سال ۱۴۰۴ به همین میزان به ظرفیت تولید این استان افزوده می شود که در این راستا شهرک پایین دست متانول در بندر دیر جانمایی شده تا شهرک تخصصی زنجیره ارزش متانول ایجاد شود.
حسینی عنوان کرد: صنایع فرآوری و بسته بندی در حوز خرما و آبزی، صنایع معدنی و در رابطه با زنجیره آهک همچون محورهای سرمایه گذاری در استان بوشهر است.منبع:

1400/07/16
14:24:02
5.0 / 5
250
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو