در نیمه نخست امسال؛

تولید تایر خودرو در کشور از مرز ۱۲۷ هزار تن گذشت

تولید تایر خودرو در کشور از مرز ۱۲۷ هزار تن گذشت به گزارش مستر کار کارخانجات تایرسازی موفق شدند از آغاز سال جاری تا آخر شهریور ماه 127 هزار و 666 تن انواع تایرهای سواری، وانتی، باری و اتوبوسی، کشاورزی، راه سازی و صنعتی تولید کنند.


به گزارش مستر کار به نقل از خبرگزاری ایرنا، این میزان تولید مشتمل بر ۱۱ میلیون و ۷۷۷ هزار و ۷۴ حلقه از انواع تایرهای یاد شده است.
جمع تولیدات ۶ ماهه تایرسازان در هم سنجی با پارینه از نظر وزنی ۲ درصد و از نظر تعداد حلقه سه درصد کاهش نشان میدهد.
هرچند این میزان افت تولید چندان قابل توجه نیست، اما باتوجه به مشکلات پیش آمده از شروع سال همچون قطعی برق صنایع طبیعی بنظر می رسد و تایرسازان توانستند بعد از عبور از این مشکل، مجدد به روال خوب گذشته خود بازگردند.
با این حال کارشناسان از اشباع بازار از تایرهای رادیال که سبب کاهش تمایل به تولید این تایرها شده است، مشکلات حمل بار از مبدا چین به کشور، نوسان نرخ ارز و افزایش مداوم قیمت مواد اولیه داخلی بدون آنکه عملا امکان افزایش قیمت متناسب فرآورده ها وجود داشته باشد، بعنوان دیگر علل دیگر این افت یاد می کنند.
افت تولید تایرهای سواری
بررسی عملکرد کارخانجات تایرسازی در ۶ ماهه ابتدایی امسال حاکی است: در طول این مدت ۷۳ هزار و ۵۷۸ تن تایر خودرو های سواری (۵۷.۶ درصد کل تولید) تولید شد که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل افت چهار درصدی داشته است.
این در حالی است که تولید این دسته از تایرها در بخش بایاس با رشد ۳۱ درصدی و در بخش رادیال با کاهش چهار درصدی همراه بوده است.
به گزارش مستر کار به نقل از خبرگزاری ایرنا، در تولید لاستیک های بایاس که فناوری قدیمی دارند، از الیاف و رشته های نخی استفاده شده و در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.


رشد تولید تایرهای وانتی، باری و اتوبوسی
با این حال تایرسازان در نیمه نخست امسال با ثبت رشد ۱۴ درصدی در تولید تایرهای وانتی (۱۳ هزار و ۲۸۹ تن) و رشد سه درصدی در تولید تایرهای باری و اتوبوسی (۲۷ هزار و ۳۴۱ تن)، عملکرد خوبی در این دو بخش داشتند.
در همین مدت، یک هزار و ۸۳۸ تن تایرهای کشاورزی سبک (افت ۲۸ درصدی)، ۹ هزار و ۱۰۵ تن تایر کشاورزی سنگین (افت یک درصدی) و ۲ هزار و ۵۱۵ تن تایر راه سازی و صنعتی (کاهش ۱۴ درصدی) تولید شد.
تولید سایر محصولات
برپایه این گزارش، در مدت یاد شده کارخانجات تایرسازی همین طور ۹ هزار و ۸۲ تن تایر دوچرخه و موتور (رشد ۱۸ درصدی در هم سنجی با پارسال) و چهار هزار و ۵۷۲ تن تیوب (افت ۲ درصدی در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته) تولید کردند.
گفتنی است با احتساب دو مورد آخر (سایر محصولات)، در مجموع ۱۴۱ هزار و ۳۲۰ تن انواع تایر خودرو، کشاورزی، راه سازی و صنعتی، دوچرخه و موتور و تیوب مشتمل بر ۲۲ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۵۷۵ حلقه در کشور تولید شد که در مقایسه با ۶ ماهه سال ۹۹ بدون تغییر بوده است.
به گزارش مستر کار به نقل از خبرگزاری ایرنا، تایرسازی همچون صنایع موفق کشور در سال ۹۹ بود که شعار «جهش تولید» مد نظر رهبر معظم انقلاب را به خوبی اجرائی کرد.
در این زمینه سال قبل شاهد شکستن رکوردهای تولید در تولید انواع تایر بودیم و برای اولین بار تایرسازان از مرز ۲۴ میلیون حلقه تولید عبور کردند.
پارسال تولید تایرهای پاپهن که نسل جدید تایر خودرو های سنگین است، برای اولین بار در خاورمیانه توسط متخصصان و مهندسان ایرانی انجام شد.
این نوع از تایرها که قدمتی حدود یک دهه در صنعت تایرسازی و حمل و نقل جاده ای دارد، می تواند جایگزین دو حلقه تایر (دوقلو) فعلی در محور عقب کامیون ها یا تریلی ها شود.
همچنین در سالهای قبل با انجام سرمایه گذاری های گسترده شرکت های داخلی و با بها دادن بیشتر به موضوع تحقیق و توسعه(R&D)، تولید تایر خودرو های شاسی بلند با استاندارد کیفی بالا در دستور کار قرار گرفت، این در حالیست که در گذشته برای تغییر نسل تایرها ناگزیر از اتکا به کمک های خارجی بودیم.
تولید تایرهای زمستانه یکی دیگر از دستاوردهای تایرسازان در سال قبل بود. در فصول سرد سال، تایرهای معمولی خاصیت چسبندگی خودرا از دست می دهند، اما با به کار بردن مواد اولیه مخصوص و تحقیق درباب فرمولاسیون آنها، همین طور به کارگیری طرح های متفاوت و توان هدایت آب از زیر لاستیک، تایرهای زمستانه نیز به جرگه محصولات جدید کارخانجات ایرانی پیوستند.
1400/07/17
11:31:45
5.0 / 5
238
تگهای خبر: افزایش قیمت , تور , تولید , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو