مدیرعامل معادن منگنز ایران:

۶۰ درصد ذخایر منگنز ایران در قم است

۶۰ درصد ذخایر منگنز ایران در قم است مدیرعامل معادن منگنز ایران با اعلان اینکه قم 60 درصد منابع معدنی منگنز را دارد، اظهار داشت: این استان همین طور 60 درصد نیاز کشور به این ماده معدنی حیاتی را تامین می کند.


محمدرضا راغبیان روز سه شنبه در جلسه ای با حضور استاندار قم در معدن منگنز ونارچ قم، اضافه کرد: عمده استفاده منگنز در صنعت فولاد است و بین ۳ تا ۱۵ درصد محصول نهایی فولاد را منگنز تشکیل می دهد.
وی گفت: ۸۵ درصد استخراج های منگنز قم در صنعت فولاد و ذوب آهن استفاده می شود و علاوه بر آن این ماده معدنی در تولید باتری نیز روند روبه توسعه ای دارد و در لوازم آرایشی و مکمل های دامی نیز حائز اهمیت می باشد.
راغبیان بیان کرد: کیفیت منگنز قم مزیت رقابتی بسیار مطلوبی برای شرکت ذوب آهن اصفهان ایجاد کرده و ۶۰ درصد نیاز این شرکت به منگنز توسط معادن ونارچ تامین می شود.
به گفته وی، طرح اکتشافی در ۱۱ هزار متر در عمق ۸۰۰ متری زمین در معادن ونارچ از سال قبل با اعتباری بیش از ۲۲ میلیارد تومان شروع شده که این پروژه اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مدیرعامل معادن منگنز ایران اشاره کرد: طی ۱۸ ماه آتی واحدتولیدی فلوسیکو منگنز با ظرفیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن به طور سالانه با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی و اشتغال مستقیم۱۱۰ نفر و اشتغال غیرمستقیم ۴۰۰ نفر در پهنه صنعتی نیزار قم به بهره برداری خواهد رسید.
وی تصریح کرد: سالانه دست کم ۸۵ هزار تن منگنز در این معدن تولید می شود و این شرکت با ۲۷ هزار سهامدار خرد و شناور بودن ۶۰ درصد سهام اصلی شرکت، یکی از شرکت های موفق بورسی کشور بشمار می رود.
معدن ونارچ بزرگترین پهنه منگنز خاورمیانه است
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در قسمتی از این جلسه، اشاره کرد: معادن منگنز ایران در ونارچ قم بزرگترین معدن منگنز در خاورمیانه است.
محمود سیجانی اضافه کرد: فرآوری منابع استخراجی و ایجاد ارزش افزوده با اهمیت ترین نیاز استان قم درباب استخراج ها و اکتشاف های معدنی است.
وی عنوان کرد: از منابع تبصره ۱۸ سازمان برنامه و بودجه جهت راه اندازی واحد فرآوری منگنز قم در پهنه صنعتی نیزار می توان بهره برد که سال قبل استان قم ۴۵۰ میلیارد تومان از این محل جذب منابع داشته است.
سیجانی افزود: افزایش قیمت مواد پایه معدنی طی سال جاری هزینه استخراج و کارهای معدنی را به شدت افزایش داده است.
وی اظهار داشت: ثبت سفارش و واردات ماشین آلات مربوط به معدن ونارچ قم در کنار تعامل در مباحث گمرکی در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت قم است.
معدن منگنز ونارچ قم با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیاردریال و ایجاد اشتغال برای حدود ۳۰۰ تن بزرگترین و بهترین معدن منگنز ایران است که ۶۰ درصد نیاز کشور را تامین می کند.
معادن منگنز «ونارچ» بعنوان بزرگ ترین تولیدکننده سنگ منگنز کشور از سال ۱۳۴۱ فعالیت خودرا آغاز نموده و امروزه در سطح منطقه و خاورمیانه یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان این سنگ معدنی شمرده می شود. این معادن در جنوب غربی شهر قم واقع شده و راه ارتباطی از قم به معدن ۳۰ کیلومتر است که ۱۸ کیلومتر آن جاده اصلی قم - نیزار و ۱۲ کیلومتر آن راه اختصاصی معدن است. این معدن در محدوده شهرستان کهک قرار دارد. روستای «ونارچ» در ۲ کیلومتری معدن واقع شده و تعداد زیادی از ساکنان آن در این معدن فعال می باشند.
۲ درصد ذخایر معدنی کشور در قم وجود دارد و همین مساله ضرورت توجه بیشتر به ظرفیت های این حوزه برای افزایش سطح درآمدهای استان را نشان میدهد.
مهم ترین ذخایر شناخته شده استان قم شامل معادن فلزی (سرب، روی، مس، منگنز)، معادن غیرفلزی (کائولن، باریت، نمک و سولفات سدیم) و معادن مواد اولیه مصالح ساختمانی (سنگ های تزئینی، مرمریت، گرانیت، سنگ های لاشه، سنگ آهک و سنگ گچ) است که با به کارگیری طرح های جدید و استفاده بهینه از این مواد معدنی می توان کسب وکارهای درآمدزا در حوزه صنایع معدنی در استان ایجاد کرد.

1400/07/28
10:16:55
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو