مسترکار - دنیای خودرو

رکورد ترانزیت کالای خارجی شکست

رکورد ترانزیت کالای خارجی شکست طبق اعلام گمرک ایران، با عبور یک میلیون و ۱۵۳هزارتن کالای خارجی از مسیر ایران در آبان ماه، رکورد ترانزیت ماهانه از کشورمان شکسته شد.به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در مورد کارنامه تجارت خارجی در آبان ماه توضیح داد: تجارت خارجی کشور در ماه هشتم سال، ۱۱میلیون و ۵۹۲هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۳۱۹میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش از لحاظ ارزش ۲۷درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش، سهم صادرات کشور در مدت ۳۰ روز آبان ماه، هشت میلیون و ۵۵۷هزار تن به ارزش چهار میلیارد و ۲۶میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه از لحاظ ارزش ۱۶درصد اضافه شده است.

در مورد مقاصد صادراتی ایران هم چین با خرید دو میلیون و ۴۴۳هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۸۹میلیون دلار نخستین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی و عراق با یک میلیون و ۸۹۶هزار تن به ارزش ۶۴۰میلیون دلار، ترکیه با ۳۵۵هزار تن به ارزش ۳۷۱میلیون دلار، امارات با ۶۸۷هزار تن کالا به ارزش ۳۴۵ میلیون دلار و افغانستان با ۲۶۷هزار تن کالا به ارزش ۱۴۵میلیون دلار به ترتیب پنج مقصد صادرات کالای ایرانی بودند.

گاز طبیعی مایع شده، متانول، پلی اتیلن، محصولات نیمه تمام از آهن، پروپان مایع شده، شمش آهن، اوره، قیر، کاتود، میله های آهنی یا فولادی، ۱۰قلم کالای اول صادراتی کشور در این ماه بوده است.

در مورد واردات کالا هم در آبان ماه سه میلیون و ۳۵هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۲۹۳ میلیون دلار وارد کشور شده که امارات با فروش یک میلیون و ۱۴۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۸۱میلیون دلار، چین با ۳۰۶هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون دلار، ترکیه با ۲۲۲ هزار تن به ارزش ۳۸۲میلیون دلار، آلمان با ۳۷ هزار تن با ارزش ۱۶۸ میلیون دلار و سوئیس با ۹۱ هزار تن و ۷۳ میلیون دلار، پنج تأمین کننده اول کالاهای مورد نیاز کشور در آبان ماه بودند.


تلفن همراه با ۳۷۵میلیون دلار، گندم با ۲۶۱میلیون دلار، ذرت با ۱۸۷میلیون دلار، برنج با ۸۳ میلیون دلار و دانه سویا با ۷۱ میلیون دلار، به ترتیب پنج کالای اول وارداتی کشور در آبان ماه بوده است.

در رابطه با میزان کالاهای عبوری خارجی از کشور هم در هشت ماه نخست سال جاری هشت میلیون و ۱۰۱ هزار تن کالای خارجی از مسیر کشورمان عبور کرده است که یک میلیون و ۱۵۳هزار تن آن در آبان ماه بوده است که رکوردی تازه در سه سال قبل برای ترانزیت عبوری از کشور در یک ماه را به ثبت رسانده است. مضاف بر این که کل ترانزیت خارجی در سال ۹۹ و ۹۸ هفت میلیون و ۵۰۰هزار تن در هر سال بوده که ترانزیت خارجی در هشت ماه سال جاری آماری بیشتر از ۱۲ ماه هر یک از سالهای نام برده بوده است.

سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد که خوشبختانه در سه ماه اخیر رکوردهای خوبی در سه رویه گمرکی در تجارت خارجی ثبت شده است، در ترخیص کالا در شهریور ماه با ترخیص ۵.۳میلیون تن، رکورد واردات جابجا شد، در مهرماه با صادرات پنج میلیارد و ۲۹۸میلیون دلار رکورد صادرات شکسته شد و در آبان ماه با عبور یک میلیون و ۱۵۳ هزار تن کالای خارجی از کشور رکورد ترانزیت جابجا شد.

منبع:

1400/09/09
23:16:19
278
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , فولاد , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو