مسترکار - دنیای خودرو
معاون وزیر جهاد كشاورزی:

محصولات کشاورزی ما آلوده نیست، این فتنه دشمن است

محصولات کشاورزی ما آلوده نیست، این فتنه دشمن است معاون وزیر در امور زراعت اظهار داشت: هیچ کدام از محصولات کشاورزی مان آلوده نیست و دشمن در این شرایط می خواهد همه چیز را برهم بزند و به هر وسیله ای که شده فتنه بوجود آورد.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، علیرضا مهاجر_معاون وزیر در امور زراعت در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی اظهار داشت: در تولید آفتکش ها بالاترین تکنولوژی ها دیده می شود تا این محصولات تولیدی، کمتر به انسان و محیط زیست و سایر موجودات لطمه بزنند.
وی افزود: وقتی قراراست محصولی وارد کشور شود باید گواهی بهداشت داشته باشد تا آلوده نباشد. اگر محموله ای وارد کشور ما شود و آلوده باشد آنرا برمی گردانیم. محصولات ما هم اگر به هنگام ارسال آلوده بود برگردانده می شود و این مسائل طبیعی است.
مهاجر اضافه کرد: از ۶۰۰هزارتن سیب زمینی که امسال صادر کردیم ۵۰تن آن برگشت خورد برای اینکه همراه سیب زمینی ها خاک بود. خاک که آلودگی نیست. یعنی سیب زمینی های تولید شده آلوده نیست.
وی اشاره کرد: هیچ کدام از محصولاتمان آلوده نیست و دشمن در این شرایط می خواهد همه چیز را برهم بزند و به هر وسیله ای که شده فتنه بوجود آورد.
معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی با اعلان اینکه چند میلیون تن صادرات محصولات کشاورزی داشتیم ولی این صادرات هیچ نظمی نداشت، اظهار داشت: صادرات به این شکل بود که یک دفعه کشوری درخواست محصولی را می کرد و سیلی از صادرکننده ها محصولات را روانه آن کشور می کردند و همین مورد منجر به برهم خوردن بازار می شد.
بگفته وی اگر کسی میخواهد صادرات انجام دهد باید از صفرتا صد آن با کشاورز هماهنگ باشد.
وی بااشاره به این که اجازه نخواهیم داد سموم بی کیفیت در کشور تولید و مصرف شود، اظهار داشت: امیدواریم روزی برسد که بتوانیم تمام سموم مورد نیاز خودرا در کشور تولید نماییم.
رئیس هیات مدیره انجمن واردکنندگان کود و سم ایران نیز در این مراسم با اعلان اینکه کشاورزان باید بهترین کود و سم را در اختیار داشته باشند و نباید فقط به چند نوع از این نهاده ها محدود شوند، اظهار داشت: آماده هستیم تا بهترین کود، سم و بذر را وارد کشور نماییم. ما بار مالی برای دولت نخواهیم داشت و تنها در خواستمان این است که مسیر واردات هموار شود.
در ادامه این مراسم شاهپور علایی مقدم با اعلان اینکه کشاورزی در کشور ما از مزیت های نسبی برخوردارست که شاید خیلی از کشورها آنرا نداشته باشند، اظهار داشت: کشاورزی با اقلیم، نور، دما، رطوبت، آب، نهاده های کشاورزی و دانش بهره برداران ارتباط دارد.
وی افزود: زمانی امنیت در امنیت دفاعی خلاصه می شد و هرکس سلاح بیشتری داشت از عیار امنیتی بالایی برخوردار بود. امروز اما رویکرد عوض شده و امنیت غذایی از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ بطوریکه هرکشوری که بتواند غذای مردمش را بصورت سالم و کامل تامین کند امنیت بیشتری را در کشورش حاکم کرده است.
رئیس سازمان حفظ نباتات در قسمتی از صحبت هایش به اهمیت شناسنامه دار شدن محصولات کشاورزی و رصدپایش از بسترتولید تا سفره مصرف کننده نیز اشاره نمود.
وی با اعلان اینکه ۹۸ درصد سموم مورد استفاده در کشور وارداتی است، اظهار داشت: یک درصد سموم تولیدی در دنیا را مصرف می نماییم و سرانه مصرف سم برای هر ایرانی ۴۰۰گرم است. این در حالیست که مصرف سم در دنیا ۴برابر ما است. سوال اینجاست کشوری که تا به این حد سم کمی مصرف می کند چرا بحث باقی مانده سموم مطرح است؟
ایشان سپس تشریح کرد: ما در آموزش، ترویج، ارتقای سطح مهارت و دانش بهره برداران مغفولیم. باید ارزش مهندسی کشاورزی را احیا نماییم. بیش از ۷۰ درصد تاثیرگذاری سموم به نحوه مصرف آنست. اگر مشکلی وجود دارد به سبب پایین بودن مهارت و دانش بهره برداران است. انجمن های تولیدکننده و واردکننده ما چقدر تولید محتوای تخصصی انجام داده اند؟ چه محتوایی تولید شده که بهره بردار ما بداند چگونه باید از سموم استفاده کند؟
علایی مقدم در ادامه اظهار داشت: مقرر است برای محصولات تولید شده که در انبارها برای صادرات قرارگرفته اند با توافق سازمان غذا و دارو، گمرک و... برگه بهداشت صادر شود. همین طور سامانه سماک(سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی) نیز به زودی شروع به کار خواهدنمود.
رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: مقرر است روسیه از زمینه های تولید ما بازدید کند و پس از آن صادرات به روسیه از سر گیرد. لازم به ذکر است که روسیه واردات از ۱۶ کشور و ۲۱محصول را محدود کرده است. این محدودیت ها در کشور ما نیز هست.1400/10/29
15:51:18
305
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو