مسترکار - دنیای خودرو

راهکار دولت برای پیشگیری از رسوب کالا در گمرک

راهکار دولت برای پیشگیری از رسوب کالا در گمرک به گزارش مستر کار قزوین دبیر کمیته گمرک ستاد تسهیل کشور ضمن اشاره به رسوب کالا در گمرکات کشور طی سال قبل اظهار داشت: هیئت مقررات زدایی وزارت اقتصاد و دارایی مصوبه ای را صادر کرده است که به باعث این قانون به سازمان های همجوار مهلت داده شده که طی هفت روز کاری جواب استعلام گمرک را بدهند در غیراین صورت مسئولیت آن بر عهده آن سازمان خواهد بود و از طرف گمرک پاسخ مثبت تلقی می شود.


محمدرضا فاروقی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: اگر یک سوم از زمان تاریخ مصرف محصولات وارداتی باقی مانده باشد گمرک می تواند اجازه ترخیص کالا را بدهد. گمرک یک سازمان مجری است و در جهت حاکمیت دولت بر مواضع اتخاذی دولت در ورود و خروج کالا عمل می کند.
وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که گمرک بعنوان سازمان مجری مطابق قانون، در تشریفات گمرکی با ۲۵ سازمان همجوار هم جهت است و بدون مجوز آنها نمی تواند کالایی را ترخیص کند. به فراخور نوع کالا اگر هر یک از این سازمان ها مجوز خویش را ندهند گمرک نمی تواند بدون این مجوزها اجازه ترخیص کالا را از اماکن گمرکی صادر کند.
این مسئول افزود: گمرک، زیر مجموعه اقتصاد و دارایی است و مطابق قانون، مرزبان اقتصادی کشور به حساب می آید و نقش هماهنگ کننده در مبادی ورودی و خروجی کشور را دارد، همینطور گمرک مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی و سایر قوانین و مقررات در ارتباط با واردات و صادرات و عبور کالا و ترانزیت است.
دبیر کمیته گمرک ستاد تسهیل کشور تصریح کرد: مسئولیت وصول عوارض گمرکی، مالیات های متعلقه، رعایت الزامات فنی و تسهیلات تجارت هم بر عهده گمرک گذاشته شده است. مطابق قانون و در جهت وظایفی که بر عهده گمرک گذاشته شده، این نهاد بدون رعایت مجوزها و الزامات نمی تواند اجازه ترخیص را دهد که بخشی از این مجوزها به استاندارد، وزارت بهداشت، انرژی اتمی و سایر سازمان های مجوزدهنده بازمی گردد که بنا به فراخور نوع کالا باید پیش از ترخیص این مجوزها را اعطا کنند تا گمرک اجازه ترخیص کالا را بدهد.
وی اظهار داشت: پارسال بعضی از کالاهای وارداتی در گمرک رسوب کرده بود که گمرک پیگیر حل این مشکل و ترخیص کالا بود، سازمان های همجوار در جواب استعلام های گمرک در زمان مقتضی اقدام نکردند و باعث رسوب کالا در گمرک شدند؛ اخیراً هیئت مقررات زدایی وزارت اقتصاد و دارایی مصوبه ای را صادر کرده است که به باعث این قانون به سازمان های همجوار مهلت داده شده است که ظرف ۷ روز کاری جواب استعلام گمرک را بدهند و در غیراین صورت مسئولیت آن بر عهده آن سازمان خواهد بود و از طرف گمرک پاسخ مثبت تلقی می شود.
فاروقی افزود: این مهم با عنایت به ماده ۸ و ۱۲ قانون امور گمرکی در خصوص سقف زمانی برای پاسخ استعلامات گمرک و بنا به پیشنهادات مکرر اتاق بازرگانی توسط دولت سیزدهم عملیاتی شد؛ البته پیش از این در ماده ۳۸ قانون رفع موانع در مورد کالاهای بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی هم مقرر شده بود سازمان ها ظرف ۱۵ روز پاسخ استعلام ها را بدهند ولی برای آن ضمانت اجرایی تعریف نشده بود اما در مصوبه جدید ضمانت اجرا در نظر گرفته شده است و اگر دستگاه ها ظرف هفت روز کاری پاسخ ندهند، عدم پاسخ آنان برای گمرک پاسخ مثبت تلقی می شود.
وی تاکید کرد: سازمان های همجوار و مجوزدهنده فهرست اقلام کالاهایی که به آزمون های بلندمدت و طولانی مدت نیاز دارند را به گمرک اعلام نمودند که گمرک برای آنها استثنا قائل شده است. فرایند گمرک فرایند بسیار شفاف، سریع و مطمئن است؛ سازمان های همجوار با مصوبه دولت می توانند به ترخیص مواد اولیه کمک کنند.
نایب رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران تشریح کرد: اگر همگن سازی با سازمان های دیگر صورت گیرد موانع اجرایی را در کار گمرک نمی بینم؛ اگر کالایی برای ترخیص وارد می شود گمرک مستقیم اجازه ترخیص نمی دهد بلکه الزامات بانکی، صدور کد رهگیری و تأمین و تخصیص ارز هم مهم می باشد. کد رهگیری منبعث از فرآیندی شامل ثبت سفارش، تخصیص و تأمین ارز است که در نهایت به صدور کد رهگیری منتهی می شود؛ باید این فرآیندها همگن سازی شوند.
صادرات عین کالاهای وارداتی با ارز ترجیحی ممنوع است
وی بیان نمود: سامانه جامع تجارت برای کنترل ترخیص و مجوزها بستر خاصی را بوجود آورده است که هر روز تکمیل تر می شود و در کنار سامانه گمرک می تواند بعنوان مکمل نقش کلیدی را در ورود و ترخیص کالاهای وارداتی ایفا کند.
فاروقی خاطرنشان کرد: در اوایل شروع تحریم ها برای مدیریت منابع ارزی و حفظ آن، گمرک اقداماتی انجام و بخشنامه ای را صادر کرد؛ صادرات عین کالاهای وارداتی از محل ارز تأمینی نیمایی یا ارز ترجیحی ممنوع می باشد، البته امکان دارد ارز ترجیحی به ماده اولیه اختصاص یافته و این مواد در فرایند تولید قرار بگیرند و سپس صادر شوند.
دبیر کمیته گمرک ستاد تسهیل کشور بیان نمود: صادرات کالاهای سرمایه ای هم در ۲ سال گذشته هم ممنوع شده است. اگر به کالایی ارز ترجیحی تحخصیص داده شود و از محل واردات، صادرات کند این امر از راه گمرک امکان پذیر نیست چون در گمرک بخشنامه ای در خصوص ممنوعیت صدور کالاهای وارد شده با ارز ترجیحی و یا ارز نیمایی وجود دارد.
تسهیل صادرات و واردات نشانگر پویایی گمرک
وی اظهار داشت: شرایط اقتصادی کشور طی سالهای اخیر به شکلی رقم خورد که علاوه بر انسداد تعاملات جهانی به علت اعمال شدیدترین تحریم های ناجوانمردانه بین المللی ضد کشور، بیماری جهانگیر کروناویروس هم پیکره و اقتصاد و تولید را به صدمه های گوناگونی مبتلا کرد.
‎فاروقی تصریح کرد: خوشبختانه امروز و در شرایط کنونی، با درایت چهره های دلسوز و توانمند در حوزه گمرکات کشور و تعامل و همراهی با بخش خصوصی و سازمان های همجوار به تدریج راهکارهای رفع خیلی از مشکلات شناسایی و عملیاتی شده است.
وی خاطرنشان کرد: الان روند تسهیل در صادرات محصولات تولیدی و واردات کالاهای اساسی و ضروری، نشانگر یک تفکر منسجم، به روز، چابک و کارآمد در مجموعه های گمرک بوده و معیار پویایی این حوزه تأثیرگذار به حساب می آید.
نایب رییس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران خاطرنشان کرد: امروز و در این شرایط ویژه منطقه ای و جهانی، تمامی مدیران دلسوز، کارشناسان و کارکنان خدوم گمرکات و کارگزاران سختکوش گمرک بعنوان مرزبانان صادق اقتصادی به حمایت خالصانه از فعالان واقعی اقتصادی، مجاهدت کرده اند تا چرخه عظیم تولید و توسعه اقتصادی برقرار باشد.
منبع:

1400/11/06
20:57:23
280
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمون , تولید , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو