مسترکار - دنیای خودرو
رییس اتاق بازرگانی ایران مطرح كرد

راه خروج اقتصاد ایران از اوضاع بحرانی

راه خروج اقتصاد ایران از اوضاع بحرانی به گزارش مستر کار رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید یکی از اصلی ترین گزینه های پیش روی اقتصاد ایران در برون رفت از شرایط فعلی، تولید فن آورانه و صادرات محور است.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی ضمن اشاره به صحبت های اخیر مقام معظم رهبری درباره تولید و بهبود شاخصهای اقتصادی، اظهار نمود: نکته ای که برای بنده بعنوان یک فعال اقتصادی بخش خصوصی ارزشمند بود، تعبیر ایشان از جایگاه کارآفرینان و فعالان اقتصادی بود که آنها را افسران جنگ اقتصادی خواندند و ایستادگی تولیدکنندگان در مقابل دشمن را در واقع جهاد و از بزرگ ترین عبادت ها معرفی کردند. این اعتبار و جایگاهی که ایشان برای فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان داخلی قائل هستند، به جرات می توانم بگویم که در میان مسؤلان اقتصادی کشور بی نظیر است.
وی افزود: بخشی از موانعی که هم اکنون پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان وجود دارد، ناشی از همین عدم همبستگی و باور به ظرفیت ها و توانمندی های فعالان بخش خصوصی است که انشاالله با تاکیدات رهبری، این فضا بهبود پیدا کند. بنابراین امیدواریم که در انجام اصلاحات اقتصادی، نگاهی اقناعی و مشارکت جویانه نسبت به مردم و بخش خصوصی دنبال شود. راهکارهای گذشته پاسخگوی حل مشکلات امروز کشور نیست و هم اکنون اقتصاد کشور هم دیگر فرصت و توان حرکت بر مبنای آزمون وخطا را ندارد و باید بر مبنای نظر کارشناسان و متخصصان حوزه اقتصادی، ریل گذاری حرکت اقتصادی کشور را تغییر داد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به برخی مشکلاتی که اقتصاد ایران در سالهای گذشته با آن مواجه بوده، خاطرنشان کرد: همان گونه که در صحبت های ایشان هم منعکس شده بود، به لحاظ شاخصهای اقتصاد کلان، کشور بخصوص در دهه ۹۰ از شرایط مطلوبی برخوردار نیست و ما با مشکلاتی از قبیل تورم، بیکاری، فقر و نابرابری روبه رو هستیم و تنها راه عبور از این مشکلات و بهبود وضعیتی معیشتی و اقتصادی مردم، تولید فناورانه صادرات محور و اشتغال آفرین است که طی سالیان اخیر مرتباً توسط مقام معظم رهبری به آن اشاره شده است و در این نشست هم چندین بار مورد تاکید قرار گرفت.
شافعی اضافه کرد: ما بعنوان بخش خصوصی امیدواریم که طبق صحبت های رهبری، قوای محترم سه گانه این سیاست را در اولویت اول خود قرار دهند. به این معنا که هر اقدام و یا دستورالعملی که مقرر است در هر کدام از قوای کشور به اجرا در بیاید با این اولویت سنجیده شده که آیا در راه تولید صادراتی مانع بوجود می آورد یا این فعالیت ها را تسهیل می کند؟ آیا هزینه های تحمیلی به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را زیاد می کند یا سبب کاهش آن می شود؟ آیا باعث افزایش قدرت رقابت پذیری کالاهای صادراتی کشور می شود و یا خیر؟ آیا این سیاست در جهت تقویت بخش خصوصی مولد عمل می کند یا خیر؟
وی ضمن اشاره به برخی مشکلات تولیدکنندگان در اقتصاد ایران، اظهار داشت: برای نمونه یکی از مهم ترین مشکلات ساختاری اقتصاد ایرآن که فشار سنگینی بر تولیدکنندگان تمامی حوزه ها وارد می کند، بی ثباتی محیط کلان اقتصاد ناشی از دو کانال جهش های نرخ قیمت ارز و صدور قوانین و دستورالعمل های خلق الساعه است. این بی ثباتی، در عمل امکان هرگونه برنامه ریزی و سرمایه گذاری بلندمدت را از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی سلب کرده است. بنابراین پیشنهاد بخش خصوصی به دولت در جهت پشتیبانی از تولید آن است که اقدامات مبتنی بر پرهیز از شوک درمانی، ثبات بخشی به بازار ارز، کنترل تورم، احترام به حقوق مالکیت بخش خصوصی، تسهیل و ساده سازی قوانین و مقررات و درنهایت مشارکت دادن ذینفعان بخش خصوصی و کارشناسان اقتصادی در فرآیندهای تصمیم گیری اقتصادی را در دستور کار قرار دهند.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به تحلیل های مقام معظم رهبری از مشکلات اقتصاد ایران، توضیح داد: ایشان روی دو مورد از مهم ترین کانون های ناکارآمدی در نظام تصمیم گیری اقتصاد کشور دست گذاشته اند. بخش خصوصی همواره صدمه هایی از بی برنامگی سیاست های اقتصادی دولت ها در گذشته متحمل شده است. شرایط سخت اقتصادی از قبیل تحریم ها، کرونا و تنگناهای مالی دولت، منجر به آن شده که سیاستمداران عموماً منافع بلندمدت کشور را به نفع ملاحظات کوتاه مدت و موقت قربانی کنند. خروجی چنین شیوه تصمیم گیری، در چارچوب بی ثباتی و ناهماهنگی سیاست های اقتصادی دولت ها و هدر رفتن منابع و سرمایه های ملی و نادیده گرفته شدن اولویت های توسعه ای کشور نمود پیدا کرده است. ازاین رو با فرض رعایت الزامات و پیش نیازها و با کمک گرفتن از نخبگان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی و به دور از نگاه رانتی در طراحی این سند و همینطور پایبندی به اجرای کامل آن، این برنامه می تواند با روشن کردن اولویت های صنعتی و پیشبینی پذیر کردن محیط اقتصادی کشور در بازه چندساله، قدمی بسیار مثبتی در جهت بهبود فضای فعالیت برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی ارزیابی شود.
شافعی افزود: در مورد محور دیگر یعنی مدیریت متمرکز و جامع در مسائل اقتصادی نیز، این مساله یکی از مهم ترین مطالبات بخش خصوصی طی سالهای اخیر بوده است. به صورتی که همواره فعالان اقتصادی کشور از تعدد مراکز تصمیم گیری و اتخاذ سیاست های متفاوت و حتی بعضاً متضاد، توسط دستگاههای مختلف گرفتار صدمه شده اند. این عدم مدیریت متمرکز سبب شده است که از یکسو محدودیت ها و شوک های آنی از سوی نهادهای غیرمتخصص در امور اقتصادی به فعالان اقتصادی کشور وارد شود و از طرفی هیچ نهاد و سازمانی به صورت مشخص مسئولیت مشکلات موجود را به عهده نمی گیرد و فضا را برای فرار از بار مسئولیت فراهم نموده است. اتاق ایران در چارچوب گزارش های خود بارها بر مساله تعیین یک متولی واحد و تعریف مسئولیت ها و اختیارات متناسب با آن در حوزه های اقتصادی، تاکید داشته است.
وی تصریح کرد: ایشان رمز موفقیت و مقابله با مشکلات در عرصه اقتصاد را پشتیبانی از تولید فناورانه و صادراتی می دانند که توسط بخش خصوصی صورت گیرد و برای دولت صرفا نقش مدیریت، هدایت، نظارت و پشتیبانی از تولید را در این حوزه قائل هستند. ازاین رو برداشت ما این است که هدف فوق محقق نخواهد شد مگر از کانال تقویت بخش خصوصی مولد. بنابراین اگر مسؤلان اجرایی کشور واقعاً به دنبال عملی کردن رهنمودهای رهبری هستند باید به الزامات و پیش نیازهای آن که عبارت است از ثبات بخشی به محیط کلان اقتصادی، تسهیل محیط کسب و کار و کاهش هزینه های جانبی تحمیلی به تولیدکنندگان و صنعتگران، جامه عمل بپوشانند. در این راستا توجه به این نکته ضروریست که ادبیات نظری بسیار گسترده ای در علم اقتصاد وجود دارد که صرفه های ناشی از مقیاس را رمز موفقیت و توسعه صنایع تولیدی قلمداد می کند. ازاین رو افزایش کیفیت محصولات تولیدی داخلی و توسعه صنعتی کشور از کانال گسترش بازارهای هدف و یا به عبارت دیگر افزایش صادرات صنعتی می گذرد. در واقع اگر نظام تصمیم گیری اقتصادی کشور هدف خویش را در چارچوب توسعه صادرات صنعتی تعریف کند، صنایع داخلی برای آنکه بتوانند سهمی از بازارهای بین المللی را از آن خود کنند، به ناچار ملزم به افزایش ارتقای فناوری تولید، بهبود بهره وری و افزایش قدرت رقابت پذیری کالاهای خود خواهند بود.
منبع:

1400/11/23
12:18:27
413
5.0 از 5
تگهای خبر: آزمون , تور , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو