مسترکار - دنیای خودرو
گزارش مستر كار؛

تکمیل سامانه جامع تجارت به انتها سال نمی رسد

تکمیل سامانه جامع تجارت به انتها سال نمی رسد مستر کار: بااینکه وزیر صمت بارها وعده داده بود که سامانه جامع تجارت تا آخر سال تکمیل می شود اما متولیان مربوطه بتازگی اعلام نموده اند که این سامانه تا آخر سال پیشرفت 80 درصدی خواهد داشت.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، سامانه جامع تجارت ایران موضوع بند الف ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوبه سال ۱۳۹۲ است که کار خودرا بعد از تصویب بخشنامه ماده های ۵ و ۶ قانون در سال ۱۳۹۵ شروع کرد. بخش تجارت خارجی سامانه از مرداد ماه ۱۳۹۵ با پروسه ثبت سفارش چند گروه کالایی شروع به کار کرد و در آخر سال ۱۳۹۶ همه تعرفه های ثبت سفارش و درگاه ثبت سفارش ها به سامانه جامع تجارت انتقال یافت.
به گفته متولیان سامانه جامع تجارت، این سامانه ابرپروژه ای است که هم گام های تجارت رسمی را ساماندهی می کند و هم امکان قاچاق از ورودی های رسمی را می بندد و هدف از اجرای آن ایجاد دولت الکترونیک، کاهش فساد اقتصادی در کسب وکارها، یکپارچه سازی پروسه تجارت در کشور، شفافیت سازی تجاری، نظارت بر زنجیره صادرات و واردات کشور، جلوگیری از قاچاق کالا و جلوگیری از احتکار کالا عنوان شده است و وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی اجزای مؤثر در سامانه جامع تجارت محسوب می شوند.
به صورت دقیق تر سامانه جامع تجارت متضمن همه فرآیندهای تجارت خارجی و داخلی است، به نحوی که سوداگر از پروسه گرفتن و صدور کارت تجاری، ثبت پرونده، استعلام ضوابط کالایی، ثبت سفارش، تخصیص و تامین ارز و تشریفات گمرکی را در این سامانه انجام می دهد. در زمینه تجارت داخلی هم انتقال مالکیت مکان، سفارش و حمل هم در این سامانه انجام می گیرد. در حقیقت این سامانه درگاه یکپارچه بازرگانان و فعالان تجاری معرفی شده است و وظیفه دارد درخواست را از فعال تجاری بگیرد و در اختیار دستگاه متولی قرار دهد. هدف از ایجاد سامانه، شفافیت سازی است که همیشه در زمینه تجارت به آن نیاز داشتیم و مدیران برای اتخاذ تصمیم به آن اطلاعات نیازمند بودند.
سامانه جامع تجارت الکترونیکی از چند زیرسامانه با عنوان سامانه جامع تجارت شامل تجارت داخلی و خارجی، سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا، سامانه شناسه کالا، سامانه شناسایی و رتبه بندی اعتباری کالا، پورتال ارزی یا نظام یکپارچه سازی معاملات ارزی نیما، سامانه جامع حمل و نقل و سامانه جامع امور گمرکی تشکیل شده است.
وعده های بی سرانجام
در این بین یکی از انتقاداتی که طی سنوات گذشته به عملکرد متولیان وارد بوده، عدم تکمیل سامانه جامع تجارت و عدم اتصال سامانه های مرتبط همچون گمرک به سامانه جامع تجارت بوده است.
در همین راستا از سال قبل تا حالا مسئولان وعده های مختلفی در مورد تکمیل سامانه جامع تجارت داده اند؛ بعنوان نمونه محمد شیرازیان مدیر سامانه جامع تجارت ۱۴ مهر سال ۹۹ اعلام نموده بود که «امسال سامانه جامع اطلاعات تجارت کشور تکمیل می شود.»
همچنین حسن روحانی رییس جمهوری وقت در ۱۰ آذر ماه سال ۹۹ در هجدهمین جلسه شورای اجرائی فناوری اطلاعات (دولت الکترونیک)، اعلام نموده بود که «۷۰ درصد این سامانه جامع قابل دسترسی است و ۳۰ درصد که مربوط به سامانه انبارهای دولتی، گمرکات و بنادر است تصمیم گرفته شد که همه اقدامات لازم برای اتصال این انبارها ۱۱ بهمن ۹۹ انجام و سامانه بطور کامل تکمیل شود.»
علیرضا رزم حسینی وزیر صمت سابق نیز آذر ماه سال قبل اعلام نموده بود که «۷۰ درصد سامانه تکمیل بوده و امیدواریم با همکاری بیشتر گمرک و سازمان بنادر این سامانه در مورخ یازدهم بهمن سال ۹۹ کامل تر شود.»
وعده های نافرجام فاطمی امین درباب سامانه جامع تجارت
در ادامه باتوجه به اعتراضات گسترده ستاد مبارزه با قاچاق به عدم تکمیل سامانه جامع تجارت، سید رضا فاطمی امین وزیر صمت بعد از سکانداری، وعده داد که تا آخر سال سامانه را تکمیل خواهدنمود.
فاطمی امین این مساله را بارها و از تریبون های مختلف اعلام کرد؛ بعنوان نمونه وی در تاریخ ۲۵ مهر ماه سال جاری اعلام نموده بود که تا آخر سال سامانه جامع تجارت نهایی خواهد شد.
فاطمی امین همین طور در ۴ آذر ماه سال جاری نیز ضمن اشاره به این که سامانه جامع تجارت تحول گسترده ای را در بهبود محیط کسب وکار، شفافیت، ارائه خدمات به فعالان اقتصادی و اعمال حاکمیت ایجاد می کنند، تاکید کرده بود که سامانه جامع تجارت ۸۰ درصد پیشرفت دارد و تا آخر سال تکمیل می شود.
با این حال علی رهبری رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت دو روز پیش یعنی ۵ اسفند ماه اعلام نمود که «برآورد ما نهایی و اجرائی شدن ۸۰ درصد سامانه جامعه تجارت تا آخر سال است.»
در واقع رهبری در اسفند ماه اعلام نموده که ۸۰ درصد سامانه جامع تجارت تا آخر سال تکمیل می شود در صورتیکه فاطمی امین آذر ماه اعلام نموده بود که ۸۰ درصد سامانه جامع تجارت تکمیل شده است و تا آخر سال نیز بصورت کامل تکمیل خواهد شد!
به گزارش مستر کار به نقل از مهر، باتوجه به اهمیت و کارکرد سامانه جامع تجارت در جلوگیری از احتکار یا گران فروشی، لازم است وزارت صمت بصورت شفاف اعلام نماید که علت عدم تکمیل سامانه چیست و کدام دستگاهها به تکالیف خود از ۶۶ تکلیف ابلاغی عمل نکرده اند که باعث شده سامانه عقب بماند.


منبع:

1400/12/08
11:25:07
235
5.0 از 5
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو