مسترکار - دنیای خودرو

ممنوعیت واردات سیاه دانه به کشور

ممنوعیت واردات سیاه دانه به کشور مجری طرح گیاهان دارویی از ممنوعیت واردات گیاه سیاه دانه با دستیابی به خودکفایی در تولید این محصول در کشور آگاهی داد.به گزارش مستر کار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی از ممنوعیت واردات گیاه سیاه دانه به کشور آگاهی داد و اظهار داشت: با تولید ۳۰ هزار تن سیاه دانه از واردات این محصول بی نیاز شده ایم.

وی اضافه کرد: این گیاه مصرف زیادی در صنعت غذایی و دارویی کشور دارد و در طب سنتی نیز برای انواع داروها استفاده می شود.

زینلی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ تنها ۲۰۰ هزار سیاه دانه در کشور کشت می شود و وارد کننده عمده آن بودیم، اضافه کرد: تقاضای بالایی از این محصول در کشور وجود داشت و برآوردها نشان داد که سالانه ۳ هزار تن سیاه دانه وارد کشور می شده است.

به گفته وی، در گذشته کشت این گیاه در کشور وجود داشت و در مناطق سردسیری کشت آن انجام می شده است

مجری طرح گیاهان دارویی ضمن اشاره به اینکه به علت کامل نبودن مکانیزاسیون این محصول، تولید آن در کشور متوقف شده بود، اضافه کرد: به علت بالا بودن هزینه های تولید این محصول در کشور کشت نشده است.

زینلی خاطرنشان کرد: طی سه سال اخیر و با کوشش های انجام شده منبع ژنتیکی گیاه را قوی کردیم و بذر سالم دانه های دارای قوه نامیه و خالص را به کشاورزان دادیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون کل پروسه برداشت و بعد از برداشت بصورت مکانیزه انجام می شود، اشاره کرد: اکنون کل زنجیره عرضه مکانیزه شده است.

این مقام مسوول ضمن اشاره به این که پارسال سطح زیر کشت این محصول را به ۲ هزار و ۴۰۶ هکتار رساندیم، اظهار داشت: از این میزان سطح زیر کشت ۳۰ هزار تن سیاه دانه تولید شد.

مجری طرح گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: طی سه سال اخیر طوری عمل کردیم که کیفیت و کمیت سیاه دانه به رقبای خارجی برسد؛ پس برای نخستین بار در ماه جاری واردات سیاه دانه کشور را ممنوع کردیم و تا اطلاع ثانوی ورود هرگونه سیاهدانه به کشور ممنوعست.

وی استانهای عمده تولید کننده این محصول را گلستان و چهارمحال و بختیاری عنوان نمود و اظهار داشت: لازم است تجار توجه ویژه ای به تولیدات داخلی داشته باشند و از ثبت سفارش سیاهدانه اجتناب کنند.

زینلی تصریح کرد: پارسال آمریکا ۲۵ میلیون دلار از این گیاه را از کشورهای هند و سوریه خریداری نموده است و هر سال ۱۰ تا ۱۵ درصد تقاضای جهانی برای این محصول افزوده می شود.

به گفته وی، کشورهای هند، سوریه و مصر عمده صادر کنندگان این محصول هستند.

مجری طرح گیاهان دارویی در آخر اظهار داشت: برنامه ریزی شده تا در سال آینده علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرات این محصول را در رأس امور کارها قرار دهیم، برای اینکه سیاه دانه در کشور ما از نظر خواص دارویی روغن و غذایی نسبت به سیاه دانه های خارجی کیفیت بیشتری دارد.
1401/04/11
19:47:51
180
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو