مسترکار - دنیای خودرو
استاندار:

استان مرکزی صاحب شهرک های صنفی می شود

استان مرکزی صاحب شهرک های صنفی می شود به گزارش مستر کار مرکزی استاندار مرکزی اظهار داشت: بزودی شهرک های صنفی ذیل شرکت شهرک های صنعتی استان مرکزی تاسیس می شود.


دکتر فرزاد مخلص الائمه دوازدهم تیرماه ۱۴۰۱ در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن و دهه تولید و تجارت ضمن اشاره به این که نظام اداری نیازمند جراحی است، اظهار نمود: رئیس جمهوری از زمانی که ریاست قوه قضاییه را بر عهده داشت مکررا بر تحول نظام اداری تاکید داشت و امیدواریم که قوه مجریه در اجرای این تحول موفق باشد.
وی خاطرنشان کرد: عمدتا در بازدیدها و جلسات، تولیدکنندگان و صنعتگران مشکلاتی را مطرح می کنند که اساسا ریشه در یک ناکارآمدی مفرط در نظام اداری دارد و این شرایط بروکراتیک نمی تواند موانع را رفع کند.
استاندار مرکزی با تکیه بر این که این ناکارآمدی حاصل ثروت خدادادی به نام نفت می باشد که سبب شده است، ارزش ثروت، تولید، نخبه و... را ندانیم، اضافه کرد: ای ثروت می تواند مفید باشد، اما طبق فرموده مقام معظم رهبری این ثروت سبب فروریختگی فراوان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در دهه های اخیر بوده است و وضع تحریم ها مقداری طعم بی نفتی و جدا بودن از این درامد سرشار را به اقتصاد کشور چشاند.
وی ضمن اشاره به این که شاهدیم که باردیگر این منبع ویژه به سر سفره اقتصاد کشور باز می گردد و از آغاز استقرار دولت سیزدهم فرآیند فروش نفت بهبود یافته و امیدواریم بلای گذشته تکرار نشود، بلکه از این فرصت مغتنم برای رشد اقتصاد استفاده شود، اظهار داشت: مسلما باید از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم و به سراغ اقتصاد واقعی مبتنی بر تولید برویم و از این بعد از نفت باید در سرجای خودش بهره برد.
مخلص الائمه با اشاره به اینکه تلاش بر این است که با فروش نفت منابع ارزی کشور تامین گردد، اضافه کرد: از آغاز سال هم دولت اهتمام دارد که منابع حاصل از فروش نفت صرف هزینه های جاری نشود و امیدواریم بزودی نتیجه این تلاش را در مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان شاهد باشیم.
وی بیان نمود: از میانه خردادماه با مبحث کمبود انرژی و برق در کشور مواجه شدیم، سال قبل هم قطع برق در بخش های مختلف را به علت کسری ۱۵ هزار مگاوات کسری برق تجربه کردیم. پیشبینی بر این بود که سال جاری با ۱۹ هزار مگاوات کسری روبرو باشیم که با فرایند طی شده از جانب دولت و تکمیل طرح توسعه، برخی از نیروگاه ها، ظرفیت و تولید برق در کشور افزوده شد.
وی ضمن اشاره به این که سال جاری حدود ۱۳ هزار مگاوات کسری برق در کشور وجود دارد، اظهار داشت: خوشبختانه با برنامه ریزی صورت گرفته از جانب وزارت نیرو، حداقل در استان مرکزی قطعی برق در بخش خانگی انجام نشده است گرچه محدودیت مصرف برق برای بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و... اعمال شد.
استاندار مرکزی با اشاره به اینکه روزهای پنجشنبه جهت کمک به صنعت و کشاورزی، بخش اداری استان تعطیل شده و ساعت کار بانکها هم کاهش داده شد، اظهار داشت: هر منبع تجدیدناپذیری یک روز تمام می شود و این روز بسیار نزدیک است. بطور قطع منابع گاز و نفت و... جهان تمام می شود چونکه مصرف از تولید پیشی گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: همه صنایع استان و شهرک های صنعتی را دعوت می کنم که روی یک منبع تجدیدپذیر و پایدار سرمایه گذاری کنند، دولت امسال تولید چهارهزار مگاوات برق خورشیدی را هدفگذاری کرده است و از این میزان تولید ۷۰۰ مگاوات سهم استان مرکزی(معادل بیشتر از نصفی از مصرف استان) است که خوشبختانه ساختگاه ها تعیین شده است.
مخلص الائمه با اشاره به اینکه ظرفیت افزایش این میزان تولید برق خورشیدی در استان وجود دارد، اظهار داشت: بزرگترین تولیدکننده تجهیزات تولید برق خورشیدی در استان مرکزی فعال است که پتانسیل بسیاری برای استان به حساب می آید و تا دیر نشده است صنایع باید از امروز برق خویش را برای دهه های آینده تأمین کنند.
وی افزود: حتی اگر صنعتی نیازمند برق نباشد، می تواند مبادرت به تولید برق خورشیدی کند، بفروشد و از این حیث کاری سودآور و اقتصادی به حساب می آید.
استاندار مرکزی اظهار نمود: در بازدیدهای مختلف از صنایع، به این نتیجه رسیدم که خیلی از صنایع ظرفیت دانش بنیان شدن را دارند، اما رتبه دانش بنیانی را ندارند و همین مساله سبب شده است که استان مرکزی با وجود سابقه بی نظیر در مفاخر و مشاهیر پروری، تعداد شرکتهای دانش بنیان، سهم ناچیزی در این حوزه دارد، در حالیکه شرکت ها این ظرفیت را دارند که دانش بنیان باشند و سفارش می شود حتما وارد این عرصه شوند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه اصناف، بزودی شهرک های صنفی ذیل شرکت شهرک های صنعتی استان تاسیس خواهیم کرد، اظهار داشت: شهرک چاپ و نشر، شهرک تریکو در دلیجان، شهرک منبت در سمقاور و شهرک مبل در زرندیه را فعال و احیا خواهیم کرد و پذیرای سرمایه گذاران در این حوزه هستیم.
مخلص الائمه اضافه کرد: در بهار ۱۴۰۱، بالغ بر ۵۵ میلیارد تومان در حوزه زیرساخت های شهرک های صنعتی استان هزینه شده است در حالیکه این رقم در بازه زمانی مذکور ۲۷ میلیارد تومان بوده است، البته ۹۶ میلیارد تومان سرمایه گذاری در این بخش آماده بهره برداری است و ظرفیت خوبی برای توسعه زیرساخت ها در شهرک ها هدفگذاری شده است.
استاندار مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی و اصناف در نظام عادلانه سازی یارانه ها خوش درخشیدند، اظهار داشت: در تولید، تهیه و توزیع عملکرد خوبی را شاهد بودیم.
منبع:

1401/04/13
10:15:39
198
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو