مسترکار - دنیای خودرو

خطر بیکاری 30 هزار مربی رانندگی

خطر بیکاری 30 هزار مربی رانندگی مستر کار: به گزارش مستر کار، رییس اتحادیه آموزشگاه های تعلیم رانندگی تهران از تعیین نرخ آموزش رانندگی معادل 86 هزار تومان برای هر ساعت امسال آگاهی داد و اظهار داشت: طبق بخشنامه دولت، مربیان رانندگی باید از امسال مدرک کارشناسی داشته باشند، متاهل باشند، خودروی خودرا هر پنج سال تعویض کنند و موارد دیگر، اما اجرای این موارد منجر به بیکاری حدود 30 هزار مربی رانندگی می شود و پیگیر اصلاح آن هستیم.


فرهاد حقیقی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه خردادماه سال ۱۳۹۷ دولت بخشنامه ای در ارتباط با آموزشگاه های رانندگی ابلاغ کرده که سه سال مهلت داشت و الان باید اجرا شود، اظهار داشت: در آن زمان پلیس نماینده این صنف بود و اتحادیه هنوز تشکیل نشده بود. تعدادی از بندهای این بخشنامه با قانون نظام صنفی و قانون تجارت مغایرت دارد. برای مثال برمبنای آن همه مربیان باید متاهل بوده و مدرک کارشناسی داشته باشند. معین نیست چگونه فردی که زیر دیپلم بوده باید در سه سال مدرک کارشناسی بگیرد.
رییس اتحادیه آموزشگاه های تعلیم رانندگی تهران با اعلان اینکه اتحادیه در سالهای اخیر پیگیر حل این مساله بوده، اما در بروکراسی های اداری گیر افتاده است، اظهار داشت: نامه اتحادیه برای این اصلاحات هم اکنون در دفتر ارتباطات مردمی دولت می باشد که به کمیسیون اجتماعی ارجاع شده بود، اما چون بجای امضای وزیر، امضای معاون در نامه بوده، برگشت خورده تا باردیگر پس از امضای وزیر به معاون اول رییس جمهوری ارسال شود. از خرداد سال قبل این نامه درخواست اصلاحات درگیر همین پروسه است.
برای تعویض خودرو مشکل داریم
وی با اعلان اینکه اجرای این بخشنامه بیش از ۳۰ هزار نفر، شامل ۴۰۰۰ مدیر و ۲۲ تا ۲۴ هزار نفر مربی می شود، اشاره کرد: موارد دیگری که در این بخشنامه شغل مربیان را در خطر قرار داده، الزام تعویض خودرو پس از پنج سال و قرار گرفتن خدمات رانندگی کنار کالاهای اساسی برای نرخ گذاری است. این در حالیست که خودروساز می گوید درگیر تعهدات خودش است و توان ساخت خودرو برای آموزش رانندگی ندارد. از جانب دیگر در بازار آزاد هم قیمت خودرو بسیار بالاست و مربیان توان خرید خودرو در بازار را ندارند.
رییس اتحادیه آموزشگاه های تعلیم رانندگی تهران افزود: تعیین نرخ این اتحادیه در اولویت اول و در کنار کالاهای اساسی هم برای صنف مشکل ساز است. هر فرد تنها یک دفعه تعلیم رانندگی می بیند و یک عمر از این هنر و حرفه استفاده می نماید، اما در صورتیکه نرخ برخی خدمات موسیقی ساعتی ۳۰۰ هزار تومان است، نرخ آموزش رانندگی برای سال جدید ساعتی ۸۶ هزار تومان تعیین شده است. این وضعیت مانع افزایش حقوق و حق الزحمه مربیان است. از جانب دیگر و سالانه ۱۷ هزار کشته رانندگی هم داریم.
نرخ جدید آموزش رانندگی
به گفته ی ایشان، بتازگی نرخ سال ۱۴۰۱ آموزش رانندگی با ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل، ۸۶ هزار تومان برای هر ساعت تعیین شده است. البته این افزایش کمتر از افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران است. از این ۸۶ هزار تومان، ۴۰ درصد، معادل ۳۰ هزار تومان، سهم آموزشگاه و ما بقی بطور مساوی به راننده و خودرو اختصاص دارد که سهم هر کدام معادل ۲۸ هزار تومان است.
وضعیت بیمه مربیان رانندگی
حقیقی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ی وضعیت بیمه مربیان رانندگی اشاره کرد: هم اکنون دو گروه مربی در آموزشگاه ها فعالیت می نمایند. مربیانی که خودروی آنها متعلق به آموزشگاه است، برایشان رابطه کارگری تعریف شده و بیمه می شوند، اما مربیانی که با خودروی خود فعالیت می نمایند، طبق قانون باید از بیمه خویش فرما بهره گیرند که به سبب مبلغ کم دستمزد آنها، یعنی ساعتی ۲۸ هزار تومان، عموما توان آنرا ندارند.
منبع:

1401/06/08
15:51:56
319
5.0 از 5
تگهای خبر: بیمه , پلیس , خدمات , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو