مسترکار - دنیای خودرو

ساخت دستگاه ذخیره ساز انرژی در کشور

ساخت دستگاه ذخیره ساز انرژی در کشور مستر کار: تعدادی از پژوهشگران مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف برای نخستین بار در خاورمیانه و کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شدند که سبب افزایش توان تولیدی توربین های گاز در وضعیت پیک مصرف با بهره گیری از سیستم ذخیره سازی انرژی بصورت یخ می شود.


به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، دکتر علی بهروزی فر، مدیرعامل یکی از شرکتهای فناور با اشاره به اینکه این سیستم سبب ذخیره انرژی حرارتی در فاز یخ و ایجاد سرمایش هوای ورودی می شود، اظهار داشت: با توجه به این دستگاه در توربین های گازی، در ساعات تقاضای کمتر، انرژی الکتریکی صرف تولید یخ می شود. یخ تولید شده، در ساعات پیک به تدریج ذوب شده و بوسیله مبدل حرارتی، هوای ورودی به توربین گاز را خنک می کند؛ این کار سبب افزایش توان تولیدی توربین گاز حداقل به میزان ۱۵ درصد می شود.
وی ادامه داد: از این نوع مکانیزم در سراسر دنیا جهت افزایش توان تولیدی توربین گاز استفاده می شود، اما تا کنون تکنولوژی آن در کشور وجود نداشته است. در کشور ما نیز با حرکت به سمت واقعی شدن قیمت انرژی و همین طور افزایش تقاضا به ویژه در صنایع، استفاده از این سیستم دارای توجیه پذیری لازم بوده و چه بسا در آینده نزدیک گریز ناپذیر شود. خصوصاً که هم اکنون نیروگاه های گازی و سیکل ترکیبی کشور سهمی بیش از ۶۴ درصد از تولید انرژی الکتریکی دارند و این سهم رو به افزایش نیز هست. به کارگیری این سیستم در ساعات پیک می تواند حداقل ۱۵ درصد به ظرفیت واحدهای گازی بیفزاید.
بهروزی فر اشاره کرد: مزیت بسیار مهم این سیستم، بی نیازی به آب است که در وضعیت کم آبی فعلی کشور اهمیتی مضاعف دارد. بعلاوه این سیستم توانایی کارکرد و بازده بالا در مناطق گرم و شرجی مانند جنوب کشور را که برنامه های توسعه آنها در دست اجرا است، داراست؛ در صورتیکه سیستم های مشابه علاوه بر نیاز به آب، در آب و هوای شرجی دارای محدودیت کارایی و تاثیر اندکی هستند. این سیستم در کلیه ایستگاه های تقویت فشار گاز و میادین نفتی نیز جهت افزایش ظرفیت انتقال یا برداشت قابل استفاده می باشد.
وی اظهار داشت: به سبب ابعاد بزرگ مخزن یخ در سیستم اصلی، وجود یک سیستم دقیق پایش وضعیت بطور مستمر ضرورت دارد. این مساله یکی از پیچیدگی های اصلی این سیستم است که نمونه ای برای آن در دسترس نبوده و بطور کلی این سیستم برای نخستین بار در کشور توسط تیم ما طراحی و نمونه مقیاس شده آن نیز تولید شده است. اعضای شرکت ما متشکل از متخصصین مکانیک، فرایند، برق، الکترونیک، کنترل و ابزاردقیق هستند که طی فرآیندی نسبت به انجام مطالعات امکان سنجی، طراحی مفهومی و پایه سیستم و توسعه و خصوصاً ماژول نوآورانه پایش وضعیت یخ در مخزن اقدام نموده اند.
بهروزی فر تصریح کرد: در این راه از انواع شبیه سازی های کامپیوتری و نرم افزارهای تخصصی و توسعه کدهای مختص این طرح بهره گرفته شده است. این سیستم به نحوی طراحی شده که تولید یخ بصورت کاملا کنترل شده باشد و ذوب آن با نرخ مد نظر در ساعت پیک مصرف برق صورت گیرد تا تولید توان پایدار را به ارمغان آورد. برای این منظور یک شبکه حسگر به همراه نرم افزار کنترلی ابتکاری که توسط اعضای تیم ما توسعه یافته در محل های معینی از مخزن قرار خواهد گرفت تا از شروع نخستین بلورهای یخ تا رسیدن به یخ کامل با حفظ شرایط مطمئنه و عدم لطمه به تجهیزات، تولید یخ را کنترل کند.
مدیرعامل این شرکت اشاره کرد: به سبب آن که این سیستم عمدتاً در نیروگاه های برق به کار گرفته می شود، قابلیت اطمینان بالایی را نیاز دارد؛ هم از این جهت که تامین برق در وضعیت پیک مبتلا به اختلال نشود و هم از این جهت که برای عدم تامین برق مطابق آمادگی اعلام شده از طرف نیروگاه مشمول جریمه های سنگین نشود. طراحی این سیستم به گونه ای است که تداخلی با کارکرد عادی نیروگاه نداشته و تعمیر و نگهداری آن نیز مستقل انجام گیرد. همین طور به سبب اهمیت بسیار بالای برق در وضعیت پیک، این سیستم برمبنای راندمان حداکثری انرژی طراحی شده است.
به نقل از دانشگاه شریف، دکتر بهرزوی فر در آخر اشاره کرد: این سیستم در صنایعی چون نفت و گاز و پتروشیمی و خطوط تقویت فشار و در کل هر کجا که نیاز به توربین گازی احساس می شود، کاربرد اساسی دارد و یکی از اشکالات اصلی بهره برداری این سیستم در دماهای بالای تابستان را می تواند کنترل کند. لازم به ذکر است که این پروژه ها بدون پشتوانه دولتی بدلیل حجم بالای نقدینگی میسر نخواهد شد و برای رسیدن به نتیجه باید بتوان مشوق های مناسبی را برای بخش خصوصی جهت ورود به این عرصه ایجاد کرد.1401/06/21
22:27:39
282
5.0 از 5
تگهای خبر: ابزار , پژو , تكنولوژی , تور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو