مسترکار - دنیای خودرو
وزیر صمت اعلام كرد؛

حذف قرعه کشی خودرو تا آخر سال

حذف قرعه کشی خودرو تا آخر سال مستر کار: وزیر صمت با اعلان اینکه امسال خودروی ناقص کف پارکینگ نداریم، از حذف قرعه کشی خودرو تا آخر سال جاری آگاهی داد.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، سیدرضا فاطمی امین با حضور در برنامه صف اول در ارتباط با حذف قرعه کشی خودرو اظهار داشت: محصولات سایپا از قرعه کشی خارج شده اند. در ایران خودرو هم هایما خارج شده و تارا هم به زودی خارج می شود. البته تا آخر سال قرعه کشی خودرو حذف خواهد شد. علاوه بر این برنامه تولیدی شرکتها و واردات در کنار هم می تواند عرضه و تقاضا را متعادل کند.
فاطمی امین درباب واگذاری خودروسازها، اظهار داشت: طبق دستور رییس جمهور قرار بود واگذاری خودروسازها تا آخر شهریور تعیین تکلیف شود. واگذاری مهمست اما اگر واگذاری نادرست صورت گیرد شرکتها پس از چند سال با انبوهی از بدهی باردیگر تحویل دولت داده می شوند مثل هپکو. خودروسازی ها ۱۰۰ برابر هپکو هستند و اگر چالشی در زمینه واگذاری ایجاد شود ۱۰۰ برابر خواهد بود. قیمت گذاری این شرکت های خودروساز انجام شده و در این راه ۷۰۰ ابلاغ کارشناسی رسمی انجام شده است.
وی اضافه کرد: باید توجه گردد که چگونه این شرکتها واگذار شود تا ساختار صنعت خودرو اصلاح گردد به این منظور به مدل ۶ لایه رسیدیم. در بحث واگذاری این شرکتها در مرحله نهایی مذاکرات با سازمان خصوصی سازی هستیم.
رشد ۲۸۰ درصدی تولید خودروی کامل
فاطمی امین در ادامه با اهمیت ترین شاخص در اقتصاد را تولید عنوان نمود و اظهار داشت: طبق گزارش مرکز آمار در ۳ ماهه اول امسال رشد تولید در بخش صنعت ۵.۱ درصد بوده است. در ۵ ماهه اول امسال نیز شاخص تولید در شرکت های صنعتی بورسی ۶.۷ درصد رشد داشته است.
وی با بیان این که امسال خودروی ناقص کف پارکینگ نداریم، اضافه کرد: در فولاد ۱۰ درصد، خودروی سواری کامل ۲۸۰ درصد، اتوبوس و ون ۱۴۰ درصد، ظروف ۱۳ درصد رشد تولید داشته ایم. در روغن نباتی نیز تولید منفی بوده اما در واحدها کمبود نداشتیم و این نشان میدهد سال قبل این کالا قاچاق می شد.
وزیر صمت افزود: میزان مصرف برق در صنایع ۱۳ درصد رشد داشته و این نشان دهنده رشد تولید است.
وی با تکیه بر این که صادرات ما همیشه به نفت گره خورده بود و نفت در تراز تجارت خارجی و در بودجه دولت اثر می گذارد، اشاره کرد: هم اکنون به جایی رسیدیم که تراز تجارت بدون نفت کشور به صفر نزدیک می شود به نحوی که در ۶ ماهه اول سال ۲۶ میلیارد دلار واردات و ۲۴ میلیارد دلار صادرات داشته ایم.
فاطمی امین اظهار داشت: باید تمرکز ما صادرات کالاهای دانش بنیان، تجهیزات پزشکی و کاتالیست باشد. علاوه بر این صادرات در ۶ ماه اول امسال از نظر ارزشی ۱۳ درصد رشد داشته است اما رشد صادرات کالاهای صنعتی ۳۰ درصد بود.
وی به پیمان شانگهای نیز اشاره نمود و اضافه کرد: یک چهارم کل خشکی های دنیا، ۴۰ درصد جمعیت جوان دنیا، یک سوم رشد اقتصادی جهان و بزرگترین مصرف کننده و تولید کننده انرژی دنیا در کشورهای عضو شانگهای است و این موارد قدرتی به شانگهای می دهد که تصمیمات آن بین المللی باشد نه منطقه ای.
پیشنهاد ایجاد کانال مالی بدون دلار و یورو در سازمان همکاریهای شانگهای
فاطمی امین اظهار داشت: بعد از آن که دو بار پیشنهاد عضویت ما در شانگهای پذیرفته نشد امسال پذیرفته شد. ارتباطات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به ما کمک می نماید کار را توسعه دهیم. پیشنهاد شد کانال مالی بدون دلار و یورو ایجاد نماییم که مورد استقبال اعضا قرار گرفت. البته اوراسیا هم مهمست و تعرفه ها بین کشورهای عضو صفر است. علاوه بر این امسال ۹ دور مذاکره شده و مقرر است حداکثر تا یک سال آینده به اوراسیا بپیوندیم.
پارسال ۱۰ هزار میلیارد تومان حقوق دولتی معادن دریافت شد
وزیر صمت با بیان این که معدن نقطه شروع تولید است که در این بخش بیشتر در زمینه شناسایی و اکتشاف ذخایر معدنی عقب ماندگی داریم، اظهار داشت: ما به درستی کشور را اکتشاف نکرده ایم. ذخایر سنگ آهن برای ۱۵ سال آینده بیشتر اکتشاف نشده است. از مهر سال قبل اقداماتی شروع شده و مناطق کشور را به ۳ قسمت تقسیم کردیم و تا سال ۱۴۰۳ باید در مناطق یک و ۲ ذخایر معدنی اکتشاف شود.
فاطمی امین افزود: باید به سمتی برویم که فرآوری بیشتری داشته باشیم. هم اکنون خام فروشی معدنی یک درصد است که معقول است اما بجای شمش فولاد باید ورق صادر نماییم. تمرکز ما این است که کالاهای معدنی تا حد امکان فرآوری و با ارزش افزوده بیشتری صادر شود. البته معادن غیر فعالی هم داریم که باید سریع تر فعال شوند.
وی با اعلان اینکه ۴ هزار معدن غیرفعال در بخش غیر فلزی و معادن مصالح ساختمانی داریم، اظهار داشت: در دسته اول معادن فلزی تمامی معادن بزرگ به جز یک معدن فعال می باشند اما ۵۰ درصد معادن مصالح ساختمانی غیر فعالند. قرار شده معادن غیر فعال را به مزایده بگذاریم که از شنبه شروع شده و بیش از ۵ هزار پروانه بهره برداری به مزایده گذاشته شده است.
وزیر صمت اعلام نمود: سال قبل ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد از محل حقوق دولتی معادن دریافت شد که امسال ۱۹ هزار میلیارد تومان دریافت شد. در معادن فلزی مانند مس و سنگ آهن نیز به جز یک مورد معدن غیر فعال به سبب تخلف، تمامی معادن فعال می باشند و حتی بیش از ظرفیت برداشت دارند. در معادن غیر فلزی مثل سیلیس ۲۰ درصد معدن غیر فعال داریم. در زمینه مصالح ساختمانی که عمدتا معادن کوچک هستند، غیر فعال زیاد داریم که یکی از پروژه های ما فعال سازی معادن کوچک است.
فاطمی امین با اشاره به این که در ۶ ماهه اول امسال تولید ماشین آلات معدنی ۱۰۰ درصد بالا رفته است، اضافه کرد: ۹ پروژه شروع شده که یکی نوسازی و بهسازی واحدهای تولیدی است و همزمان با آن نوسازی و بهسازی ماشین آلات را هم در دستور کار داریم. با همکاری بانک مرکزی ۵۰ هزار میلیارد تومان برای نوسازی و بازسازی بنگاه های صنعتی اختصاص داده می شود. تمرکز ما بازسازی ماشین آلات واحدهایی است که موجب افزایش کیفیت و کاهش هزینه تولید شود.
لازمه تحقق دولت هوشمند ایجاد تغییرات داخل خود وزارت صمت است
وی تاکید کرد: برای رسیدن به دولت هوشمند تا داخل وزارت خانه را تغییر ندهیم اتفاق نمی افتد. در داخل وزارت خانه سامانه پایش طراحی کردیم که تمامی متغیرهای کلان حوزه صنعت، معدن و تجارت رصد و برمبنای آن برنامه ریزی می شود. البته به شاخص هایی در مورد فعالیت کسب وکارها می رسیم که به مسئولان وزارت صمت کمک می نماید هوشمندانه عمل کنند و متمرکز بر اهداف باشند.
وزیر صنعت افزود: در این سامانه تمام داده هایی که در بخش صمت لازم است حاکمیت بداند داشبورد و منظم می شود. بطورمثال در بورس کالا قیمت پت چقدر است و روزانه رصد می شود. بوسیله همین سیستم، بازار فولاد در سال قبل تنظیم شده است. زمانی هوشمند هستیم که ۳ ماهه آینده را پیش بینی نماییم. از بین ۳۰۰ داشبورد سامانه پایش ۱۷۰ داشبورد کامل شده و تا آخر آبان تکمیل می شود. در اقتصاد دانش بنیان باید وزارت خانه دانش بنیان باشد.
امروز ۲۴۰ میلیون قطعه لوازم یدکی کد رهگیری دارند
وی درباب سامانه جامع تجارت هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و اضافه کرد: سامانه جامع تجارت توسعه پیدا کرده و کامل شده است؛ بطور مثال کد رهگیری اجرائی شد و امروز ۲۴۰ میلیون قطعه لوازم یدکی کد رهگیری دارند. در سامانه شفافیت در فروشگاه ها، ۵ هزار و ۶۰۰ فروشگاه اطلاعات را ثبت کرده اند و تا آخر سال به ۲۰۰ هزار فروشگاه ارتقا می یابد که از احتکار و گران فروشی جلوگیری می کند.
وزیر صمت با بیان این که روندها برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ مثبت است، اظهار داشت: سال قبل هدف صادرات ۴۵ میلیارد دلاری بود که به ۴۸ میلیارد دلار رسیدیم. امسال ۵۰ میلیارد دلار هدف گذاری شده که تا آخر سال به بیشتر از این مقدار می رسیم. صادرات ۷۵ هزار میلیارد دلاری تا ۱۴۰۴ هدف گذاری شده که به آن خواهیم رسید ضمن این که ترکیب صادرات را هم عوض می نماییم.


منبع:

1401/07/20
16:33:21
310
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو