مسترکار - دنیای خودرو
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر:

پتروشیمی ها صنعت پلیمر را به گروگان گرفته اند!

پتروشیمی ها صنعت پلیمر را به گروگان گرفته اند! مستر کار: رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر علت افزایش قیمت مواد اولیه صنایع پلیمر را مهندسی توزیع از طرف پتروشیمی ها عنوان نمود.


سعید ترکمان در گفت و گو با ایسنا، از افزایش قیمت مواد اولیه صنایع پلیمر آگاهی داد و اظهار داشت: علت این وضعیت مربوط به رقابت ها است. اخیراً شاهد رقابت روی قیمت پایه بودیم که روی پلی پروپیلن تا ۱۰۰ درصد هم تجربه شده است.
این در حالیست که بگفته وی قرار بود قیمت پایه، پنج درصد از فوب خلیج فارس پایین تر باشد، اما به سبب مهندسی گرید که از طرف پتروشیمی ها به انجام می رسد و به صورتی صنعت پلیمر را به گروگان گرفته اند، تولیدکنندگان باید برخی گریدهای PP را از رقبا تا ۱۰۰ درصد گران تر از بورس کالا بخرند.
ترکمان علت این وضعیت کاهش عرضه پتروشیمی ها عنوان نمود و اظهار داشت: بطور معمول نیمه دوم سال مصارف افزوده می شود، اما پتروشیمی هایی که با منابع ملی کشور کار می کنند، به سبب زیاده خواهی و با بهانه های واهی، خوراک اولیه را محدود و زنجیره ای ایجاد کردند که در پایین دست تولیدکنندگان باید پلی پروپیلن را تا ۱۰۰ درصد بیش از قیمت پایه بخرند.
همین طور به گفته ی ایشان، در سالی که قرار بود خام فروشی متوقف شود، هفته گذشته مصوبه ای در دولت تصویب گردید که به پتروشیمی ها اجازه داد بدون عوارض، صادرات کنند که این مساله هم مزید بر علت شده و بازار داخل را به التهاب کشانده است.
رییس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر با اعلان اینکه وضعیت مشابهی در بازار مواد اولیه یونولیت، یعنی پلی استایرن، وجود دارد، اشاره کرد: این وضعیت به سبب زیاده خواهی پتروشیمی ها به وجود آمده که نام آنرا مهندسی عرضه گذاشتند. در مهندسی عرضه پتروشیمی ها با دلیلهای مختلف مثل تعمیرات می گویند فعالیت واحدها متوقف شده است. بدین سبب توزیع قطره چکانی و ولع خرید بیشتر می شود. در این شرایط نهادهای نظارتی هم نمی دانند چگونه با آنها برخورد کنند.
منبع:

1401/07/28
11:55:25
225
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو