مسترکار - دنیای خودرو
رئیس اتاق اصناف ایران اعلام كرد؛

منع عرضه محصولات دخانی در فضای مجازی

منع عرضه محصولات دخانی در فضای مجازی به گزارش مستر کار، رییس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: نظارت دقیق در منع عرضه محصولات دخانی در فضای مجازی ابلاغ گردیده است؛ همین طور تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان باید دخانیات را بطور شناسه دار عرضه کنند.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، اتاق اصناف ایران در امتداد ساماندهی سطح عرضه محصولات دخانی و بررسی راهکارهای مبارزه با قاچاق و تقلب این محصولات نشستی تخصصی به میزبانی قاسم نوده فراهانی رییس اتاق اصناف ایران و با حضور هدایت معصومی مشاور معاون صنایع عمومی وزارت صمت، بهزاد ولی زاده رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، علی توسطی رییس اتاق اصناف تهران، رؤسای اتحادیه های مرتبط تهران و مقامات کشوری و لشکری و نیز نمایندگان اتاق های اصناف مراکز استانها بوسیله ویدئو کنفرانس برگزار کرد.
این نشست، پیرو مباحث مطروحه در بیست و دومین جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با قاچاق و تقلب با محوریت دخانیات اجرا شد.
نقش برجسته اصناف در ساماندهی زنجیره تامین و توزیع محصولات دخانی
قاسم نوده فراهانی در این جلسه بیان کرد: طرح شناسه دار کردن محصولات دخانی از امور بسیار مهمی است که هم زمان به حوزه های اقتصادی، بهداشتی، روانشناختی و … مربوط می شود و اتاق اصناف ایران با همکاری اتاق های اصناف شهرستان ها و اتحادیه های در رابطه با فروش محصولات داخلی، می توانند قدمهای مؤثری را در حوزه ساماندهی زنجیره تامین و توزیع از طرق قانونی و در نهایت کاهش مصرف این محصولات بردارند.
رئیس اتاق اصناف ایران اشاره کرد: برای اجرای دستورالعمل ماده ۷ بخشنامه اجرائی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباب دخانیات، مواردی احصا شده و نشست های مختلفی را نهادهای متولی برگزار کرده اند.
وی با اشاره به بندهایی از دستورالعمل فوق اظهار داشت: خیلی از این بندها امروز در جامعه جا افتاده است. مطابق این دستورالعمل تمامی تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع کنندگان موظف می باشند محصولات دخانی را بطور «شناسه دار» عرضه کنند و نسبت به پایان موجودی کالاهای فاقد شناسه در انبارها توجه کافی داشته باشند.
فراهانی اظهار داشت: همین طور ممنوعیت فروش به افراد زیر ۱۸ سال نیز سال ها است که مورد تاکید کارشناسان قرار گرفته است و همگان بر آن تاکید دارند. درباب ممنوعیت فروش ۴۱ نشان تجاری قاچاق نیز اقدامات خوبی انجام شده و لیست اسامی آنها به اطلاع تمامی عرضه کنندگان رسانده شده است.
وی اضافه کرد: باتوجه به درخواست این اتاق، مجوز فروش سیگار به اتحادیه دکه داران، جراید و … داده شده است تا اعضا بصورت نمایندگی زنجیره ای با کد آیسیک تخصصی اصناف و کسب پروانه کسب اقدام نمایند. نظارت دقیق در منع عرضه محصولات دخانی در فضای مجازی نیز ابلاغ گردیده است و همین طور به اتحادیه ها و واحدهای صنفی اطلاع رسانی شده است که نسبت به تهیه و توزیع پوستر «سیگار کالای زیان آور» اقدام نمایند.
رئیس اتاق اصناف ایران اشاره کرد: از تمامی افرادی که در این مجموعه فعالیت می نمایند انتظار داریم درباب کاهش مصرف و نیز شناسه دار کردن این محصول همکاری کنند. بازرسان اتاق های اصناف و سازمان های صمت نیز لازم است در زمان مراجعه به عرضه کنندگان در وهله اول، دقت کنند که محصولات دخانی بدون شناسه سلامت ارائه نشده باشند و در وهله دوم بررسی نمایند که واحدهای صنفی با دریافت فاکتور رسمی از عمده فروشان این کالا را تهیه کرده باشند.
فراهانی اظهار داشت: بخشنامه ها و اطلاعیه های مربوط، به تمامی مراکز استان و شهرستان ها ابلاغ گردیده است و در این جلسه رؤسای مراکز استان اتاق های اصناف نیز بصورت ویدئو کنفرانس حضور یافته اند تا بالاترین سطح از تعامل شکل بگیرد. ما معتقدیم ریشه کن کردن قاچاق، عزم ملی می خواهد و باید در بازرسی و نظارت در دستور کار قرار گیرد.
رئیس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: لازم است تمامی عرضه کنندگان محصولات دخانی از سال ۱۴۰۲ نسبت به نصب و استقرار پایانه فروشگاهی اقدام نمایند که در صورت اجرای این قانون خیلی از مشکلات موجود رفع شده است.
ممانعت از فروش محصولات دخانی قاچاق با صدور پروانه کسب
در ادامه، رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت اظهار داشت: از زمانی که قانون جامع کنترل دخانیات در سال ۸۵ تصویب گردید و در سال ۸۶ بخشنامه اجرائی آن نیز در مجلس و هیأت دولت به تصویب رسید، برای ضوابط فروش محصولات دخانی وفق ماده ۷۷ ضوابطی را تدوین کردیم و با تأیید ریاست جمهوری وقت به تمام دستگاهها ابلاغ گردید. اما زیرساخت لازم برای اجرای این ضوابط فراهم نبود.
بهزاد ولی زاده اضافه کرد: از سال ۹۴ با پیگیری وزارت بهداشت و همکاری وزارت صمت، دستورالعمل و ضوابطی برای فعالان صنفی مشخص و ابلاغ گردید. چند نمونه از این ضوابط نیز در پروانه کسب قید شد که در صورت تخلف، این پروانه کسب برای همیشه ابطال می شود و امکان صدور مجدد وجود نداشته باشد.
وی بیان کرد: برای اجرای ضوابط ابلاغ گردیده، سال ها چالش داشتیم تا واحدهای صنفی به عنوان واحدهای فروش مجاز در ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت شناخته شوند و امسال - سال ۱۴۰۱- جلسات فشرده ای را با محوریت ممانعت از قاچاق محصولات دخانی برگزار کرده ایم. امروز همگی توافق نظر داریم که یکی از راه های ممانعت از فروش محصولات دخانی قاچاق، صدور پروانه های کسب برای فعالان این حوزه است.
ولی زاده اظهار داشت: در همین جلسات نیز مصوب شد به اعضای اتحادیه دکه داران مهلتی یک ساله داده شود تا بتوانند عرضه سیگار را بصورت قانونی انجام دهند و بعد از یک سال، با اثبات حسن اجرای ضوابط، پروانه کسب دائم برای ایشان صادر شود.
به گفته رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، بررسی های میدانی نشان میدهد که کارهایی در این حوزه انجام شده است اما هنوز به حد مناسبی نرسیده است.
مشاور معاون صنایع عمومی وزارت صمت نیز ضمن اشاره به مانع تراشی ذی نفعان از افزایش مصرف و قاچاق محصولات دخانی اظهار داشت: در این حوزه باید هماهنگی بیشتری از طرف اتاق های اصناف شهرستان ها صورت گیرد تا برنامه ریزی ها به نتیجه رسد.
تشکیل تیم عملیاتی
هدایت معصومی در ادامه پیشنهاد داد: تشکیل تیم عملیات متشکل از دستگاه های ماده ۳۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اصناف و وزارت بهداشت می تواند کمک نماید. همین طور اتحادیه ها نیز می توانند شیوه نامه ای را تدوین کنند و موازین وزارت بهداشت، وزارت صمت و سایر نهادها را قید کنند تا اجرای آن برای واحدهای صنفی تسهیل شود. هدف نهایی این است که سطح دسترسی به محصولات دخانی را کاهش دهیم.
انجام کشفیات و اخطار به واحدهای غیرمجاز
سرهنگ قربانی، نماینده پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا در ادامه این جلسه به اقدامات انجام شده از طرف این نهاد اشاره و اظهار داشت: پلیس اماکن اقدامات مؤثری را در سراسر کشور انجام داده است که از آن جمله می توان به بازدید، کشفیات سیگار، کشفیات سیگار الکتریکی، کشفیات تنباکوی بسته بندی و اخطار به واحدهای بدون مجوز اشاره نمود.


منبع:

1401/08/10
11:44:00
229
5.0 از 5
تگهای خبر: پلیس , تور , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو