مسترکار - دنیای خودرو
عضو سابق اتاق بازرگانی تشریح كرد

سه پیش نیاز برای باقی ماندن در سوییس خاورمیانه

سه پیش نیاز برای باقی ماندن در سوییس خاورمیانه مستر کار: عضو سابق اتاق تجاری ایران می گوید، بررسی تحولات در ماه های گذشته نشان میدهد که سطح همکاریهای تجاری و حضور ایرانیان در عمان افزایشی قابل توجه را تجربه خواهدنمود.


مهدی علیپور در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: عمان کشوری است که با خیلی از کشورهای جهان ارتباط سیاسی خوبی دارد و با عنایت به همین روابط به سوییس خاورمیانه معروف است. این کشور در طول تمام سالهای گذشته هم ارتباط خوبی با ایران داشته و ارتباطات سیاسی قدرتمندی میان دو کشور برقرار است. با این وجود اما سطح همکاریهای تجاری دو طرف در طول این سال ها چندان بالا نبوده است.
وی ضمن اشاره به تحولاتی که در ماه های گذشته در افزایش تعامل میان دو طرف رخ داده، بیان نمود: به تازگی تعداد زیادی از ایرانیان چه برای مهاجرت و چه برای فعالیت اقتصادی و تجارت به عمان وارد شده اند، شرکت ثبت کرده اند یا کار خویش را در دیگر مسیرها شروع کرده اند. از طرفی عمانی ها هم شناخت بسیار خوبی از ایران دارند، خیلی از آنها به ایران سفر کرده و در شهرهایی مانند شیراز حضور داشته اند و همین مبحث سبب شده از ظرفیت های اقتصادی ایران، کالاهای ساخته شده در ایران و حتی ذائقه مصرفی ایرانی ها اطلاعات خوبی داشته باشند و در این عرصه ها امکان تعامل میان دو طرف بالاست. هم اکنون به شکل روزانه پروازهایی از عمان به مقصد چند شهر ایران صورت می گیرد و همه اینها سبب شده سطح تعاملات دو طرف افزایش پیدا کند.
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه حضور در بازار عمان بسیار رقابتی خواهد بود، توضیح داد: عمان از کشورهای مختلف جهان واردات دارد. از طرفی با عنایت به مرز زمینی مشترک با امارات متحده عربی، بخش زیادی از کالاهای موردنیاز از این طریق به عمان وارد می شود، اما با این وجود کالاهای ایرانی چه در حوزه های صنعتی و معدنی و چه در حوزه مواد غذایی و خوراکی شانس خوبی برای حضور در عمان دارند.
علیپور افزود: برای آنکه ما بتوانیم میزان صادرات خویش را حفظ نموده و ارتقا بدهیم باید در سه حوزه مراقبت های لازم را انجام دهیم. نخست حفظ و ارتقا کیفیت کالاهای صادراتی ایران است، دوم فراهم کردن زیرساخت های حمل و نقل و بموقع رساندن کالاها و سوم حفظ مزیت رقابتی در حوزه قیمت. اگر این سه مبحث مدیریت شود، بطور قطع کالاهای ایرانی شانس خوبی برای حضور در بازار عمان خواهند داشت.
وی تصریح کرد: هم اکنون هر یک ریال عمان به پول ما معادل 93 هزار تومان تمام می شود، بدین سان این ضریب تبدیل برای تجار ما جذابیت بالایی خواهد داشت و در صورت فراهم شدن مقدمات لازم، میتوان انتظار داشت که حضور ایران در بازار عمان گسترش پیدا کند.
منبع:

1401/08/22
08:21:07
189
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات , صنعت , كالا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو