مسترکار - دنیای خودرو
همه انقلاب های فناورانه در جام جهانی قطر ۲۰۲۲؛

جام جهانی قطر جادوی فناوری در زمین فوتبال

جام جهانی قطر جادوی فناوری در زمین فوتبال به گزارش مستر کار، جدید ترین دوره از مسابقات جام جهانی که در کشور قطر صورت می گیرد، می تواند از بسیاری جهات انقلابی باشد، چون که هم از لحاظ زمان بندی و نحوه برگزاری و هم از منظر فناوری های اختصاصی استفاده شده در آن، خصوصیت های منحصر به فردی دارد.به گزارش مستر کار به نقل از ایسنا، از روزی که "ژول ریمه" رئیس وقت فیفا موفق شد کنفدراسیون های مختلف را قانع کند تا یک تورنمنت بین المللی فوتبال خارج از رقابت های المپیک برگزار کنند، بیش از ۹۰ سال می گذرد و جادوی توپ در زمین چمن، میلیونها علاقمند را در سراسر جهان مسحور خود کرده است.

حالا و در دوره دیگری از این رقابت ها، قرعه به نام کشور قطر در منطقه خلیج فارس افتاده است. جام جهانی قطر ۲۰۲۲ پر از نخستین ها است؛ این می تواند جمله ای مناسب برای توصیف این جام جهانی باشد که از ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) در قطر شروع شده است.
نخستین باری است که یک کشور عربی میزبان جام جهانی می شود؛ همینطور نخستین بار است که جام جهانی خارج از فصل تابستان و در وسط فصل لیگ های فوتبال اروپا برگزار می گردد.

یکی دیگر از نکات جالب توجه در این دوره این است که هر ۸ ورزشگاه محل برگزاری جام جهانی در فاصله یک ساعتی از یکدیگر قرار دارند که البته به سبب وسعت کم کشور میزبان است، اما به شکلی نخستین جام جهانی فشرده در تاریخ را رقم زده است.


اگرچه فوتبال در دوحه و اطراف آن رویداد اصلی است، اما فناوری های به کار گرفته شده هم این جام جهانی را از تمام جام های جهانی پیش از آن متمایز می کند.

امسال بازیکنان و هواداران جام جهانی شاهد انبوهی از تکنولوژیهای جدید هستند که تابحال هیچگاه در هیچ دوره از جام جهانی فوتبال دیده نشده بودند. بدین سبب جام جهانی قطر ۲۰۲۲ بخصوص از نظر نوآوری های فناورانه، حرف های زیادی برای گفتن دارد.

با توجه به تغییرات نوآورانه ای که جام جهانی ۲۰۲۲ نوید آنرا می دهد، هواداران شاهد تغییرات انقلابی در این دوره از مسابقات هستند. حالا می خواهیم با هم نگاهی به نوآوری های فناورانه در مسابقات جام جهانی قطر ۲۰۲۲ بیندازیم که بطور قطع در این دوره، طرفداران، بازیکنان و سایرین را شگفت زده می کند.هوش مصنوعی در جام جهانی قطر

قطر یک مرکز فناوری برای برگزاری این دوره از جام جهانی راه اندازی کرده است که در آن از هوش مصنوعی برای تحت نظر گرفتن تماشاگران، پیش بینی افزایش جمعیت و کنترل دمای ورزشگاه استفاده می شود.

برآورد این کشور این بوده است که بیشتر از ۱.۲ میلیون هوادار جهت شرکت در رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ به دوحه، پایتخت قطر سفر کنند و بدین سبب این کشور این مرکز فناوری را راه اندازی کرده که در آن از هوش مصنوعی برای تحت نظر گرفتن تماشاگران، پیش بینی افزایش جمعیت و حتی کنترل دمای ورزشگاه استفاده می شود.

بیش از ۱۰۰ متخصص به صورت شبانه روزی در مرکز کنترل و فرماندهی اسپایر (Aspire) فعالیت می نمایند و بر تصاویری که بوسیله ۲۰۰ هزار واحد یکپارچه از ۲۲ هزار دوربین امنیتی در هر هشت استادیوم مورد استفاده برای برگزاری بازی ها روی نمایشگر آنها ظاهر می شود، نظارت می کنند. آنها از این اتاق می توانند دروازه های ورودی را کنترل کنند، از وجود آب لوله کشی کافی اطمینان حاصل کنند و تهویه مطبوع را حفظ کنند.

همچنین فناوری تشخیص چهره به کارمندان این امکان را می دهد تا روی هر یک از ۸۰ هزار صندلی در ورزشگاه لوسیل (Lusail) که میزبان ۱۰ مسابقه همچون رقابت فینال است، زوم کنند.

کارشناسانی از حوزه های مختلف از امنیت سایبری گرفته تا مبارزه با تروریسم و حمل و نقل به همراه مقامات قطری و فیفا در این مرکز مستقر خواهند شد. دوربین های امنیتی در تمام بخش های استادیوم ها این اطمینان را به ما می دهد که کارمندان بخش کنترل مأموریت می توانند نحوه عملکرد هر سالن را قبل، در حین و پس از رویداد بررسی نمایند.

حمد احمد المهندی (Hamad Ahmed al-Mohannadi) مدیر این مرکز می گوید: با یک کلیک می توانید از یک ورزشگاه به ورزشگاه دیگر بروید، چونکه ما همه چیز را بوسیله پلت فرم متمرکز خود از نظر مدیریت تأسیسات، امنیت، سلامت و ایمنی، و عملیات فناوری اطلاعات و ارتباطات ادغام کرده ایم.


برخی از متخصصان که در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ به میزبانی قطر در پشت صحنه کار کرده بودند، می گویند این موضوع، آینده پوشش دهی ورزش است. آنها حالا ابزارهای بسیار بیشتری در اختیار دارند.

به گفته برگزارکنندگان، مفهوم "ورزشگاه متصل" (connected stadium) در نوع خود برای نخستین بار است که در طول جام جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. هوش مصنوعی متخصصان را قادر می سازد تا افزایش جمعیت را پیش بینی و با به اشتراک گذاشتن اطلاعات با مقامات امنیتی، به سرعت با ازدحام بیش از اندازه مقابله کنند.

هدف آنها این است که از حوادثی مانند هرج و مرجی که در ماه مه خارج از استادیوم فرانسه در پاریس رخ داد و طی آن پلیس با بهره گیری از گاز اشک آور و اسپری فلفل کوشش کرد هوادارانی را که تلاش در ایجاد اختلال در فینال لیگ قهرمانان بین لیورپول و رئال مادرید داشتند، متفرق کند. در ماه اکتبر هم بیشتر از ۱۳۰ نفر در هجوم جمعیت در یک ورزشگاه فوتبال در اندونزی کشته شدند. در این رویداد پلیس به سمت افرادی که تلاش داشتند وارد زمین شوند، گاز اشک آور پرتاب کرد و بدنبال آن افرادی که قصد خروج از ورزشگاه را داشتند، به سمت درب های خروجی قفل شده هجوم بردند.

تیم فنی مرکز قطر می گوید که تجمیع داده ها به آنها اجازه می دهد تا الگوهای جمعیت را پیش بینی کنند. از آنجا که آنها تعداد دقیق افرادی که انتظار می رود در استادیوم ها حضور پیدا کنند را برمبنای فروش بلیت می دانند، بدین سبب می توانند ازدحام جمعیت را پیش بینی کنند. این کار می تواند برمبنای زمان ورود، نقاط ورود یا حتی حرکت افراد در هر زمان معینی صورت گیرد.

این مرکز می تواند با کمک هوش مصنوعی، تعداد افراد حاضر در یک ناحیه را بشمارد و یک آستانه برای آن تعیین کند. برای مثال اگر بیشتر از ۱۰۰ نفر در یک ناحیه خاص وجود داشته باشند، متخصصان می توانند تنگناها را ببینند، نحوه عملکرد دروازه های ورودی را بررسی نمایند و از جریان روان جمعیت، داخل و خارج از ورزشگاه اطمینان حاصل کنند. تمام ورزشگاه ها دارای تهویه مطبوع هستند. اگر اختلاف دما داخل سالن ها وجود داشته باشد، سنسورهای مرکز فرماندهی می توانند داده ها را دریافت کرده و درخواست تنظیم دما بدهند.
المهندی به الجزیره اظهار داشت: بوسیله این مرکز فرماندهی، پلت فرم متمرکز ما به ما فرصتی می دهد تا عملیات هایی با افراد کمتر، واکنش سریع تر و عملکرد بهتر انجام دهیم.
همچنین مسؤلان از تهدیدهای امنیت سایبری غافل نبوده اند و می گویند که این سیستم ها در مقابل صدمه ها مقاوم هستند.فناوری خنک کننده پیشرفته ورزشگاه

شاید جالب توجه ترین فناوری ابداع شده برای این دوره از جام جهانی، فناوری خنک کننده پیشرفته باشد که به سبب آب و هوای گرم قطر توسعه یافته است. هر چند که این دوره برخلاف تمام دوره های قبلی در تابستان برگزار نمی گردد، اما باز هم آب و هوای کشور قطر به صورت کلی به قدری گرم است که این کشور تصمیم گرفته برای عرضه تجربه ای لذت بخش به هواداران و ورزشکاران، ورزشگاه های خویش را به این فناوری تجهیز کند.

این حقیقت که این دوره از مسابقات جام جهانی اساساً در یک بیابان برگزار می شود، برای بازیکنان و تماشاگران باعث نگرانی شده است؛ اما یک مرتبه دیگر، فناوری قدم به میدان گذاشته تا از نگرانی مردم کم کند.

از هشت ورزشگاه میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ هفت ورزشگاه دارای فناوری خنک کننده پیشرفته هستند که یک فناوری انقلابی است که هوای داخل استادیوم را خنک نگه می دارد؛ بدین سبب دمای هوا داخل ورزشگاه، هم برای بازیکنان و هم برای هواداران در دمای مطلوبی خواهد بود.

یک مرکز انرژی در نزدیکی ورزشگاه وجود خواهد داشت که از آنجا آب سرد با یک خط لوله به محل برگزاری مسابقه هدایت می شود و بعد از رسیدن این آب سرد به داخل ورزشگاه، هوای سرد به زمین بازی و همینطور محل نشستن تماشاگران دمیده می شود.

سیستم های طراحی شده و تولید شده، هوای تصفیه شده و خنک را برای فن ها فراهم می کنند و نازل ها هوای خنک را به داخل زمین هدایت می کنند. نیروی این سامانه هم در کشوری که نور خورشید همیشه تابان است، با انرژی خورشیدی تأمین می شود. این سیستم ها از عایق و خنک کننده ی نقطه ای استفاده می نمایند تا آنها را تا حد امکان با محیط زیست سازگار کنند.

به گفته مقامات قطری، استادیوم های این مسابقات به عنوان یک مانع در مقابل گرمای بیرونی عمل می کنند و هر کدام حاوی یک حباب هوای سرد درون خود هستند؛ بدین سبب با بهره گیری از تکنیک گردش هوا، هوای خنک و تصفیه شده به داخل ورزشگاه پمپاژ می شود و سپس به عقب کشیده می شود تا باردیگر خنک، فیلتر و در ورزشگاه پخش شود.

اما تنها ورزشگاهی که فاقد فناوری خنک کننده پیشرفته است (ورزشگاه ۹۷۴)، به سبب قرار گرفتن در نزدیکی ساحل و وزش نسیم خنک، به صورت طبیعی تهویه می شود و نیازی به فناوری خنک کننده ندارد.

این نخستین بار است که مقرر است این فناوری در جام جهانی توسط هواداران و بازیکنان تجربه شود.ورزشگاه کاملا ماژولار

برای هر کشوری که میزبان یک جام جهانی یا در حقیقت هر رویداد ورزشی بزرگی باشد، همیشه بازدهی و سودآوری مساله است و باید به فکر صرفه هزینه هایی باشد که برای ساخت و توسعه ورزشگاه ها و مکان هایی با ارزش میلیارد دلاری می کند، حال این که آنها فقط برای چهار یا پنج هفته مدت برگزاری رقابت ها ساخته می شوند.

همچنین برای کشوری مانند قطر که کشور کوچکی با جمعیت کم است و لیگ داخلی آن نیازی به چنین ورزشگاه های بزرگی ندارد، این مساله حتی مهم تر است.

یکی از طریق های چاره دقیقا همان چیزی است که در یکی از ورزشگاه های این دوره موسوم به "استادیوم ۹۷۴" اتفاق افتاده است. این ورزشگاه 40 هزار نفری همان ورزشگاهی است که به سبب قرارگیری در فاصله حدود 100 متری از ساحل و بهره مندی از نسیم های خنکی که در لبه ساحل می وزند، فاقد فناوری خنک کننده پیشرفته است و اکنون درحال برچیده شدن است!بله، ورزشگاه ۹۷۴ یک ورزشگاه کاملاً بازشدنی و از هم جداشدنی است. این ورزشگاه با بهره گیری از کانتینرهای حمل و نقل و قاب های فولادی ماژولار تولید شده است که طراحی آنرا از نظر بصری جذاب می کند و در عین حال با توجه به این که مواد کمتری در مقایسه با یک ورزشگاه سنتی برای ساخت آن استفاده شده است، مقرون به صرفه بودن آنرا هم تضمین کرده است.

این نخستین ورزشگاه در تاریخ جام های جهانی است که به صورت کامل قابل جداسازی است.

طراحی این استادیوم که توسط شرکت معماری اسپانیایی Fenwick Iribarren انجام شده، از قطعات لِگو و نحوه راحت قرار گرفتن آنها روی هم الهام گرفته شده است. ورزشگاه ۹۷۴ که نام خویش را از کد شماره گیری کشور قطر گرفته است، میزبان هفت بازی جام جهانی تا مرحله یک هشتم نهایی(مسابقه میان برزیل و کره جنوبی) بود.

گفته می شود قطعات سازنده این ورزشگاه جذاب به مناطقی که احتیاج به گسترش زیرساخت دارند، ارسال می شود و از کشور اروگوئه و کشورهای آفریقا نام برده شده است.

این حقیقت که این ورزشگاه می تواند در جام جهانی بعدی یا بازی های المپیک آینده باردیگر متولد شود، جالب توجه است. ماژولار بودن این ورزشگاه نشان میدهد که می تواند به صورت دوره ای زیرساخت های سرگرمی و ورزشی کشورهای دیگر را تقویت کند.توپ انقلابی جام جهانی

فوتبال و فناوری در سطوح بالا به صورت ذاتی با هم مرتبط هستند. نام توپ رسمی مسابقات جام جهانی قطر ۲۰۲۲، "الرحله" به مفهوم سفر است که محصولی نوآورانه است.

این توپ دارای یک فناوری متصل شامل یک سنسور کروی است که داده های بی درنگ و در لحظه را به داوران اتاق VAR (کمک داور ویدیویی) منتقل می کند. این سنسور ۵۰۰ بار در ثانیه داده ها را به اتاق وی ای آر (VAR) ارسال و امکان تشخیص دقیق نقطه وارد شدن ضربه را فراهم می آورد.

این توپ با سنسور درونی خود با تکنولوژی جدید آفساید نیمه خودکار فیفا دست در دست هم داده اند تا داوری مسابقات را بیشتر از هر زمان دیگری عاری از خطا و اشتباه انسانی کنند و اطمینان حاصل شود که موقعیت توپ و همینطور بازیکنان در لحظات حساس به صورت دقیق قضاوت می شود.

شرکت سازنده این توپ یعنی آدیداس، این سیستم تعلیق و سنسور جدید را در مرکز الرحله قرار داده است.

الرحله همینطور ازطریق یک باتری قابل شارژ تغذیه می شود که به روش القایی شارژ می شود که نوعی انتقال انرژی بی سیم است که برای تلفن های هوشمند استفاده می شود؛ بدین سبب هیچ شارژی در حین بازی صورت نمی گیرد، بلکه در عوض، تمام توپ های مسابقه پیش از هر بازی در گهواره های القایی شارژ می شوند.

به گفته مسؤلان شرکت آدیداس، یک توپ شارژ شده برای ۶ ساعت استفاده فعال در زمین دوام می آورد و در حالت آماده به کار می تواند تا ۱۸ روز هم شارژ نگه دارد. این اولین باری است که توپ مسابقات جام جهانی از این فنآوری بهره می برد.

دیگر نوآوری های به وجود آمده برای توپ مسابقات سال جاری، یک پوسته پُلی اورتان با بافت های میکرو و ماکرو و یک پوشش بیرونی ۲۰ تکه است که به آن اجازه می دهد در هوا سریع تر حرکت نماید و سرعت فزاینده ورزش فوتبال را همراهی کند.

طبق اعلام فیفا، الرحله در هوا سریعتر از هر توپی در تاریخ مسابقات حرکت می کند. فیفا همینطور گفته است که این توپ به شکل اختصاصی با جوهر و چسب مبتنی بر آب تولید شده است تا پایداری را در اولویت قرار دهد.فناوری آفساید نیمه خودکار

همانطور که اشاره شد، در طول برگزاری جام جهانی قطر ۲۰۲۲ انقلاب های فناوری را در زمین بازی شاهد می باشیم.

یکی دیگر از تکنولوژیهای جدید که در این دوره توسعه یافته، فناوری آفساید نیمه خودکار است. فیفا قبل از این اعلام نموده بود که از این فنآوری در جام جهانی قطر استفاده خواهدنمود.

این فناوری در حقیقت یک ابزار پشتیبانی برای داوران است که به آنها کمک می نماید تا در طول مسابقات در رابطه با قانون آفساید، تصمیمات دقیق و سریع بگیرند.

این تکنولوژی جدید دارای ۱۲ دوربین ردیابی در اطراف ورزشگاه، به همراه سنسور درون توپ الرحله است که هر بار که توپ برای بازیکنی در موقعیت آفساید ارسال می شود، یک اخطار خودکار برای کمک داور ویدیویی می فرستد. بدین سبب برای تعیین در موقعیت آفساید بودن یا نبودن یک بازیکن، به تکرارهای ویدیویی طولانی توسط نمایشگر VAR نیاز نیست.

امید است که این فناوری، تعلیق ها و توقف ها و تصمیمات طولانی مدت در مورد آفساید بودن یا نبودن یک صحنه را که با نمایشگر VAR در خیلی از مسابقات فوتبال دردسر آفرین شده است، حذف کند.برنامه FIFA Player

هواداران حاضر در ورزشگاه در جام جهانی قطر می توانند بوسیله یک اپلیکیشن موسوم به FIFA Player و با بهره بردن از فناوری حقیقت افزوده(AR) اطلاعات و آمار زنده و در لحظه را در رابطه با عملکرد بازیکنان درون زمین ببینند.

بازیکنان هم با این برنامه می توانند بلافاصله بعد از مسابقه به اطلاعات کامل عملکرد خود در زمین مسابقه دسترسی داشته باشند.

این برنامه در امتداد چشم انداز ۲۰۲۳-۲۰۲۰ رئیس فیفا توسعه یافته است تا از فناوری برای بهبود بیشتر فوتبال استفاده نماید. این برنامه ورودی های بازیکنان حرفه ای را با همکاری FIFPRO نماینده جهانی فوتبالیست های حرفه ای ادغام می کند. برنامه FIFA Player برای نخستین بار است که در جام جهانی فوتبال در قطر استفاده می شود.آبیاری نوآورانه

قطری ها در جام جهانی ۲۰۲۲ فناوری های بسیاری را در جای جای کشور خود به کار بردند که برخی از این فنآوری ها توسط چینی ها توسعه یافته است.

با آغاز جام جهانی قطر، افراد شاهد بکارگیری فناوری های بسیاری در این کشور هستند که برخی از این فنآوری ها را چینی ها توسعه داده اند. فناوری آبیاری و نگه داری چمن از دانشگاه نینگ شیا در چین همچون این فناوری ها است.

برخلاف روش های آبیاری (افشانه ای و قطره ای)، فناوری آبیاری به کار رفته در زمینهای فوتبال جام جهانی سال جاری از نیروی باد و خورشید برای انتقال آب به زیر زمین استفاده می نماید و همینطور از اینترنت اشیا برای تحقق کنترل هوشمند آبیاری استفاده می نماید. این فناوری، هدررفت آب را که در آبیاری سنتی رخ می دهد، می کاهد.اتصال زیر سایه

نحوه دسترسی و تعامل مردم با ورزش به سرعت درحال تغییر است. مردم در سرتاسر جهان بازی ها را بوسیله دستگاه های تلفن همراه خود تماشا می کنند و در طول بازی ها به شکل زنده به انواع آمارها دسترسی دارند.

قابلیت اتصال در اطراف هر یک از هشت ورزشگاه میزبان این جام جهانی هم مورد توجه قرار گرفته است.

در اطراف این ورزشگاه ها ایستگاه هایی موسوم به ElPalm وجود دارد که علاوه بر سایه بان به مه پاش های خنک کننده مجهز هستند تا از آزار گرمای هوا بکاهند و همینطور اتصال بی سیم و وای-فای (WiFi) و امکان شارژ را برای هر نوع دستگاه تلفن همراه فراهم می کنند.

گفتنی است که برقی که این ایستگاه ها را تأمین می کند، از پنل های فتوولتائیک خورشیدی و دو وجهی داخلی تأمین می شود که در باتری لیتیومی درون آن ذخیره می شود. این بدان معناست که بازدیدکنندگان می توانند زیر ElPalm بنشینند و با بهره گیری از درگاه USB یا به صورت بی سیم بوسیله شارژ القایی گوشی خویش را شارژ کنند.

ایستگاه ElPalm همینطور دارای تبلیغات، دوربین های نظارتی، بلندگو و نورپردازی در طول شب است.سرویس بهداشتی هوشمند

قطر مدعی است که تمام استادیوم های این کشور دارای خدمات بهداشتی با خصوصیت های هوشمند برای صرفه جویی در مصرف آب هستند، چونکه آب و هوای خشک این کشور و میزان بارندگی کم آن این را می طلبد.

در سرویس مردانه، توالت های بدون آب وجود دارد که از یک مایع روغنی مخصوص برای پاک کردن ادرار استفاده می نماید. بدین ترتیب، ادرار در کاسه جریان می یابد و سپس از این مایع مخصوص عبور می کند و در لوله فاضلاب جمع می شود تا بوی بد ادرار زیر این روغن به دام بیفتد و در فضای سرویس بهداشتی منتشر نشود.

همچنین شیرهایی با سنسورهای قطع خودکار برای جلوگیری از هدر رفتن آب توسط افرادی که شیرها را نمی بندند و هم هواکش هایی وجود دارند که به جریان آب، هوا اضافه می کنند تا میزان آب خروجی را کاهش دهند.جام جهانی قطر ۲۰۲۲ برای افراد کم بینا

حتی هواداران کم بینا و نابینای فوتبال هم می توانند به خوبی از جام جهانی قطر ۲۰۲۲ لذت ببرند.

یک محصول انقلابی به نام "بونوکل" (Bonocle) محتوای دیجیتالی جام جهانی را به خط بریل تبدیل می کند و به طرفداران کم بینا اجازه می دهد به این محتوا به آسانی دسترسی داشته باشند و از جام جهانی لذت ببرند.

گفتنی است که مسابقه ای به نام "چالش ۲۲" توسط کمیته عالی تحویل و میراث (SC) در قطر انجام شد که یک انقلاب فناورانه را در خاورمیانه رهبری می کند و "بونوکل" از همین چالش برآمده است.

بنیان گذاران بونوکل می گویند، بونوکل به جامعه کم بینایان و نابینایان در سراسر جهان این امکان را می دهد تا جام جهانی ۲۰۲۲ را به روش های جدیدی که قبلاً هیچگاه در دسترس نبودند، تجربه کنند. این فناوری، توانایی آنها را برای گشت و گذار در شهر دوحه با محدودیت های کمتر و آزادی بیشتر در جهت یابی و تعامل بهبود می بخشد.اتاق آرامش

ورزشگاه های پیشرفته در این دوره از مسابقات نه تنها با ویلچر به آسانی قابل دسترسی هستند، بلکه امکانات دیگری هم در آنها برای افراد کم توان و مبتلا به اختلال های عصبی گنجانده شده است.

به عنوان مثال یک "اتاق آرامش" برای کسانی که از اختلال اوتیسم و ​​سایر ناتوانی های شناختی رنج می برند، در نظر گرفته شده است. این اتاق بمنظور ایجاد یک پناهگاه امن برای کسانی است که از جمعیت پر سر و صدای جام جهانی تحت فشار قرار می گیرند.

این اتاق ویژه توسط ثنا ابومجید، یک کاردرمانگر در یک مدرسه اوتیسم مستقر در دوحه تولید شده است.

این اتاق در ورزشگاه شهر آموزش(Education City Stadium) قرار دارد و از سال ۲۰۲۰ درحال توسعه است. البته این اتاق نخستین بار در جام عرب که سال قبل برگزار شد، رونمایی گردید.

ابومجید در مصاحبه با یورونیوز اظهار داشت: اغلب افرادی که اختلال عصبی دارند، ممکنست تحت تاثیر صداها قرار بگیرند یا نورپردازی آنها را اذیت کند و محیط های شلوغ آنها را واقعاً ناراحت کند. اینجاست که اتاق آرامش وارد عمل می شود. چنین محیطی برای آرام کردن و آرامش این دسته از افراد طراحی شده است.

این اتاق مجهز به تجهیزات طراحی شده برای درگیر کردن حواس مانند پتوها و تشک های رنگی و دیوارهای پوشیده شده با مواد نرم است.

همچنین نور کنترل شده از لامپ های فیبر نوری و LED، پروژکتورهای تعاملی، هدفون های حذف نویز و اسباب بازی های ضد استرس در این اتاق وجود دارد.ایجاد دسترسی برای معلولان

در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر علایم، روشنایی و مسیرهای تعیین شده برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است و اطمینان حاصل شده تا همه چیز به شکلی طراحی شود که حداکثر راحتی را برای کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند، عرضه نماید.

همچنین در ایستگاه های مترو و تراموا چیزی به نام "مسیر ویلچر" اجرایی شده که افراد واجد شرایط می توانند به آسانی در هر زمان از شبانه روز از آنها بهره گیرند.

طبق گفته مسؤلان قطری، هر هشت ورزشگاه مورد استفاده در این دوره از جام جهانی کاملاً جدید هستند و این فرصت را برای کاربران ویلچرنشین فراهم می کنند که در چندین بخش از ورزشگاه امکان استقرار داشته باشند و از چندین نقطه بتوانند بازی ها را به تماشا بنشینند.اتوبوس های برقی

قطر برای این جام جهانی ناوگانی متشکل از ۷۴۱ اتوبوس برقی سازگار با محیط زیست و باتری کم کربن را از یک شرکت چینی به نام یوتونگ (Yutong) خریداری نموده است.

این ناوگان که توسط شرکت حمل و نقل عمومی قطر اداره می شود، هواداران را در اطراف هشت استادیوم برگزاری مسابقات که در فاصله نسبتاً کمی از یکدیگر قرار دارند، حمل می کنند. گفتنی ست که طولانی ترین فاصله بین ورزشگاه های جام جهانی در قطر فقط ۵۵ کیلومتر است.

به گفته مسؤلان قطری، این اتوبوس های برقی بعد از این رویداد در خیابان ها و جاده های قطر به فعالیت خود ادامه خواهند داد تا به ایجاد یک سیستم حمل و نقل عمومی پاک کمک کنند.


سخن پایانی

با برگزاری جام جهانی به صورت هر چهار سال یک مرتبه و با وجود سرعت بیش از پیش پیشرفت فناوری، نوآوری های مورد استفاده در این بازی ها خیلی زود عادی می شوند و به مسابقه ها و لیگ های سراسر دنیا و حتی برخی از این فنآوری ها، به زندگی روزمره مردم راه پیدا می کنند.

اکنون سوالی که به ذهن می رسد این است که چهار سال آینده و در جام جهانی ۲۰۲۶ در کانادا، آمریکا و مکزیک، شاهد چه فناوری های جدیدی خواهیم بود؟ کسی چه می داند، شاید در ۱۰۰ سالگی برگزاری رقابت های جام جهانی (سال ۲۰۳۰) شاهد برگزاری نخستین مسابقات در متاورس باشیم!


منبع:

1401/09/19
15:09:02
352
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو