مسترکار - دنیای خودرو
در نیمه نخست ۱۴۰۱ رقم خورد؛

رشد ۱۵ درصدی تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین آلات

رشد ۱۵ درصدی تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین آلات مستر کار: طی نیمه نخست 1401 نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ماشین آلات به سبب افزایش واردات کالاهای سرمایه ای و همین طور افزایش کالاهای سرمایه ای تولید داخل 15 درصد رشد کرد.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، بررسی وضعیت رشد اقتصادی طی نیمه نخست سال ۱۴۰۱ برمبنای داده های بانک مرکزی و بر پایه قیمتهای ثابت سال ۱۳۹۵ حکایت از آن دارد که این متغیر در این بازه زمانی برابر با ۲.۹۵ درصد بوده است.
به صورت جزئی تر نیز رشد اقتصادی برای فصل بهار معادل ۲.۶ درصد و فصل تابستان معادل ۳.۳ درصد بوده است.
بر اساس گزارش اتاق تجاری تهران، برآورد حاصل از تولید ناخالص داخلی بر حسب اقلام هزینه نهایی دلالت بر آن دارد که در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ بالاترین رشد در مقایسه با زمان مشابه سال قبل متعلق به مصرف نهایی بخش خصوصی با نرخ ۶ درصد و سپس سرمایه گذاری با نرخ رشد ۳.۹ درصد بوده در صورتیکه رشد مصرف بخش دولتی و خالص صادرات، منفی و به ترتیب برابر با منفی ۷.۸ درصد و منفی ۰.۷۸ درصد بوده است.
نکته قابل توجه این است که رشد مصرف بخش دولتی که همیشه رقم مثبتی بوده در فصول اول و دوم امسال، منفی شده است.

رشد ۱۵ درصدی تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات
همچنین نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سه بخش ساختمان، ماشین آلات و سایر در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ نسبت به زمان مشابه سال قبل به ترتیب منفی ۱.۹ درصد، ۱۵ درصد و منفی ۳.۶ درصد بوده است.
نرخ رشد منفی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان، عمدتا به سبب کاهش تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش دولتی است.
علت افزایش تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات نیز به سبب افزایش واردات کالاهای سرمایه ای و همین طور افزایش کالاهای سرمایه ای تولید داخل طی نیمه اول سال ۱۴۰۱ نسبت به زمان مشابه سال قبل است.
چگونگی اثرگذاری صادرات در رشد اقتصادی نیمه نخست
همچنین در زمینه تجارت خارجی و برمبنای محاسبات اولیه رشد صادرات و واردات کالاها و خدمات در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب ۷.۴ و ۱۴.۱ درصد بوده است.
نکته قابل توجه در ارتباط با رشد صادرات کالاها و خدمات نقش مثبت آن در رشد اقتصادی نیمه نخست سال جاری این است که بنا به آمار گمرک، رشد مقداری صادرات غیرنفتی طی نیمه نخست حدود منفی ۱۳ درصد بوده که نشان دهنده این واقعیت است که رشد صادرات کالاها و خدمات ارائه شده در حساب های ملی طی مدت مزبور فقط به سبب افزایش صادرات نفتی اتفاق افتاده است.


منبع:

1401/10/26
11:23:46
182
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو