مسترکار - دنیای خودرو

ساخت 34 هزار تجهیز صنعتی در داخل

ساخت 34 هزار تجهیز صنعتی در داخل مستر کار: به گزارش مستر کار، وزیر صمت اظهار داشت: سامانه ای راه اندازی شده تا ۳۴ هزار تجهیزات صنعتی در داخل ساخته شود که حالا ۲۴ هزار تقاضا برای ساخت ثبت شده است.به گزارش مستر کار به نقل از مهر، سیدرضا فاطمی امین در همایش «بنگاه، فناوری و رشد اقتصادی» ضمن اشاره به این که روند تولید در کشور خیلی خوب است، اظهار داشت: طبق آمارهای انتشار یافته در چند ماه اخیر، در قسمت معدن و صنعت رشد بسیار خوبی هستیم.
وی توضیح داد: در تابستان ۱۴۰۰ رشد فصلی معدن منفی ۳.۷ در صد بود اما در پاییز سال جاری رشد فصلی معدن به ۲.۶ درصد رسیده که نشان دهنده رشد قابل توجه در این بخش بوده است. در قسمت صنعت هم رشد فصلی صنعت در تابستان سال قبل ۲ درصد بوده که در پاییز سال جاری به ۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
وزیر صمت ضمن اشاره به این که رشد بخش صنعت در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده و امروز از میانگین رشد اقتصادی هم بیشتر شده است، اضافه کرد: رشد اقتصادی امسال ۳.۳ درصد بوده و رشد اقتصادی بخش صنعت ۵ درصد شده است. این موارد نشان داده است که تولید درحال حرکت است؛ آن هم در سالی که به نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین مزین شده است.
وی با طرح این پرسش که برای دانش بنیان چه کاری باید انجام داد؟، اظهار نمود: در ۱۰-۱۵ سال گذشته، تمرکز در عرضه محور بوده است یعنی در کنار یک دانشگاه، پارک فن آوری راه اندازی شود، شرکت دانش بنیانی راه اندازی شده و خلاقیت و محصول تولید نماید و در نهایت با معرفی محصول، به فکر پیدا کردن مشتری برای آن باشیم. البته باید طرف عرضه مشخص شود اما امروز طرف عرضه اشباع شده و اگر بخواهیم بیشتر از این طرف عرضه دانش بنیان را تقویت نماییم، خروجی مطلوب را نخواهیم داشت.
فاطمی امین با اشاره به اینکه در این وضعیت می بایست رویکرد تقاضا محور را تقویت نماییم، افزود: وقتی صنعت رشدی خوبی دارد، پس در این شرایط صنعت باید تقاضا عرضه داد و مطابق با آن تقاضا، شرکتهای دانش بنیان تولید را انجام دهند؛ نگاهی که از سال قبل با ارتباط نزدیک میان وزارت صمت و وزارت علوم، به آن توجه بیشتری شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه می بایست در وزارت صمت به واحدهای بزرگ اجبار کرده و برای آنها شاخص عملکردی قرار دهیم، اضافه کرد: در این خصوص می بایست برای هر محصول معدنی که بیشتر از یک میلیون دلار واردات داریم، به سمت تولید داخلی برویم. از طرفی سامانه ای راه اندازی شده تا ۳۴ هزار تجهیزات صنعتی در داخل ساخته شود که حالا ۲۴ هزار تقاضا برای ساخت ثبت شده است. ما باید با عنایت به رشد صنعت یک رویکرد تقاضامحور را در پیش بگیریم.
رتبه ۶۵ ایران در شاخص پیچیدگی
وزیر صمت همینطور خاطرنشان کرد: قدم سوم اینست که اگر شاخصی پیدا نماییم که علم و ثروت و قدرت را هم زمان اندازه گیری نماید، بسیار عالی است. علم؛ قدرت است و باید این دو را به یکدیگر متصل نماییم. شاخصی که قدرت و دانش بنیان را بررسی می کند، شاخص «پیچیدگی» است که می خواهیم از رتبه ۶۵ آنرا به جایگاه ۴۰ برسانیم. امکان دارد در شاخصهای علم سنجی و مقاله رتبه خوبی داشته باشیم، اما در آن به جای حل مسائل خودمان، مسائل دیگران را حل نماییم.
وی با اشاره به اینکه زمانی علم، علم است که به تولید محصول منجر شود و محصولاتی که مبتنی بر دانش باشند، خاطرنشان کرد: زمانی محصول، دانش بنیان است که کمتر کشوری بتواند آنرا تولید نماید. اگر کشوری توانست این کار را انجام دهد، قدم ویژه ای برداشته است. آنوقت می تواند تصمیم بگیرد که این دانش را به کدام کشور عرضه نموده و یا در اختیار کدام کشور قرار ندهد.
فاطمی امین تصریح کرد: این شاخص بر مبنای تنوع محصولات صادراتی و این که کدام کشورها آنرا تولید می کنند، به شاخص ارزیابی کشورها می پردازد. این شاخص علم را اندازه گیری کرده و قدرت اقتصادی در کشورها را بر مبنای تولید محصول «پیچیده» ارزیابی می نماید.
وی اضافه کرد: ازاین رو در صحنه بین المللی از نظر اقتدار و قدرت اقتصادی ۲ شاخص وجود دارد که یکی از آنها شاخص پیچیدگی است که علم و دانش را به یکدیگر متصل کرده و قدرت کشور را زیاد می کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور اظهار امیدواری کرد که رشدهای ایجاد شده، هرچه سریعتر خویش را در زندگی مردم نشان دهد.


منبع:

1401/12/21
10:15:01
184
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو