مسترکار - دنیای خودرو
رئیس كمیسیون صنایع اتاق ایران:

صادرات نباید محدود به مواد خام باشد

صادرات نباید محدود به مواد خام باشد به گزارش مستر کار، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با اشاره به اینکه صادرات نباید محدود به مواد خام باشد، اظهار داشت: ارز دیجیتال ابزاری است که اگر حاکمیت ما به آن ورود کند می تواند تجارت با کشورهای خارجی را تسهیل کند.علیرضا کلاهی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد مشکل اصلی تجارت کشور، اظهار نمود: همیشه نقد این بوده که تجارت خارجی و بخصوص صادرات ما محدود به مواد اولیه و خام شده است که این مسئله برای کشور بسیار خطرآفرین است چونکه چند چالش بوجود می آورد.
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: ظرفیت اشتغال صنایعی که صرفا نسبت به تولید مواد اولیه و خام اقدام می کنند بسیار پایین است و این در حالیست که مشکل کلیدی کشور بیشتر از تورم و هر مبحث دیگری بحث اشتغال است. سوق دادن تولید به سمت ایجاد ارزش افزوده بالا مساله ای است که می تواند رقابت پذیری و بهره وری کل اقتصاد را بالا برده و باعث اشتغال بیشتر شود. طبعاً در این عرصه، وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت یکی از کنشگران اصلی هستند تا مساله صادرات مواد اولیه خام را مدیریت و به سمت تولیدات با ارزش افزوده بیشتر هدایت کند.
وی ضمن اشاره به استفاده از ارزهای دیجیتال در حوزه تجارت اظهار داشت: بحث توکنایز کردن را سه سال پیش مطرح و تاکید کردیم که ارزهای دیجیتال باید در سامانه جامع تجارت قرار بگیرد؛ بسیار سعی کردیم تا بانک مرکزی متوجه این مورد شود که ارز دیجیتال ابزاری است که اگر حاکمیت ما به آن ورود کند می تواند تجارت با کشورهای خارجی را تسهیل کند. البته ورود سازمان توسعه تجارت در دوره فعلی به این مورد باعث امیدواری است.
کلاهی در ادامه با اشاره به اینکه سیاسی کاری ها در کشور ما بالا رفته و روز به روز هم بیشتر می شود، اظهار نمود: یکی از نقاط کلیدی مشکلات، فشارهای سیاسی است که تغییر در ریل سیاست های صنعتی ایران را به دنبال داشته است. اما هنر وزارت صمت باید مدیریت این اوضاع باشد و روحیه تحولی برای حذف برخی سنت های ناکار آمد ادامه یابد.
وی تصریح کرد: مثلا با شروع فعالیت سازمان توسعه تجارت در دولت جدید، یکی از مسائلی که باید حذف شود برگزاری نمایشگاه های اختصاصی است که تبدیل به محل سوء استفاده اقتصادی برخی افراد شده است. این افراد با حضورشان اهداف نمایشگاه را به حاشیه می برند. اگر کشور در یک بازاری توانمند است و مشاهده می شود کشش و ظرفیت لازم برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی را دارد آن هم باید خصوصی شود. ولی در کل هدف باید پایان دادن به نمایشگاه های اختصاصی در ایران باشد.
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: همینطور اعزام هیئت های تجاری هدفمند به کشورهای مختلف است که به نظرم این اتفاق در حال انجام می باشد که آثار آن در آینده مثبت خواهد بود.


منبع:

1401/12/25
12:34:38
145
5.0 از 5
تگهای خبر: ابزار , تور , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو