مسترکار - دنیای خودرو
رئیس سازمان امور اراضی:

زمین ابزار تولید است نه کالای سرمایه ای

زمین ابزار تولید است نه کالای سرمایه ای به گزارش مستر کار، رئیس سازمان امور اراضی اظهار داشت: نوع نگاه مردم به زمین غلط است. باید حتما زمین را از حالت سرمایه ای خارج نماییم و بعنوان ابزار تولید در اختیار تولید کننده و بهره برداران بخش اقتصادی قرار دهیم.رضا افلاطونی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه جزو معدود کشورهایی هستیم که زمین را بعنوان کالای سرمایه ای تلقی می نماییم و این مورد اشتباه است، اظهار نمود: زمین یک اهرم تولید و بهره وری، یک کالای تولیدی و بعنوان منبعی برای تولید و بهره برداری است ولی در کشور ما متاسفانه تبدیل به کالای سرمایه ای شده و بخش بزرگی از چالش ها و صدمه ها در این بخش هم از همین نگاه حاصل می شود.

وی افزود: چرا باید زمین را در اختیار غیر اهل قرار دهیم. در قوانین قبلی این مورد وجود داشت که زمین فقط بین نسق داران خرید و فروش شود. نسق دار کسی که صلاحیت کشاورزی دارد. هم اکنون این محدودیت قانونی وجود ندارد و زمین بین هرکسی می تواند خرید و فروش شود. خرید و فروش ایرادی ندارد ولی معتقدیم زمین باید دست اهلش باشد و آن فرد صلاحیت داشته باشد.

رییس سازمان امور اراضی کشور افزود: دیگر این که اگر زمین دست غیراهل قرار گرفت یا بهره برداری غیر از آنچه ماهیت آن بود انجام شد، از آن مالک سلب صلاحیت شود و زمین در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد. ولی متاسفانه در کشور چنین قانونی وجود ندارد.

به گفته وی نوع نگاه مردم به زمین غلط است. ما باید حتما زمین را از حالت سرمایه ای خارج نماییم و بعنوان ابزار تولید در اختیار تولید کننده و بهره برداران بخش اقتصادی قرار دهیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اینکه تثبیت مالکیت زمین(سند دار و هویت دار بودن زمین) و کاربری زمین دو مبحث مهم زمین است، اظهار داشت: سند مالکیت هویت یک زمین است و مالک، کاربری، حدود، مشخصات، حق آبه و... را مشخص می کند. سالهاست که از این مورد غفلت شده است. همینطور کاربری زمین هم به معنای آمایش سرزمین است. ما باید قابلیت زمین را با فعلیت آن منطبق نماییم ولی این کار آن طور که باید پیش نرفته است. هرکس زمینی را می خرد تصور می کند که می تواند کاربری آنرا تغییر دهد. این در حالیست زمین در مناطق مختلف قابلیت ها و ظرفیت های مختلفی دارد و باید نوع کاربری آن مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تثبیت مالکیت اول قدم رفع تداخلات است. باید بتوانیم اراضی ملی و مستثنیات را از هم تفکیک نماییم. این کار از سال ۱۳۹۴ بر مبنای قانون عملیاتی شد اما شدت آن کم بود. تا قبل از سال ۱۴۰۰، ۱۲درصد از عرصه های کشور رفع تداخلات شده بود ولی هم اکنون این عدد به ۳۵درصد رسیده است.

افلاطونی افزود: پس از رفع تداخلات باید وارد فضای تثبیت مالکیت افراد شویم که البته این اقدام برابر قانون و مصوبات اصل ۹۰ وظیفه سازمان ثبت اسناد است و سازمان امور اراضی هم دستگاه همکار است.

به گفته وی پیش از سال ۱۴۰۰، ۴ درصد از اراضی کشور سند مالکیت داشتند ولی هم اکنون این عدد به حدود ۳۰درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه برپایه برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی تا پایان ۱۴۰۲ رفع تداخلات و تا پایان دولت کاداستر اراضی کشاورزی به اتمام می رسد، اظهار داشت: البته برای اتمام رفع تداخلات تنگناهای قانونی و اعتباری وجود دارد. تابحال کاداستر ۳۵درصد اراضی به اتمام رسیده و ۶۵ درصد باقی مانده است.

افلاطونی در پاسخ به این سؤال که سازمان امور اراضی برای محافظت از شالیزارها و پیشگیری از تبدیل آنها به ویلا و باغ چه اقداماتی انجام داده است، اظهار داشت: در حوزه زمین دستگاههای تصمیم گیر گوناگونی وجود دارد. باآنکه سازمان امور اراضی کشور متولی زمین است اما تنها تصمیم گیر نیست. فضاهای شهری الحاق به محدوده شهری و الحاق به حریم شهرها از حدود اختیارات سازمان امور اراضی خارج است.

وی اضافه کرد: آنچه که در حوزه سازمان امور اراضی اهمیت دارد اینست که تبدیل و تغییر کاربری اراضی درجه ۱ و۲ را برای مسکن به باعث تبصره ۲ ماده ۹ قانون ممنوع کردیم و موضوعات مسکن را به اراضی بالاتر اراضی ۱ و ۲ سوق دادیم. همینطور در ارتباط با شالیزارها هم ممنوعیت هایی را درنظر گرفتیم و تصمیم داریم تبدیل شالیزار به باغ را هم ممنوع نماییم.

بنابر گفته معاون وزیر جهادکشاورزی محدوده یک روستا باید متناسب با افزایش جمعیت آن توسعه یابد. نباید این گونه باشد که یک روستایی که طی ۸۰ سال دو هکتار بوده در کمتر از ۱۰ سال ۵۰ هکتار شود. سازمان امور اراضی کشور در کمیته تصویب مخالفت خویش را با این مورد اعلام و مکاتبات بسیاری هم با بنیاد مسکن و ادارات راه و شهرسازی شده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور در قسمت دیگری از صحبت هایش با اشاره به اینکه مشکل و چالشی با تغییر کاربری های غیر مجاز نداریم، اظهار داشت: تغییر کاربری های غیر مجاز را با پایش هوشمند رصد می نماییم. آنچه چالش برای ما به حساب می آید دور زدن های قانونی می باشد. برای مثال یک زمینی به صورت شالیزار تثبیت شده ولی از آن طرف بشکلی در محدوده های قانونی شهر یا طرح هادی روستاها قرار می گیرد. ما به این الحاق ها ایراد داریم، چونکه این الحاقات باید به کمیسیون تبصره یک وارد تا لزوم آن تصویب شود و در اینجا تناقض های قانونی وجود دارد.

وی در ادامه به پایش هوشمند در سازمان امور اراضی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به این که سال ۱۴۰۱ توسط مقام معظم رهبری سال دانش بنیان نامگذاری شده بود، وزارت جهاد کشاورزی مبنا را براین قرارداد که از تکنولوژی و فناوری های نوین دانش بنیانی استفاده نماید. یکی از این تکنولوژی ها تصویربرداری است که در این خصوص شرکتهای مختلفی آمادگی خویش را اعلام نمودند. متولی آن هم سازمان فناوری و ارتباطات وزارت ارتباطات است که مقرر است تحت عنوان پنجره واحد شروع به کار کند.

افلاطونی خاطرنشان کرد: صدور مجوز و تغییر کاربری ها از راه سامانه پنجره واحد رصد می شود. در حوزه صدور مجوز ۲۶ استان زیر پوشش سامانه پنجره واحد هستند که بزودی ۳۲ استان هم زیر پوشش قرار می گیرند.

وی همینطور اضافه کرد: افزایشی در تغییر کاربری های غیر مجاز وجود دارد. این به معنای افزایش تخلف ناشی از تغییر کاربری نیست بلکه شناسایی ما به وسیله سامانه هوشمند و گشت ها بیشتر شده است. برنامه داریم شناسایی را به صورت کامل از راه پنجره واحد پوشش دهیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی در انتها اظهار داشت: یکپارچه سازی اراضی کشاورزی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است که چند محور کاری رفع تداخلات و صدور اسناد برای آن تعیین شده است. برای تمام اراضی یک روستا در قزوین سند صادر گردیده است و مقرر است مشوق هایی هم برای آن روستا در نظر گرفته شود. این مشوق ها رسما به استان ها ابلاغ گردیده و برنامه داریم که در هر استان حداقل یک پایلوت برای توسعه یکپارچگی اراضی کشاورزی داشته باشیم.منبع:

1402/01/10
14:26:03
177
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو