مسترکار - دنیای خودرو
سخنگوی وزارت بهداشت تشریح كرد

بازار ۱۰هزار میلیاردی سیگار و ۵۵ هزار ایرانی كه سالانه جان می بازند

بازار ۱۰هزار میلیاردی سیگار و ۵۵ هزار ایرانی كه سالانه جان می بازند مستر كار: قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینكه از بازار ۱۰ هزار میلیاردی سیگار، ۵۰ درصدش سود است و به جیب افراد سودجو می رود، اظهار داشت: هزینه درمان مستقیم و غیرمستقیم عوارض ناشی از سیگار سالانه حدود ۸۰هزار میلیارد تومان است؛ درحالی كه بودجه هدفمندی كه برای طرح تحول نظام سلامت در نظر گرفته شد، مجموعا ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی - سخنگوی وزارت بهداشت در نشستی خبری با اشاره به برخی آمارها در حوزه مصرف سیگار و دخانیات اظهار داشت: ۱۰ درصد از جامعه بالای ۱۸ سال ایران هر روز سیگار می كشند كه از این میزان ۲۰ درصد در مردان و یك درصد در زنان است. همینطور ۱۴ درصد جمعیت بالغ ایرانی روزانه و غیر روزانه انواع دخانیات را مصرف می كنند كه ۲۵ درصد آن در مردان و چهار درصدش در زنان است. شیوع مصرف سیگار در سن ۱۳ تا ۱۵ سالگی ۳.۴ درصد است كه از این میزان ۴.۸ درصد در پسران و ۲.۱ درصد در دختران است.
سیگار عامل ۱۴ نوع سرطان
وی با اشاره به اینكه در كشور ۷ میلیون سیگاری بزرگسال بالای ۱۵ سال داریم اظهار داشت: همینطور ۱۰۰ هزار نفر سیگاری در سنین ۱۳ تا ۱۵ در كشور وجود دارد. باید توجه كرد كه دخانیات بزرگ ترین عامل قابل پیشگیری سرطان است؛ به صورت ی كه ۷ هزار ماده شیمیایی در دود سیگار وجود دارد كه ۷۰ نوع آن بطور قطع سرطان زا هستند. در عین حال باید توجه كرد كه سالانه در دنیا ۷ میلیون نفر به علت مصرف سیگار جان می بازند كه از این تعداد ۹۰۰ هزار نفر در مواجه با دود سیگار قرار دارند. در ایران هم شاهد مرگ سالانه ۵۵ هزار نفر به علت مصرف سیگار و دخانیات هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در ایران بیش از ۹۰ درصد موارد سرطان ریه ناشی از مصرف سیگار است، ادامه داد: مصرف سیگار منجر به بروز ۱۴ نوع سرطان اعم از ریه، دهان و غیره می گردد.
خسارت ۸۰هزار میلیارد تومانی سیگار به بهداشت و درمان
وی با اشاره به اینكه در ایران سالانه ۱۰ هزار میلیارد ریال خرج خرید سیگار می شود، اظهار داشت: این در حالی است كه هزینه درمان مستقیم بیماری های در رابطه با دخانیات ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است و هزینه درمان غیر مستقیم در این حوزه كه منجر به از دست رفتن سال های عمر می گردد ۴۰ هزار میلیارد تومان است. ازاین رو سالانه حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان به علت مصرف دخانیات خسارت می بینیم. در حالیكه بودجه هدفمندی كه برای طرح تحول نظام سلامت در نظر گرفته شد، مجموعا ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.

وی همینطور اظهار نمود: درست است كه با آموزش و پیشگیری می توانیم در كاهش مصرف سیگار نقش ایفا نماییم، اما این اقدامات اصلا كافی نیست. موثرترین استراتژی برای كاهش مصرف سیگار خصوصا در نوجونان و جوانان و اقشار فقیر و متوسط جامعه آن است كه قیمت سیگار را برای مصرف كنندگان گران نماییم. بنابر این بهترین راه كاهش مصرف سیگار افزایش مالیات بر سیگار است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی نرخ مناسب مالیات برای كاهش مصرف سیگار ۷۵ درصد قمیت خرده فروشی است و باید این مالیات را صرف تحرك مردم، تغذیه آنان و بهداشت و درمان شان نماییم، اما در ایران مالیات بر سیگار تنها ۱۰ درصد قمیت خرده فروشی است.

وی با اشاره به اینكه از بازار ۱۰ هزار میلیاردی سیگار، ۵۰ درصدش سود است و به جیب افراد سودجو می رود، اظهار داشت: میزان اشتغال در این حوزه ۳۰۰۰ نفر است و ما با منابع ناشی از مالیات بر سیگار می توانیم این سه هزار نفر را در صنایع مولدتر به كار بریم.
كلاهبرداری به اسم بیمار و بیمارستان
حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به برخی تماس ها با مردم جهت رجوع به مراكز درمانی، اظهار داشت: به تازگی مواردی مشاهده شده كه افرادی سراسیمه به بیمارستان ها رجوع می كنند و می گویند با ما تماس گرفته شده كه گفتند یكی از اقواممان تصادف كرده و برای عرضه خدمت به او باید به حساب بیمارستان پول بریزیم و شماره حسابی هم به افراد داده شده اما با بررسی های انجام شده مشخص شد كه چنین چیزی وجود ندارد و این كار كلاهبرداری است و در همین جا اعلام می كنم به هیچ وجه و برای هیچ خدمتی هیچ دریافتی به غیر صندق بیمارستان كه با صورت حساب رسمی و مهردار انجام می شود، نباید دریافت شود و هر نوع پرداختی غیر از این با هر ادعا در هر سطحی تخلف است و بنابر این از مردم می خواهیم در صورتی كه با چنین موضوعی مواجه گشتند آن را به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند.
مطالبات پرداخت نشده بیمارستان ها از جانب بیمه ها
حریرچی در بخشی دیگر از صحبت هایش اظهار داشت: بیمارستان های دولتی با حداقل قیمت؛ یعنی تعرفه دولتی كار می كنند، اما مطالبات آنها با تاخیرهای زیادی پرداخت می شود؛ به طوریكه در سال ۹۳ حدود ۶۵ درصد در سال ۹۴ حدود ۵۵ درصد و در سال۹۵ حدود ۴۷ درصد هزینه خدمات عرضه شده از جانب بیمارستان ها به آنها پرداخت شده بود. به عبارت دیگر در سال ۹۳ خذئذ ۳۵ درصد، در سال ۹۴ حدود ۴۵ درصد و در سال ۹۵ حدود ۵۳ درصد مطالبات پرداخت نشده و به سال بعد موكول شده است.

وی اضافه كرد: بیش از ۶۵ الی ۶۷ درصد هزینه های خدمات عرضه شده در سال ۹۵ از جانب بیمه ها پرداخت نشد؛ بنابراین معضل تاخیر دراز مدت در پرداخت مطالبات بوجود آمد.

وی با اشاره به اینكه در بیمارستان های دولتی برای روستاییان پنج درصد هزینه و برای شهرنشینان ۱۰ درصد هزینه را دریافت می نماییم، اظهار داشت: البته بعضی از هزینه ها همچون تخت - روز آی سی یو ممكن است به دو تا سه میلیون هم برسد كه بیمار فقط پنج درصد آن را پرداخت می كند. هرچند گاهی پرداخت همین مقدار هم دشوار است. به همین دلیلن مددكاری های بیمارستان ها می توانند در این زمینه به مردم كمك كنند، اما گاهی در عرضه كمك به برخی افراد مانند اتباع خارجی كه برخی خدمات خاص را دریافت می كنند، معذوریم. بعنوان مثال یك نوزاد خارجی یك ماه در بیمارستان بستری می گردد و هزینه عرضه خدمت به او ۵۰ تا ۶۰ میلیون می گردد. بعنوان مثال گاهی افراد بستری شده مشكل شناسنامه دارند یا سرپرست قانونی نداشته و یا نوزادی معتاد است كه مشكل شناسنامه هم دارد. در این موارد گاهی می بینیم كه اخباری مانند گروگان گیری در بیمارستان مطرح می گردد. ازاین رو اگر این موارد منعكس شد، هم رسانه ها و هم خیرین مبحث را با وزارت بهداشت چك كنند تا اقدامات لازم صورت گیرد.
قراردادهای خارجی حوزه سلامت
حریرچی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره قراردادهای خارجی در حوزه سلامت اظهار داشت: تا كنون برای ساخت ۱۱هزار تخت بیمارستانی قراداد مشتركی با برخی كشورها منعقد كردیم؛ به صورتی كه برای آوردن سرمایه و تكنولوژی تفاهماتی داشته ایم. البته ساخت این بیمارستان ها توسط مهندسان و كارگران ایرانی انجام می گردد و اغلب تجهیزات آن را ایرانیان تامین می كنند، اما برخی تجهیزات پیشرفته را از خارج از كشور می آوریم.
وی اضافه كرد: در این زمینه توافقات خوبی انجام داده ایم كه سه مورد از آنها برای ساخت بیمارستان نهایی شده است و طبق این تفاهمات مقرر است این سه بیمارستان در شیراز، تهران و تبریز ساخته شود. البته تصریح می كنم كه تحریم های جدید تاثیری روی این قرادادها نداشته اما سرمایه گذاری برای ساخت بیمارستان پیچیده و سخت است. از طرفی باید توجه كرد كه در كشور با كمبود شدید تخت بیمارستانی مواجهیم و سرمایه موجود كشور هم تكافوی ساخت این میزان تخت را نمی نماید. ازاین رو سیاست كلی نظام، دولت و مجلس این است كه بتوانیم با استفاده از سرمایه گذاری خارجی كمبود تخت را جبران نماییم.
كسری بودجه وزارت بهداشت وی در پاسخ به سوالی درباره میزان كسری بودجه وزارت بهداشت، اظهار داشت: با عنایت به قول دولت و سازمان برنامه و بودجه ابتدای هر سال بودجه وزارت بهداشت را طبق تفاهمی بین این وزارتخانه و سازمان برنامه بودجه تامین می نماییم. اگر این تعهدات عملیاتی شوند، وزارت بهداشت در منابع عمومی خود مشكلی نخواهد داشت؛ از طرفی سازمان برنامه و بوجه قول داده در این هفته با منابعی كه آزاد می گردد رقم خوبی را به بهداشت و درمان كمك نماید.
حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره پرداخت مطالبات تامین اجتماعی به وزارت بهداشت اظهار داشت: هفته گذشته جلسه مشتركی میان مدیران وزارت رفاه و مدیران وزارت بهداشت برگزار گردید كه جلسه خوبی بود. از طرفی مقرر است دولت در این هفته 5هزار میلیارد اوراق در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار دهد تا آنها هم قسمتی از مطالبات وزارت بهداشت را نقدا پرداخت كنند. همینطور در بودجه سال آینده قرار شده تا 50 هزار میلیارد از مطالبات تامین اجتماعی به طرق مختلف پرداخت شود و امیدواریم با این پرداخت تامین اجتماعی مطالباتش را به حوزه بهداشت و درمان پرداخت كند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره خروج قهوه خانه ها از شمول اماكن عمومی اظهار داشت: در این زمینه مذاكراتی با نمایندگان مجلس داشته ایم. به هر حال نظرات كارشناسی وزارت بهداشت مشخص است و ما درباره مصرف سیگار و دخانیات باید به سمت كاهش قابل توجهی برویم. درعین حال باید به مصوبات قبلی وفادار بمانیم.
وی اضافه كرد: در خیلی از موارد می بینیم كه قهوه خانه ها اصلا مجوز ندارند. همینطور تعدادی از رستوران ها به صورت غیر قانونی قلیان عرضه می كنند. به هر حال باید منافع جمعیت 80 میلیونی كشور را در نظر بگیریم در كشورهای اروپای غربی، آمریكا و ژاپن كارخانه های تولید سیگار كاهش قابل توجهی یافته اند؛ در حالیكه در كشورهای در حال توسعه این كارخانه ها شدیدا رو به افزایش هستند. ازاین رو باید با عزمی ملی این مشكل را برطرف نماییم.

ادامه دارد


1396/11/23
14:27:56
4499
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو