مسترکار - دنیای خودرو
مشاور وزیر راه؛

بانكها سود اوراق مشاركت را از سپرده ها پرداخت می كنند

بانكها سود اوراق مشاركت را از سپرده ها پرداخت می كنند مستر كار: مشاور پولی و بانكی وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: ۵۰ درصد تسهیلات بانكی به بخش بازرگانی و خدمات اختصاص دارد كه هیچ كدام از این شركت ها بورسی نیستند و از عدم شفافیت برخوردار می باشند.به گزارش مستر كار به نقل از مهر، محمدهاشم بت شكن در همایش «مدیریت، تولید ملی و توسعه اشتغال» كه در دانشكده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، با اشاره به اینكه اقتصاد كشور ما بازارمحور نیست بلكه بانك محور است، اظهار داشت: سئوالی كه در مورد شركت های بورسی مطرح است این است كه آیا شفافیت توانسته به تامین مالی در شركت های بورسی كمك نماید یا خیر به معنای دیگر آیا شركت هایی كه در بورس فعال می باشند و از شفافیت بالایی برخوردار می باشند توانسته اند سهم بیشتری از منابع بانكی دریافت كنند؟ پاسخ این سوال بطور قطع خیر است.
وی اظهار داشت: هم اكنون ۵۰ درصد تسهیلات بانكی به شركت های بازرگانی و خدمات اختصاص دارد كه هیچ كدام آنها در بازار سرمایه و بورس حضور ندارند. در حقیقت ارزش افزوده آنها در عدم شفافیت شان است و شركت هایی كه شفاف هستند تنبیه می شوند این یكی از اشكالات عمده بازار بورس و سرمایه است.
مشاور پولی و بانكی وزارت راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه عرضه تسهیلات به شركت های غیرشفاف ایرادی است كه به كل بازار پولی، مالی و سرمایه ایران وارد است، خاطرنشان كرد: ۱۰ درصد كل تسهیلات نظام بانكی به بخش مسكن و ساختمان اختصاص دارد این در شرایطی است كه در بخش مسكن اصلا شركت بزرگ نداریم كه بتواند تسهیلات كلان بگیرد چه برسد به اینكه در بورس حضور داشته باشد. اگر مقرر است جهت گیری تامین مالی به سمت شركت های بورسی باشد باید به شركت های شفاف تر اختصاص پیدا كند كه هم اكنون این گونه نیست.
عضو هیئت علمی دانشكده مدیریت و حسابداری دانشكده علامه طباطبایی در مورد اوراق بدهی اظهار نمود: همواره گفته شده دولت یك بدهكار بدحساب است. بعنوان مثال روزی از بانكها بهره برداری می كرد كه شاهد افزایش حجم گسترده بدهی دولت به بانكها شامل اوراق مشاركت پروژه های عمرانی بودیم. بانكها هم در زمان سررسید سود اوراق پول نداشتند در نتیجه از سپرده ها آن را پرداخت می كردند كه به بدهی دولت به بانكها تبدیل می شد. در نتیجه حجم زیادی از منابع مالی در بانكها فریز می گردد.
وی ادامه داد: كاركرد اصلی بازار بدهی باید اوراق مشاركت شركتی باشد نه دولتی. در زمان مذاكرات هسته ای هم دولت روی انتشار اوراق ثانویه حساسیت زیادی داشت و دائما به ما بعنوان بانك فشار می آورد كه بورس را تقویت نماییم. وقتی مذاكرات تمام شد بورس هم كاملا فراموش شد.
مدیرعامل سابق بانك عامل بخش مسكن اضافه كرد: جایگاه توسعه در بازار سرمایه است چون نظام بانكی كاملا بروكراتیك بوده و انعطاف برخوردار نیست در حالیكه ساختار بازار سرمایه كاملا منعطف است و ابزارپذیری خوبی در آن برای تامین مالی شكل می گیرد.

1396/11/29
13:55:48
5006
5.0 از 5
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو