مسترکار - دنیای خودرو
معاون شیلات در گفت وگو با ایسنا:

۹۵ درصد ماهی قرمزها ایرانی هستند

۹۵ درصد ماهی قرمزها ایرانی هستند مستر كار: ماهی قرمز گل سر سبد سفره های نوروزی مردم است كه هر ساله بازار داغی در این ایام پیدا می كند و به قول معاون سازمان شیلات میزان تولید انواع ماهیان زینتی كه بخشی از آن مربوط به ماهی قرمز است سالانه به ۲۰۰ میلیون قطعه می رسد و آیین نامه ای برای تسهیل این فعالیت در حال تصویب و ابلاغ است.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، ماهی قرمز كه به رسم همیشگی میهمان سفره های نوروزی است و در روزهای تعطیلات و شب عید در همه خانه ها یافت می شود، امروزه به قول حسین عبدالحی، تولید فراوانی دارد و بخش زیادی از ۲۰۰ میلیون قطعه انواع ماهیان زینتی تولیدی در كشور است كه در قالب ۲۰۰ نوع ماهی زینتی و حدودا در همه استان ها صورت می گیرد. در این میان بیشترین تولید ماهیان زینتی در استان اصفهان صورت می گیرد و وضعیت تجارت آن هم بهبود یافته، چراكه میزان صادرات نسبت واردات در طول سال های دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت قبل افزایش پیدا كرده است.
وی با اشاره به سهم بیش از ۴۰ درصدی استان اصفهان بخصوص شهر كاشان در تولید انواع ماهی زینتی مانند ماهی قرمز، در این باره به ایسنا اظهار داشت: حدود ۹۵ درصد انواع ماهیان قرمز موجود در بازار در داخل تولید می گردد و بخش اندكی از آن وارداتی است، اما اینكه گفته می گردد "ماهیان زینتی و آكواریومی هم از مبادی غیر رسمی و به صورت قاچاق به كشور وارد می شوند"، اینگونه نیست، چراكه حمل و نقل و نگهداری آن در طول مسیر خیلی سخت است و نمی توان آن را غیر رسمی وارد كرد.
معاون آبزی پروری سازمان شیلات با اشاره به اینكه صادرات ماهیان زینتی سهم قابل قبولی در صادرات آبزیان دارد، اظهار داشت: شهرستان محلات به تنهایی سالانه بیش از یك میلیون دلار انواع ماهیان زینتی به كشورهای مختلف صادر می كند و این مسئله نشان دهنده رونق تولید و بازار این گونه های آبزی است.
عبدالحی با اشاره به اینكه با عنایت به زیان بار نبودن و كم خطر بودن پرورش ماهی زینتی، هر كسی در این زمینه متقاضی باشد مجوز می گیرد، اظهار داشت: این فعالیت جزو تولیدات سالم و حدودا بی خطر است و می تواند جایگزین مناسبی برای حیواناتی مانند سگ و گربه باشد. ازاین رو تولیدش هم می تواند در هر جایی صورت گیرد و بر همین مبنا در حال تدوین و تنظیم آیین نامه ای هستیم كه متقاضیان برای تولید كمتر از ۵۰ هزار قطعه ماهی زینتی نیازی به استعلام های خاص نباشد. البته برای او كارت صادر می گردد و نیازی به سختگیری های صورت گرفته برای یك تولید بزرگ نیست.
وی خاطرنشان كرد: ماهیان زینتی و آكواریومی كه بیش از ۹۹ درصد آن ها در آب شیرین تولید می یابند، هیچ مخاطره ای ندارند و به نظر می رسد كه باید با هم اندیشی و همفكری با دستگاه هایی مانند سازمان محیط زیست و سازمان دامپزشكی برای تسهیل تولید فكری كرد و تدبیری اندیشید كه نیاز به كار كارشناسی بیشتری دارد.1396/12/25
17:49:20
4783
5.0 از 5
تگهای خبر: صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو