مسترکار - دنیای خودرو

چگونه شركت های مجاز در واردات ۴۰۰۰ آیفون تخلف كردند؟

چگونه شركت های مجاز در واردات ۴۰۰۰ آیفون تخلف كردند؟ مستر كار: سخنگوی طرح رجیستری با تایید اینكه اغلب گوشیهایی كه خلاف اظهاری داشته اند آیفون بوده اند، اظهار داشت: برای اینگونه تخلفات پرونده های مربوطه تشكیل شده و مبحث پیگیری خواهد شد.


حمیدرضا دهقانی نیا در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال كه با وجود ثبت كدهای گمركی در سامانه ثبت سفارش چگونه این امكان وجود دارد كه وارد كنندگان ۴۰۰۰ گوشی را كه متعلق به یك مدل خاص بوده وارد كرده و سفارش آنها را با نام مدل دیگری انجام دهند، اظهار نمود: در سامانه گمرك و در تمام دنیا تلفن همراه تنها یك شناسه دارد و آن شناسه IMEI است.

وی ادامه داد: حال برخی شركت كنندگان كه اعتبار و سابقه خوبی دارند گاه از امكانی برخوردار می شوند كه تولید كننده پیش از تامین هزینه كدهای IMEI را در اختیار آنها قرار دهد.

سخنگوی طرح رجیستری اضافه كرد: اما این كه چنین امكانی وجود داشته باشد به بحث اعتبار و توان مالی شركت ها باز می گردد و این كه در گذشته در فعالیت با شركت های تولیدكننده چگونه برخورد كرده اند، به هر صورت در بسیاری موارد هم پیش از واردات گوشیهای مربوطه كد IMEI آنها اعلام نمی گردد و این مورد مشكلی در روند كار تولید نمی كند.

مدیركل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در پاسخ به این سوال كه چگونه ممكن است وارد كنندگانی كه مجاز شناخته شده و مجوزهای لازم را دریافت كرده اند مرتكب چنین تخلفاتی شوند، توضیح داد: زمانی كه اطلاعات گوشیها در سامانه گمرك به ثبت می رسد و وارداتی كه انجام می گردد خلاف مدلی است كه در سامانه گمرك به ثبت رسیده گمرك این مورد را به ما اعلام می كند و ما استعلام IMEI را غیرقابل قبول اعلام می نماییم، چون كه ممكن است بعنوان مثال این كدها برای آیفون ۵ ثبت شده باشند اما در نهایت محصولی كه وارد كشور می گردد آیفون ۸ یا ۱۰ باشد. ما این مورد را به مصرف كننده نهایی اعلام می نماییم و برهمین اساس نباید خرید این گوشیها صورت گیرد.

اما سخنگوی طرح رجیستری در پاسخ به این سوال كه اكنون چند شركت نسبت به واردات این گوشیها اقدام نموده اند؟ اظهار نمود: این كه چند شركت و چه تعداد فرد این گوشیها را وارد كرده اند موضوعی است كه نیاز به بررسی دارد. البته این كه این گوشیها چگونه وارد شده اند كاملا مشخص است، اما این مساله در دست پیگیری بیشتر قرار دارد.

وی در پاسخ به این سوال ایسنا كه چگونه ممكن است اجرا كنندگان یك طرح ندانند در نهایت ۴۰۰۰ گوشی مشكل دار از چه مجرایی و توسط چه شركتی وارد كشور شده است؟ توضیح داد: در بررسی ها مشخص است كه این گوشیها از چه طریقی وارد كشور شده و چه كسانی نسبت به واردات آنها اقدام نموده اند، اما به هرحال لازم است در این زمینه بررسی های بیشتری صورت گیرد چون كه ممكن است چهار شركت این گوشیها را وارد كرده باشند، اما هیات مدیره آنها مشترك بوده باشند به هرحال این موضوعات نیازمند بررسی بیشتری دارند.

به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، در هفته گذشته خلاف اظهاری ۴۰۰۰ دستگاه تلفن همراه در سامانه گمرك شناسایی شد كه درخواست ثبت این گوشیها در سامانه همتا بلافاصله لغو شده و اعلام گردید این گوشیها حداكثر تا ۳۰ روز آینده قطع خواهند شد و تحت هیچ عنوانی امكان دریافت خدمات از شبكه های اپراتوری را نخواهند داشت.
مدیركل اداره فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز پیش از این در قالب نشستی خبری به گوشیهای مختلفی كه وارد كشور شده اند اما اصالت آنها تایید نشده اشاره نمود و اظهار داشت: از زمان اجرای طرح ریجستری، ۱۰۸ هزار و ۵۸۸ آیفون مسدود شده است.
وی همینطور خاطرنشان كرد: ۱۰ هزار و ۴۵۰ دستگاه گوشی موتورولا، ۲۳۵ گوشی گوگل، ۹۲۳ گوشی بلك بری، ۲۰ هزار و ۷۵۴ دستگاه گوشی ال جی، ۷۹ گوشی اس ۹ و اس ۹ پلاس سامسونگ، ۴۳ هزار و ۹۴۴ گوشی نوكیا و ۲۵ هزار و ۷۴۵ گوشی هووای بلاك شده اند و دیگر عرضه امكان خدمات به آنها وجود ندارد.
دهقانی نیا با اشاره به اینكه مجموع تعداد این گوشیها به بیش از ۲۱۰ هزار و ۷۶۷ مورد می رسد، اظهار داشت: این گوشیها اكنون در فهرست سیاه قرار گرفته و امكان برقراری تماس و دریافت سرویس از آنها وجود ندارد.
1397/02/02
13:20:39
4906
5.0 از 5
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , فناوری , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو