مسترکار - دنیای خودرو

سود عجیب سكه های پیش فروش، ۵۰۰ میلیارد تومان در یك ماه!

سود عجیب سكه های پیش فروش، ۵۰۰ میلیارد تومان در یك ماه! مستر كار: سكه های پیش فروش با سررسید یك ماهه در شرایطی تحویل می گردد كه با اختلاف ۵۰۰ هزار تومانی از قیمت روز قرار دارد. در مجموع بابت یك میلیون سكه یك ماهه پیش فروش شده سودی نزدیك به ۵۰۰ میلیارد تومان برای كل فروش تولید می گردد.به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، امروز (چهارشنبه) نخستین روز توزیع سكه های پیش فروش شده است. با اینكه ثبت نام سكه های با سررسید یك ماهه از ۲۶ فروردین آغاز شد و تا یك هفته دیگه زمان سررسید آن است، اما قرار شد تا حدود یك هفته زودتر توزیع شود و قیمت فروش سكه های یك ماهه یك میلیون و ۵۹۰ هزار تومان تعیین شد، البته این رقم با عنایت به نرخی كه در آن زمان برای هر سكه حدود بیش از یك میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود، انقدر جذاب شد كه به فاصله كمتر از یك هفته ظرفیت ثبت نام آن پر شده و طبق اعلام بانك مركزی حدود یك میلیون قطعه سكه با سررسید یك ماهه پیش فروش شد.

تحویل امروز سكه های پیش فروش شده با سررسید یك ماهه بهانه ای شد برای بررسی سود ناشی از فروش این سكه ها. هم اكنون هر سكه تمام بهار آزادی در بازار آزاد تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروش می رود. در این شرایط اختلاف قیمت هر سكه با قیمت یك میلیون و ۵۹۰ هزار تومان با بازار آزاد سودی نزدیك به ۵۰۰ هزار تومان به همراه دارد.

در مجموع بابت یك میلیون سكه پیش فروش شده یك ماهه رقمی نزدیك به ۱۵۹۰ میلیارد تومان بانك مركزی از خریداران جذب كرده كه این رقم در كل در مقایسه با قیمت روز سكه سودی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای خریداران بوجود می آورد. اگر این رقم ۱۵۹۰ میلیارد تومان در مدت یك ماه در بانك سپرده گذاری شده و سود آن بر مبنای سود ۱۵ درصد سالانه (حداكثر نرخ سود فعلی در شبكه بانكی)، مورد بررسی قرار گیرد، نشان داده است كه در طول سال به این مبلغ حدود ۲۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان سود تعلق می گیرد كه برای یك ماه به حدود ۱۹ میلیارد و ۸۷۵ میلیون تومان می رسد.

بر این اساس سود ناشی از خرید یك میلیون قطعه سكه از سوی مردم با سرمایه گذاری ۱۵۹۰ میلیارد تومانی در طول یك ماه به ۵۰۰ میلیارد تومان می رسد در حالیكه سود این مبلغ در بانك برای همین مدت كمتر از ۲۰ میلیارد تومان است و در مجموع نشان داده است كه سرمایه گذاری در سكه ۲۰ برابر سرمایه گذاری در بانك در رقم كلی سودآور بوده است.

اما در قیاس سود بانكی و سود حاصل شده از فروش سكه برای یك قطعه هم باید خاطرنشان كرد كه برای خرید سكه یك میلیون و ۵۹۰ هزار تومانی در طول یك ماه با عنایت به نرخ روز سكه حدود ۵۰۰ هزار تومان سود به دست آمده در حالیكه اگر این رقم در بانك و با سود ۱۵ درصد سرمایه گذاری شده بود، برای یك سال حدود ۲۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان و برای یك ماه تا۱۹ هزار و ۸۷۵ تومان برای صاحب پول سود تولید می كرد.

به هر صورت پیش بینی سود جذاب و بالاتر از حد فعلی در بانك ها و یا سایر بازارها در مدت اخیر باعث ورود برای خرید سكه در طرح پیش فروش شد به گونه ای كه حدود هفت میلیون قطعه فروش رفت. بنابر اعلام مسئولان در این مدت تعداد خریداران قابل توجه نبود و در آخرین اعلام در زمانی كه حدود پنج میلیون قطعه فروش رفته بود كمتر از ۷۰ هزار نفر برای خرید اقدام نموده بودند. آمار جالب این بود كه بودند افرادی كه به تنهایی تا ۲۵ هزار قطعه خرید كردند و یا برخی گزارش های دریافتی ایسنا حاكی از این است كه برخی خریداران با فروش ملك نسبت به سرمایه گذاری در پیش خرید سكه اقدام نموده اند.

پیش فروش سكه در هفت سر رسید انجام و در هفته جاری به آخر رسید. قیمت های تعیین شده برای سكه های پیش فروش از این قرار بود كه سكه تحویل یك ماهه یك میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یك میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یك میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه یك میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یك ساله یك میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یك میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یك میلیون و ۱۱۶ هزار تومان.
1397/02/19
14:01:34
4370
5.0 از 5
تگهای خبر: سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو