مسترکار - دنیای خودرو
نائب رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق:

آب را فدای تجارت ترجیحی نكنیم

آب را فدای تجارت ترجیحی نكنیم مستر كار: نائب رئیس كمیسیون كشاورزی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: تجارت خارجی بدون لحاظ مولفه های در رابطه با مصرف آب، یك تلاش كور برای صرفه جویی ارزی است كه در نهایت به خسران ملی منجر می گردد.


فرهاد آگاهی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به لزوم توجه به مبانی آب مجازی در تجارت خارجی اظهار نمود: كشور ما در طول تاریخ همیشه با مشكل كم آبی و خشكسالی مواجه بوده است و مردمان سرزمین های مختلف كشورمان، به صورت سنتی راه های مقابله با آن را در رویكردهای كشاورزی و دامپروی خود لحاظ می كرده اند ولی به دنبال صنعتی شدن امور، فراموش كردیم كه مناسبت های آبی را هم در سیاست گذاری ها در نظر بگیریم.
وی ادامه داد: دائما بر طبل تولید داخل كوبیده ایم، بدون اینكه به صورت علمی، تولید را پالایش نماییم و در نظر بگیریم كه تولید كدام كالاها برای ما، مزیت رقابتی یا مزیت نسبی بوجود می آورد.
به قول آگاهی، باید میزان آبی كه برای تولید محصولات مختلف مصرف می گردد را با دقت و وسواس محاسبه كرد و با لحاظ پیوست های مربوط به مصرف آب، سراغ تولید رفت.
نائیب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این واقعیت كه در كالاهای صنعتی، آب صرف سرد شدن ماشین آلات و شست وشوی مواد اولیه می شود، ادامه داد: توجه به میزان مصرف آب برای تولید كالاها صرفا به كالاهای كشاورزی محدود نمی گردد، بلكه باید در مورد كالاهای صنعتی هم میزان مصرف آب آن ها را هم در نظر بگیریم و تولید كالاهایی كه فاقد ارزش افزوده هستند را كنترل یا محدود نماییم.
آگاهی اضافه كرد: در بحث واردات و صادرات، آنچه مورد توجه قرار نمی گیرد، بحث ارزش آب است؛ به صورتی كه بارها شاهد بوده ایم كه مسئولان مربوطه به افزایش حجم صادرات كالاهایی كه آب زیادی مصرف می كنند، افتخار كرده اند. این درحالی است كه اگر با معیار صرفه جویی آب به مبحث نگاه نماییم، به وضوح می بینیم بیش از آنچه از صادرات آن كالا سود كرده باشیم، متضرر شده ایم.
به قول آگاهی، تجارت خارجی بدون لحاظ مولفه های در رابطه با مصرف آب، یك تلاش كور برای صرفه جویی ارزی است كه در نهایت به خسران ملی منجر می گردد.
وی تصریح كرد: در پیمان های تجاری منطقه ای میان كشورهای همسایه یكی از مهمترین نكاتی كه باید توجه گردد این است كه اگر مقرر است تعرفه های ترجیحی میان كشورمان با كشور دیگری منعقد شود، حتما باید بر مبنای اصول صرفه جویی آب باشد و جستجو كردن منافع اقتصادی از برقراری تعرفه های ترجیحی، بدون رعایت اصول صرفه جویی آب، خطای بزرگی است كه عوارض و صدمه های آن ممكن است چندین نسل در كشورمان را تحت شعاع قرار دهد.1397/03/05
15:34:44
4705
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صادرات , صنعت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو