مسترکار - دنیای خودرو
باوجود دلار ۳۸۰۰ تومانی

چرا كره گران شد!؟

چرا كره گران شد!؟ مستر كار: هر كیلوگرم كره نهایتا به قیمت ۲۹ هزار و ۱۳۳ تومان وارد می گردد كه با احتساب هزینه های تمام شده برای واردات همچون تعرفه و هزینه های بسته بندی، این محصول در كارخانه های لبنی نباید به قیمت افزایش یافته فعلی كه هر ۱۰۰ گرم آن ۴۵۰۰ تومان است، فروخته شود.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، بر مبنای آمارهای رسمی واردات محصولات كشاورزی و صنایع غذایی طی فروردین امسال، بیش از ۳۳۰۰ تن كره به ارزش بالغ بر ۲۳ میلیون و ۲۷۰ هزار دلار به كشور وارد شده كه نسبت به همین بازه زمانی در سال قبل با افزایش چشمگیر ۸۴۲.۸۶ درصدی از نظر وزنی و ۱۳۰۱.۸۱ درصدی از نظر ارزشی مواجه شده است و بر این اساس هر كیلوگرم كره به ۷.۶ دلار می رسد.

این نرخ با احتساب دلار ۳۸۰۰ تومانی كه بانك مركزی بارها از اختصاص آن برای واردات كالای اساسی مانند كره سخن گفته است، به ۲۹ هزار و ۱۳۳ تومان می رسد. یعنی هر كیلوگرم كره قیمتی كمتر از ۳۰ هزار تومان دارد و حتی اگر تعرفه های سنگین و هزینه های بالا برای بسته بندی و عرضه به بازار كره در نظر بگیریم، نباید قیمت ۱۰۰ گرم كره به ۴۵۰۰ تومانی كه اكنون در سطح شهر عرضه می شود، افزایش یابد، چراكه این امر به معنای افزایش ۱.۵ برابری قیمت كره از مرز تا سفره مردم است.

در این میان رئیس اتحادیه فروشندگان محصولات لبنی اعلام نموده كه هر ۱۰۰ گرم كره در بازار مصرف از ۳۵۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان طی هفته های گذشته افزایش یافته است، افزایش قیمتی كه به قول سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان غیرقانونی بوده و هنوز مجوزی برای آن صادر نشده اما گوش كسی بدهكار نیست و به نظر می رسد ناظران هم كاری به كار این گرانفروشی ها ندارند.

اما جالب اینجاست كه حتی اگر آمارهای خوداظهاری تاجران كه منشأ آمارهای گمرك شده است را در نظر بگیریم، با وجود افزایش نرخ واردات هر كیلوگرم كره از ۵.۴۴ دلار (میانگین قیمت هر كیلوگرم كره وارداتی در سال گذشته) به ۷.۶ دلار در فروردین ماه، قیمت های موجود در بازار به هیچ وجه منطقی به نظر نمی رسد.

در این میان دستگاه های نظارتی همچون سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان باید محاسبات و آنالیزهای قیمت های این كارخانه ها را كه تنها بسته بندی كننده كره وارداتی بوده و عملیات خاصی در این زمینه انجام نمی دهند را به دقت بررسی نموده و ببینند چرا باید قیمت كره وارداتی بیش از ۱.۵ برابر از مبدأ واردات تا مغازه ها و سفره های مردم افزایش یابد!؟

گفتنی است كه در این زمینه انجمن صنفی صنایع لبنی حاضر به پاسخگویی و توضیحی نشد.
1397/03/12
14:50:08
4550
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو