مسترکار - دنیای خودرو
عضو اتاق بازرگانی:

قیمت گذاری رانت می آورد

قیمت گذاری رانت می آورد مستر كار: نایب رئیس كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران تصریح كرد: اگر به دوره قیمت گذاری محصولات بازگردیم، دوباره عده ای با در دست داشتن سفارش نامه ها و سفارش ها به دنبال رانت می افتند و نتیجه بازگشت به دوران قیمت گذاری، عقبگرد بزرگ اقتصادی می باشد.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، زمانی نه چندان دور، همانند مواد غذایی، محصولات اساسی همچون فولاد، آهن و مواد پتروشیمی هم برپایه سهمیه بندی و با قیمت گذاری دولت فروخته می شد.
با وجودی كه دولت های وقت این روش را به منظور كنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت ها به كار بسته بودند، ولی در عمل نتیجه آن رفته رفته معكوس شد و به تدریج رانت دراین بخش هم شكل گرفت و رشد كرد؛ به صورتی كه هر خریداری كه با نهادهای ذیربط نزدیكی بیشتری داشت ارزان تر و بیشتر محصول دریافت می كرد.
اما در نیمه دهه ۸۰ با این روال تغییر نمود و بدین ترتیب معاملاتی كه تا قبل از این پشت درهای بسته و با امضاهای طلایی صورت می گرفت به تالار شیشه ای بورس آمد تا همه چیز شفاف و روشن باشد. این كه قیمت واقعی چقدر است و خریداران و فروشندگان چه كسانی هستند.
این درحالی است كه همچنان برخی سودای بازگشت به دوره پیش از بورس كالا را دارند؛ دوره ای كه از نگاه كارشناسان و صاحب نظران به نفع اقتصاد ایران نبوده است.
در این زمینه نایب رئیس كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران به ایسنا اظهار داشت: تمام هدف دولت در حوزه اقتصاد، تولید شفافیت است كه بورس كالا در دوران فعالیت خود توانسته آن را تامین كند.
حسین سلیمی اضافه كرد: با مكانیزم هایی كه در بورس كالا وجود دارد و با تاكید بر شفافیتی كه در آن است به راحتی می توان هویت خریداران و فروشندگان محصولاتی كه عرضه می گردد را مشخص كرد تا دلالان وارد معاملات نشوند.
وی با اشاره به اینكه رانت و فساد به میزان قابل توجهی كاهش یافته است، اظهار داشت: اگر به دوره قیمت گذاری محصولات بازگردیم، دوباره عده ای با در دست داشتن سفارش نامه ها و سفارش ها به دنبال رانت می افتند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: در دوره ای كه محصولات اساسی قیمت گذاری می شد برخی كه به نهادهای ذیربط نزدیك بودند با دریافت سفارش نامه به صورت استثنا سهمیه بیشتری دریافت می كردند؛ ازاین رو در بازار كار یك واحد تولیدی از كمبود مواد اولیه رنج می برد درحالی كه واحد دیگری برای یكسال مواد اولیه ذخیره كرده است.
سلیمی اظهاركرد: نتیجه بازگشت به دوران قیمت گذاری، عقبگرد بزرگ اقتصادی می باشد كه به مصلحت حاكمیت و ملت نیست.1397/04/26
15:24:50
5315
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو