مسترکار - دنیای خودرو
دبیر انجمن اعلام كرد

اختصاص ارز دولتی برای واردات كودهای كشاورزی خیانت به تولید ملی

اختصاص ارز دولتی برای واردات كودهای كشاورزی خیانت به تولید ملی مستر كار: دبیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كودهای كشاورزی اعلام نمود كه دادن ارز دولتی به كودهای كشاورزی وارداتی در شرایطی كه مواد مورد نیاز تولید این محصول در كشور با ارز آزاد وارد می گردد خیانت به تولید داخلی است و باید اصلاح گردد.


در حالیكه كودهای كشاورزی فسفاته و پتاسته كه بر مبنای فهرست انتشار یافته از جانب بانك مركزی از ۲۱ فروردین ماه تابحال ۱۹ میلیون و ۸۲۴ هزار و ۳۶۶ یورو ارز دولتی دریافت كرده اند و ۴۵ شركت این محصول استراتژیك را برای بخش كشاورزی تامین كردند، محسن سیروس در این باره به ایسنا اظهار داشت: انواع كودهای شیمیایی و كشاورزی كه توسط بهره برداران این بخش مورد استفاده قرار می گیرد در داخل كشور تولید می شوند و قابلیت تولید آنها وجود دارد و هیچ نیازی به واردات كود آماده مصرف و نهایی وجود ندارد، اما جای تعجب است كه وقتی لیست دریافت كنندگان ارز دولتی از جانب بانك مركزی انتشار یافت، دیدیم كه ارز این كشور به واردكننده هایی داده شد كه كودهای خارجی را وارد كنند.
وی ادامه داد: با عنایت به اینكه تولید كود پاسخگوی نیاز كشور و كشاورزان ایرانی است، دادن یارانه به واردكنندگان كود باعث ورشكستگی تولیدكنندگان داخلی می گردد و همین امر باعث می گردد تولیدكنندگان خارجی محصولات خویش را در بازار ایران دامپینگ كنند و نهایتا صنعت داخلی ورشكسته می گردد.
دبیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كودهای كشاورزی افزود: وضعیت تولید كودهای كشاورزی در كشور آنقدر مناسب می باشد كه حتی ظرفیت های خالی وجود دارد كه در صورت نیاز برای تامین و تولید بیشتر می توانند فعال شوند و حتی نیازهای صادراتی كشور را تولید كنند و تنها به تعداد اندك نیاز به واردات مواد اولیه داریم و جالب اینكه این مواد اولیه مورد نیاز تولید با ارز آزاد وارد می گردد و مالیات بر ارزش افزوده هم پرداخت كرده است.
سیروس خاطرنشان كرد: اینگونه رفتارها تنها سبب شده تا هزینه تولید داخلی كود كشاورزی افزایش پیدا كند به گونه ای كه هزینه ها و قیمت كود كشاورزی خارجی پایین تر از تولید داخل تمام می گردد و شرایط را به نفع وارد كنندگان و تولید كنندگان خارجی كرده است و اینگونه سیاست ها در ایران خلاف سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در جهت اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از تولید داخل به حساب می آید.
وی اظهار داشت: اگر با این سیاست گذاری ها صنعت كودهای كشاورزی لطمه ببیند همه تولیدات كشاورزی ایران با مخاطره مواجه خواهد شد، چون كه تولید محصولات كشاورزی داخلی وابسته به نهاده های خارجی و وارداتی می گردد و بخش كشاورزی مستقل به یك بخش وابسته تبدیل می گردد.
دبیر انجمن صنفی تولیدكنندگان كودهای كشاورزی با اشاره به اینكه وابستگی بخش كشاورزی به نهاده های خارجی تهدید امنیت غذایی كشور به حساب می آید، افزود: در حال رایزنی با مسئولان هستیم تا به گونه ای سیاست گذاری شود كه ارز دولتی به هیچكدام از واردكنندگان كودهای تولید شده آماده مصرف داده نشود و اگر واردكنندگان هم می خواهند در بازار كود فعالیت كنند با ارز آزاد این كار را انجام دهند چون كه باید شرایط برای تولیدكنندگان داخلی و خارجی یكسان شود كه البته شخصا معتقدم باید واردات كود خارجی ممنوع شود به علت اینكه ظرفیت های خالی تولید بسیاری در كشور وجود دارد.
سیروس اعلام نمود: حتی اگر كسی به قوانین بازار آزاد هم معتقد باشد و بخواهد وارد كنندگان هم در این عرصه فعالیت كنند باید عرصه رقابت برای تولیدكنندگان و واردكنندگان یكسان باشد چون كه در غیر اینصورت خیانت به تولید ملی كرده ایم و به صلاح منافع ملی نیست.
وی اظهار داشت: همه دغدغه های خویش را به صورت مكتوب با دفتر ریاست جمهوری، دفتر مقام معظم رهبری، مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه های جهاد كشاورزی و صنعت معدن و تجارت به صورت مكتوب و شفاهی مطرح كردیم كه البته تابحال هنوز نتیجه مثبتی در بر نداشته است اما قرار بود تا این اصلاح در این زمینه صورت بگیرد. از همه مسئولان و كسانی كه دل در گرو این مملكت دارند و دلشان برای توسعه و پیشرفت ایران و ایرانی می تپد می خواهم كه منافع ملی را مدنظر قرار دهند تا صنعت كود كشور بعنوان یك صنعت جوان و پویا با تهدیدی مواجه نشود.1397/04/29
00:04:45
4953
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صنعت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو