مسترکار - دنیای خودرو

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعه سازان تكذیب شد

تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعه سازان تكذیب شد مستر كار: رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی اظهار داشت: اعلام صورت گرفته در خصوص تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به صنعت قطعه سازی برای واردات مواد اولیه، نادرست است و قطعه سازان مشول دریافت این ارز نیستند.


محمدرضا نجفی منش در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: روز گذشته شاهد انتشار خبرهایی به نقل از یكی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودیم كه اعلام نموده بود برپایه جدیدترین تصمیمات به قطعه سازان هم ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی تعلق می گیرد.

وی با اشاره به اینكه ما این مورد را بررسی كردیم و متوجه شدیم كه صحت ندارد، تصریح كرد: اظهارات این نماینده مجلس به علت برداشت و استنباط نادرست از تصمیمات اخیر دولت بیان شده است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی افزود: برپایه جدیدترین تصمیمات دولت قطعه سازانی كه در چند ماه اخیر از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات قطعات بهره برده اند از ماده ۵ مصوبه اخیر هیات دولت در خصوص پرداخت مابه التفاوت ارز دولتی با ارز بازار ثانویه معاف شده اند و می توانند قطعات وارداتی موجود در گمرك را بدون پرداخت مابه التفاوت ترخیص كنند.

وی اضافه كرد: با این وجود قطعه سازان از این به بعد مشمول دریافت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی نبوده و این ارز تنها به كالاهای اساسی مورد نیاز مردم تعلق می گیرد و قطعه سازان باید ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه را از بازار ثانویه تامین كنند.

نجفی منش با اشاره به اینكه طبق محاسبات ما به توجه به تفاوت قیمت حدودا ۱۰۰ درصدی ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی با ارز بازار ثانویه و همینطور رشد شدید نرخ مواد اولیه، قیمت قطعات تحویلی به خودروسازان بین ۶۰ تا ۸۰ درصد باید افزایش یابد، خاطرنشان كرد: امیدواریم هرچه زودتر وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر مقام های مسوول تدابیری برای آزادسازی نرخ گذاری خودروهای داخلی بیاندیشند چونكه وضعیت فعلی تنها سبب سودجویی دلالان و واسطه ها به قیمت متضرر شدن تولیدكنندگان و مصرف كنندگان می گردد.

به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، دولت از اوایل اردیبهشت ماه ارز را در قیمت ۴۲۰۰ تومان تك نرخی كرده و اعلام نمود كه به تمام واردكنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی تعلق می گیرد.

با این حال بعد از چند ماه از اعلام این سیاست به علت آنكه بیشتر واردكنندگان كالا را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد و با نرخ ارز آزاد در بازار عرضه می كردند دولت چندی قبل تصمیمات جدیدی اتخاذ و ارز ۴۲۰۰ تومانی را منحصر به واردات كالاهای اساسی مورد نیاز مردم كرد و اعلام نمود باقی واردكنندگان باید ارز خویش را از بازار ثانویه تامین كنند.
1397/06/01
15:43:12
4427
5.0 از 5
تگهای خبر: خودرو , صنعت , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو