مسترکار - دنیای خودرو

اینجا ماهی ها در آب می میرند!

اینجا ماهی ها در آب می میرند! مستر كار: امروز به علت بحران كمبود و شوری آب در خوزستان، آبزی پروری به خطر افتاده و روزانه خیلی از ماهیان در استخرهای پرورش ماهی می میرند. شوری و كمبود آب در شهرهای خرمشهر و آبادان، آبزی پروران را با مشكلات فراوانی مواجه كرده است، به شكلی كه عده ای از آن ها ناامیدتر از همیشه شاهد مرگ ماهیانی هستند كه خود برای پرورش آن ها زحمت كشیده اند.


روزگاری رودخانه ها در خوزستان پُر آب بودند و منابع آبی بسیاری در استان وجود داشت اما با گذر زمان و به دلایل مختلف اكنون خیلی از رودخانه ها و منابع آبی در استان خشك شده اند و حیات در بعضی نقاط خوزستان به شماره افتاده است.
در حال حاضر مردم در شهرها و روستاهای استان با بحران آب به شكل بسیار جدی درگیر هستند و این مساله اكنون گریبان خیلی از شهرستان های خوزستان همچون آبادان و خرمشهر را گرفته است. مدیریت نادرست منابع آبی، انتقال آب خوزستان به فلات مركزی، خشكسالی در چند سال اخیر و همینطور كاهش بارش برف و باران در استان های بالادست سبب شده تا آورد رودخانه ها و به تبع آن، ذخایر آب پشت سدها كاهش پیدا كند و آژیر كویری شدن جلگه خوزستان به صدا درآید.
حدود دو ماه پیش بود كه مردم در شهرهای آبادان و خرمشهر بعنوان شهرهای پایین دست حوضه آبی كارون، به علت كاهش آورد آب رودخانه های اروندرود، بهمنشیر و كارون و پیشروی آب دریا از سمت خلیج فارس به سمت این رودخانه ها با بحران شوری آب مواجه گشتند و این بحران، چالش های بسیاری را در بحث تامین آب شرب مورد نیاز مردم در این دو شهر به وجود آورد. در این زمینه با اقداماتی كه انجام شد، مشكلات مردم در آب شرب تا حدودی مرتفع شد اما مشكل شوری آب برای كشاورزان، دامداران و آبزی پروران آبادانی و خرمشهری همچنان پابرجا است.
*آبزی پروری یكی از صنعت هایی است كه توجه و توسعه آن می تواند نقش بسیاری را در بحث اشتغال، ارزآوری و توسعه اقتصاد كشور ایفا كند. آبزی پروری همینطور بعنوان بخش مهم و اثرگذار در تولید و تامین مواد غذایی كشور به شمار می آید. از این رو در استان خوزستان و به خصوص شهرهای آبادان و خرمشهر صنعت آبزی پروری شكل گرفت و توسعه پیدا كرد تا زمینه برای اشتغال جوانان و... در این دیار فراهم گردد اما امروز به علت بحران كمبود و شوری آب در این شهرها، آبزی پروری در آبادان و خرمشهر به خطر افتاده و روزانه خیلی از ماهیان در استخرهای پرورش ماهی به علت شوری آب می میرند.
تلف شدن ماهیان پرورشی خوزستان به علت شوری آب
در این زمینه سید مصطفی موسوی رییس اتحادیه آبزی پروران خوزستان با بیان این كه بیشتر آبزی پروران در شهرهای آبادان و خرمشهر با عنایت به وضعیت آب شاهد تلفات ماهیان هستند، اظهار داشت: خیلی از آبزیان در استان از این شرایط كنونی متضرر شده اند و حتی بعضی از آن ها هم تعطیل شده اند.
وی با اشاره به مشكلاتی كه كمبود و شوری آب برای آبزی پروران استان به وجود آورده است، اظهار نمود: مزارع پرورش ماهیان گرمابی باید مرتبا آبگیری داشته باشند و آب وارد استخرها شود تا تبخیر آب انجام گرفته از سطح این استخرها جبران و همینطور كیفیت آب تعدیل شود اما متاسفانه بیش از یك ماه است كه حتی یك قطره آب وارد خیلی از استخرهای پرورش ماهی در استان نشده است. با عنایت به گرمای شدید و تبخیر بالای آب در این استخرها، شاهد افزایش شوری وغلظت آب در استخرهای پرورش ماهی استان هستیم.
زود تر از زمان استاندارد ماهیان را صید می كنیم
رییس اتحادیه آبزی پروران خوزستان خاطرنشان كرد: این شرایط به وجود آمده در استخرهای پرورش ماهی در استان خوزستان، سبب كمبود اكسیژن و در نتیجه تلفات خیلی از ماهیان پرورشی در استان شده است. خیلی از پرورش دهندگان كارغذادهی به ماهیان خویش را قطع كرده اند و حتی بعضی از آن ها مجبور شده اند قبل از آنكه ماهیان به وزن استاندارد برسند، آن ها را صید كنند چونكه شرایط به شكلی است كه اگر این كار را انجام ندهند، ماهیان از بین خواهند رفت.
وی با بیان این كه وقتی مزرعه پرورش ماهی تعطیل شود، سه سال عقب می افتد، عنوان كرد: خیلی از آبزیان در استان از این شرایط كنونی متضرر شده اند و حتی بعضی از آن ها هم تعطیل شده اند. بیشتر آبزی پروران در شهرهای آبادان و خرمشهر با عنایت به وضعیت آب شاهد تلفات ماهیان هستند. همینطور در بخش هایی از سوسنگرد، حمیدیه و شوشتر هم گزارش هایی از تلفات ماهیان به ما داده شده است.
آبزی پروری و پرورش ماهی در استخر علاوه بر نقش موثر در بحث تولید اشتغال و درآمدزایی در زمینه های بسیار مهم دیگری هم ایفای نقش می كند. تولید و تامین قسمتی از نیازهای پروتئینی، بازسازی و افزایش ذخایر آبزیان پرارزش دریایی و رودخانه ای، معرفی و جابه جایی گونه های مناسب، تولید طعمه برای صیدهای تجارتی، تولید ماهی و سایر آبزیان برای نگهداری در آبزی گاه ها و آكواریوم ها، گرفتن مواد آلی موجود در آب فاضلاب ها بعد از تصفیه آن ها، تولید مواد دارویی، تولید مواد زینتی و تولید غذای زنده برای آبزیان پرورشی با ارزش از دیگر نقش ها و اهداف توسعه آبزی پروری است.
استان خوزستان با بیش از 300 كیلومتر خط ساحلی می تواند نقش بسیاری را در آبزی پروری و پرورش ماهیان در دریا و استخر داشته باشد و در این زمینه بعنوان پرچمدار آبزی پروری كشور زمینه را برای رشد این صنعت فراهم آورد اما شرایط به وجود آمده در بحث سوء مدیریت های انجام گرفته در مورد تخصیص آب به آبزی پروران استان، رشد بی رویه مراكز غیر مجاز پرورش ماهی و همینطور بحران كمبود و شوری آب، زمینه را برای به تعطیلی كشاندن آبزی پروری در خوزستان مهیا كرده است.
درجاتی از كاهش تولید و تلفات ماهیان را در شهرهای آبادان و خرمشهر داریم
همچنین نبی الله خون میرزایی، مدیركل شیلات خوزستان در مورد مشكل آبزی پروران استان در زمینه شوری و كمبود آب اظهار داشت: شوری آب در نقاط مختلف استان سبب كاهش تولید آبزیان شده است و در صورت تداوم هم تلفات فراوانی به بار خواهد آورد. در این زمینه درجاتی از كاهش تولید و تلفات ماهیان را در شهرهای آبادان و خرمشهر داریم.
وی ادامه داد: هم اكنون طبق گزارش های دریافت شده و همینطور بازدیدهای انجام گرفته در بحث مشكلات به وجود آمده برای آبزی پروران استان، شهرستان های خرمشهر و آبادان با مشكلات جدی در بحث شوری و تامین آب مواجهند.
مدیركل شیلات خوزستان خاطرنشان كرد: در دو هفته گذشته كه موج رهاسازی آب صورت گرفت، بعضی از مزارع در شهرهای بالادست توانستند آبگیری انجام دهند اما به علت مصارف غیرمجازی كه در بالادست انجام می گیرد، خرمشهر و آبادان نتوانستند از این آب رهاسازی شده استفاده كنند چونكه حجم كافی و مستمری برای برداشت آب شیرین وجود نداشت.
وضعیت آبزی پروران در آبادان و خرمشهر بحرانی است
خون میرزایی با بیان این كه وضعیت آبزی پروران در آبادان و خرمشهر بحرانی است، افزود: با عنایت به این كه این دو شهرستان نتوانستند بعد از رهاسازی، آبی برداشت كنند، همچنان وضعیت نامناسبی دارند و مشكلات آبزی پروران در مبحث شوری و كمبود آب در این شهرها همچنان پابرجا است.
وی با بیان این كه در استخرهای پرورش ماهی، حساسیت و مقاومت هرگونه ماهی با گونه دیگر متفاوت می باشد، اظهار داشت: شوری آب در نقاط مختلف استان سبب كاهش تولید آبزیان شده است و در صورت تداوم هم تلفات فراوانی به بار خواهد آورد. در این زمینه درجاتی از كاهش تولید و تلفات ماهیان را در شهرهای آبادان و خرمشهر داریم.
مدیركل شیلات خوزستان تصریح كرد: به صورت مداوم پیگیرمشكلات آبزی پروران استان هستیم و با عنایت به مشكلات به وجود آمده در بحث كمبود و شوری آب، در حال پیگیری حل مشكلات با استفاده از سازمان آب و برق خوزستان، ستاد مدیریت بحران استان و استاندار خوزستان هستیم تا آب بیشتری از بالادست رهاسازی شود و آبزی پروران در شهرهای آبادان و خرمشهر بتوانند از آن آب برای پر كردن استخرها استفاده كنند.
با عنایت به فراهم شدن زیرساخت های آبزی پروری در استان، این صنعت می تواند زمینه را برای تولید اشتغال، ارزآوری و خودكفایی استان و كشور در بحث آبزیان فراهم آورد. توجه مسئولان به زیرساخت هایی كه در این خصوص در خوزستان به وجود آمده و الان به دلایلی امكان استفاده از آن ها وجود ندارد، می تواند بخشی از مشكلات لاینحل استان را در زمینه اشتغال به خصوص در شهرهای خرمشهر و آبادان حل كند.
شوری و كمبود آب در شهرهای خرمشهر و آبادان، آبزی پروران را با مشكلات فراوانی مواجه كرده است، به شكلی كه عده ای از آن ها ناامیدتر از همیشه شاهد مرگ ماهیانی هستند كه خود برای پرورش آن ها زحمت كشیده اند. اندكی توجه و مدیریت صحیح از جانب مسئولان نسبت به این صنعت می تواند حیات را به پیكر نیمه جان آبزی پروری در خوزستان بازگرداند.
احداث سد خاكی مارد كمكی به كاهش شوری آب نكرد
در این زمینه سعید بقایی، پرورش دهنده آبزیان در خرمشهر با اشاره به مرگ ماهیان به علت شوری و كمبود آب اظهار داشت: از سه ماه گذشته بحث شوری آب در خرمشهر و آبادان شروع شد. در این زمینه مسئولان مبادرت به احداث سد خاكی مارد كردند اما این كار مساله شوری آب كشاورزی و آبزی پروی این دو شهررا حل نكرد و این سد سبب شد تا رودخانه كارون مانند یك زهكش بزرگ عمل كند و همه پساب های كشاورزی، صنعتی و نیشكر وارد آن شود. با این كار شوری آب در بعضی از نقاط به حدود 30 هزار میكروموس بر سانتیمتر رسید و سبب شد شاهد تلفات ماهیان در بعضی از نقاط رودخانه باشیم.
وی ادامه داد: برای پرورش ماهیان گرم آبی نیاز است این ماهیان در آب شیرین پرورش داده شوند تا امكان رشد برای آن ها مهیا باشد. در این زمینه شوری آب نباید بیشتر از 6 پی پی تی باشد چونكه با افزایش شوری به 6 پی پی تی، به ماهیان تنش و استرس وارد می گردد اگر شوری به 8 پی پی تی برسد، مرگ ماهیان با عنایت به آستانه تحمل آن ها اتفاق می افتد.
این پرورش دهنده آبزیان با بیان این كه نخستین تلفات ماهیان در مزرعه پرورش شهید احمدیان خرمشهر از تاریخ 20 تیرماه آغاز شد، اظهار داشت: هم اكنون شوری استخرهای پرورش ماهی ما در خرمشهر به بالای 8 پی پی تی رسیده است و با عنایت به این شرایط شاهد مرگ ماهیان در استخرهای پرورش هستیم.
گونه های محلی ماهیان هم در آب شور تلف می شود
وی افزود: استخری كه شوری آن افزوده می شود، نگهداری اكسیژن در آن بسیار دشوار است و این مساله سبب می گردد تا شرایط بسیارسختی برای ماهیان به وجود بیاید و این پكیج از عوامل منفی، مرگ ماهیان را در استخرهای پرورش رقم می زند. ماهیان محلی تحمل بیشتری به شوری آب دارند اما متاسفانه آنقدر شوری آب در استخرها افزایش پیدا كرده است كه شاهد مرگ ماهیان با گونه های محلی هم هستیم و شرایط بسیار دشواری برای آبزی پروران به وجود آمده است.
شرایط برای فعالیت آبزی پروران بعنوان سربازان اقتصادی كشور مهیا شود
بقایی اظهار داشت: ما بعنوان تولیدكننده سرباز ممكلت هستیم و در شرایط كنونی كه جنگ اقتصادی می باشد، باید شرایط فعالیت برای ما مهیا شود. مزارع تولید و پرورش آبزیان برای كشور اشتغال و ارزآوری به همراه دارند و باید شرایط به شكلی شود تا ما بتوانیم به فعالیت خود در بحث پرورش ماهیان ادامه دهیم.
بقایی عنوان كرد: با عنایت به شرایطی كه در بحث شوری و كمبود آب در استان خوزستان و به خصوص در خرمشهر به وجود آمده است، مجبور شده ایم تا خیلی از نیروهای خویش را تعدیل نماییم و در شرایط بسیار دشواری در حال فعالیت هستیم.
دولت و وزارت نیرو باید حق آبه آبزی پروران را تامین كند
این پرورش دهنده آبزیان اظهار داشت: مزارع پرورش ماهی كه به صورت مجاز فعالیت می نمایند، حق آبه دارند و در این زمینه دولت و وزارت نیرو باید حق آبه ما را تامین كند. در صورتیكه این حق آبه تامین گردد، خیلی از مشكلات در بحث پرورش ماهی در استخر حل می گردد و كمتر شاهد مرگ ماهیان بر اثر كمبود و شوری آب خواهیم بود.
بقایی تصریح كرد: ما هر ساله هزینه حق آبه را به دولت به صورت نقدی پرداخت می نماییم اما دولت در این زمینه هیچ مسوولیتی را در بحث تامین آب مورد نیاز استخرهای پرورش ماهی نمی پذیرد و در این زمینه از بار وظایف خود شانه خالی می كند.
كشت غیرمجاز برنج برای آبزی پروران مشكل ساز شده است
همینطور شاكر روشن فكر یكی دیگر از پرورش دهندگان آبزیان در خرمشهر عنوان كرد: مزارع غیر مجاز كشت برنج در خوزستان یكی از بحث هایی است كه سبب شده شرایط برای آبزی پروران خوزستان به خصوص در پایین دست به این شكل شود كه آب به ما نرسد و خیلی از ماهیان پرورشی در استخرها به علت شوری یا كمبود آب تلف شوند. ورود پساب این كشت های غیر مجاز به درون رودخانه سبب افزایش شوری آب می گردد و وقتی كه آب به مزارع پرورش ماهی در پایین دست می رسد، غیر قابل استفاده و شور است.
امسال افت شدید تولید داریم
وی ادامه داد: میانگین EC آب در استخرهای پرورش ماهی شهید احمدیان خرمشهر حدود 12 هزار میكروموس بر سانتیمتر است و این میزان شوری آب سبب مرگ خیلی از ماهیان شده است. وقتی شوری آب افزوده می شود، حتی اگر ماهی تلف نشود، رشد خوبی نخواهد داشت و به وزن استاندارد نمی رسد و این مساله هم سبب افت شدید تولید می گردد.
آبزی پروران در حال نابودی هستند
این پرورش دهنده آبزیان افزود: با این شرایطی كه به وجود آمده آبزی پروران در حال نابودی هستند. در بازپرداخت تسهیلات جاری كه دریافت كرده ایم با مشكل مواجه هستیم چونكه خیلی از تولیدات ما از بین رفته و امسال وضعیت بسیار وخیم است. هزینه های جاری ما امسال افزایش پیدا كرده اما ماهیان ما از بین رفته اند و هیچكس هم پاسخگوی مشكلات ما نیست.

روشن فكر تصریح كرد: اگر به فكر پرورش دهندگان ماهیان گرمابی در استان خوزستان نباشند، این صنعت با این حجم عظیم سرمایه گذاری انجام گرفته در آن از بین خواهد رفت. مسئولان باید به این صنعت بسیار مهم در استان خوزستان، توجه ویژه كنند و برای حل مشكلات این بخش از همه ابزارهایی كه در اختیار دارند، استفاده كنند تا صنعت آبزی پروری در خوزستان به زمین نخورد و بتواند به حیات خود ادامه دهد.
شوری و كمبود آب در خرمشهر و آبادان علاوه بر مرگ ماهیان، حیات و معاش را برای فعالان حوزه آبزی پروری سخت و دشوار كرده است. ادامه روند این مساله می تواند علاوه بر كاهش تولید آبزیان و از بین رفتن اشتغال بوجود آمده در این بخش، خسارت های جبران ناپذیری را به زیرساخت های آبزی پروری در شهرهای آبادان و خرمشهر وارد كند.

گزارش از شایان حاجی نجف، خبرنگار ایسنا1397/06/04
20:20:40
4714
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , صنعت , مجاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو