مسترکار - دنیای خودرو
بر اساس آمارهای رسمی؛

افزایش نرخ كالاهای اساسی باوجود وعده دولت، مرغ ۳۰درصد گران گردید

افزایش نرخ كالاهای اساسی باوجود وعده دولت، مرغ ۳۰درصد گران گردید مستر كار: در حالی مسئولان وعده عدم تغییر نرخ كالاهای اساسی تا آخر فروردین ماه داده اند كه قیمت بعضی از این محصولات در مرداد ماه نسبت به ماه قبل، با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.


به گزارش مستر كار به نقل از مهر، تغییرات قیمتی ۲۴ قلم كالای اساسی در مرداد ماه سال جاری كه از جانب مركز آمار ایران انتشار یافته، حكایت از افزایش بی رویه نرخ این كالاها دارد. این در شرایطی است كه رئیس كل بانك مركزی چندی قبل از عدم تغییر قیمت كالاهای اساسی تا آخر فروردین سال ۹۸ اطلاع داده بود. عبدالناصر همتی اظهار داشته بود: «نرخ كالاهای اساسی تا آخر فروردین ۹۸ بدون تغییر باقی خواهد ماند و البته ارز هم تا همان زمان به نرخ ۴۲۰۰ تومانی در اختیار آنها قرار می گیرد؛ البته نظارت كافی هم صورت می گیرد كه انحراف در این زمینه وجود نداشته باشد. بر این اساس وزرا قول داده اند كه این مورد را بعنوان یك وظیفه اولیه و اصلی خود در دستور كار قرار دهند كه نظارت كافی داشته باشند و رئیس جمهور هم روزانه این مورد را پیگیری خواهد نمود.» بر این اساس؛ طبق آمار رسمی، نرخ یك كیلوگرم برنج ایرانی درجه یك در مردادماه ۱۴ هزار و ۱۴۴ تومان بوده كه نسبت به تیرماه ۱.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶.۵ درصد رشد داشته است. هر كیلوگرم برنج خارجی درجه یك هم با رشد ۴.۸ درصدی نسبت به تیرماه و ۴۳.۶ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل با نرخ ۸ هزار تومان به فروش رفته است. نرخ یك كیلوگرم گوشت گوسفندی ۵۲ هزار و ۴۲۸ تومان بوده كه نسبت به تیرماه ۶.۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۲.۶ درصد افزایش قیمت داشته است. هر كیلوگرم گوشت گاو یا گوساله هم با رشد ۸.۴ درصدی نسبت به تیرماه و ۲۷.۲ درصدی نسبت به مردادماه سال قبل، یا نرخ ۴۶ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه شده است. هر كیلوگرم مرغ ماشینی هم با نرخ ۹ هزار و ۸۹۳ تومان به فروش رفته است كه نسبت به تیرماه ۲۸.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲.۳ درصد با رشد مواجه شده است. همینطور یك لیتر شیر پاستوریزه با قیمت ۳ هزار و ۱۷۵ تومان عرضه شده كه نسبت به تیرماه ۹.۴ درصد و نسبت به مردادماه سال قبل ۱۸.۰ درصد رشد داشته است. ماست پاستوریزه هم با افزایش ۱۳.۴ درصدی نسبت به تیرماه و ۲۵.۷ درصدی نسبت به مرداد ماه سال قبل با نرخ ۴ هزار و ۶۵۷ تومان به فروش رفته است. یك كیلوگرم تخم مرغ ماشینی هم با قیمت ۱۰ هزار تومان به فروش رفته كه نسبت به تیرماه ۲۱.۹ درصد و نسبت به مرداد ماه سال قبل ۵۳.۷ درصد رشد قیمت داشته است.
هر كیلوگرم موز با افزایش ۸.۳ درصدی نسبت به تیرماه و ۸۲.۹ درصدی نسبت به مردادماه سال قبل با نرخ ۷ هزار و ۷۵۷ تومان به فروش رفته است. همینطور سیب درختی زرد با نرخ ۷ هزار و ۷۳۷ تومان عرضه شده كه نسبت به تیرماه ۳۸.۶ درصد و نسبت به مردادماه سال قبل ۸۳.۷ درصد افزایش قیمت داشته است. پرتقال محصول داخل با افزایش ۲۹.۸ درصدی نسبت به تیرماه و ۸۵.۸ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل با نرخ ۹ هزار و ۵۹۷ تومان به فروش رفته است. خیار هم با رشد ۰.۹ درصدی نسبت به تیر ماه و ۸۴.۱ درصدی نسبت به مردادماه سال قبل با قیمت ۳ هزار و ۵۹۵ تومان عرضه شده است. همینطور گوجه فرنگی با نرخ ۲ هزار و ۶۷۶ تومان به فروش رفته است كه نسبت به تیرماه ۱۴.۶ درصد و نسبت به مردادماه سال قبل ۳۹.۷ درصد رشد قیمت داشته است.

1397/06/16
01:19:37
4729
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو