مسترکار - دنیای خودرو
یك استاد دانشگاه گفت

شركتهای خودروساز ایرانی مونتاژكار چینی ها شده اند

شركتهای خودروساز ایرانی مونتاژكار چینی ها شده اند به گزارش مستر كار، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به اینكه خودروسازان داخلی مونتاژكار چینی ها شده اند، اظهار داشت: برنامه جدی برای خدمات بعد از فروش مناسب محصولات چینی در ایران وجود ندارد.


ابوالفضل خلخالی در گفت وگو با ایسنا، در رابطه با نحوه همكاری خودروسازان داخلی با خودروسازان چینی در فضای پسابرجام، اظهار نمود: در فضای مثبت بوجود آمده در پسابرجام باید با خودروسازان چینی تعامل و همكاری مناسبی وجود داشته باشد زیرا چینی ها در صنعت خودروسازی رشد بسیار زیادی را به ثبت رسانده اند و شركت های ایرانی می توانند از دانش فنی و تكنولوژی آن ها بهره مند شوند.
وی با اشاره به اینكه انتقال دانش فنی از شرق به ایران خواهد رسید، تاكید كرد: نكته مهم آن است كه نحوه فعالیت و همكاری با طرف چینی كاملاً مشخص شود و برنامه مدون و قابل اتكایی در زمینه فعالیت با شركت های چینی ترسیم شود كه هم اكنون همكاری با شركت های خودروساز چینی بدون هیچگونه هدف و برنامه ریزی مناسبی صورت می گیرد.
او خاطرنشان كرد: در سطح بین المللی روال فعالیت خودروسازان جهانی اینگونه است كه طراحی محصول در كشور مادر صورت می گیرد و مونتاژ محصول با عنایت به صرفه اقتصادی در كشور چین انجام می گردد اما روند فعالیت در ایران كاملاً عكس روند جهانی است.
این كارشناس صنعت خودرو تصریح كرد: در صنعت خودروسازی ایران، زمانی كه جوینت ونچری با شركت های چینی تولید می شود، طرف ایرانی تنها به مونتاژ محصول می پردازد و تأكیدی بر انتقال دانش فنی و تولید محصول مشترك از جانب طرف ایرانی وجود ندارد. ضمن اینكه برنامه جدی هم برای خدمات بعد از فروش مناسب محصولات چینی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینكه در مجموع می توان گفت ارتباط با چینی ها بسیار مناسب است اما این ارتباط نیاز به برنامه ریزی مناسب دارد، خاطرنشان كرد: در سطح كلان و سیاست گذاری صنعت خودرو باید برنامه فعالیت خودروسازان در سطح بین المللی تدوین شود.
خلخالی تصریح كرد: هم اكنون تعرفه واردات قطعات خودرو به گونه ای است كه شركت های چینی محصولات خویش را به صورت CKD به ایران وارد می كنند كه باید این مورد به گونه ای مدیریت شود كه شركت های داخلی تنها مونتاژكار چینی ها نشوند و بهترین منفعت از فعالیت با چینی ها برای شركت های ایرانی حاصل شود.


 

1396/09/10
01:05:43
5254
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو