مسترکار - دنیای خودرو

آنفلوآنزا تخم مرغ را گران كرد یا سازمان حمایت ؟!

آنفلوآنزا تخم مرغ را گران كرد یا سازمان حمایت ؟! مستر كار: در حالی كه در ماه های گذشته قیمت تخم مرغ روندی افزایشی داشت و اضافه شدن تولید در بازار هم تعادلی در قیمت این محصول تولید نكرده، مشخص نیست مقصر این گرانی چه شخص یا نهادی است و چه كسی باید پاسخگوی این وضعیت به وجود آمده باشد.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، طی ماه های گذشته قیمت تخم مرغ در بازار روند افزایشی داشت تا جایی كه اكنون هر شانه تخم مرغ ۱۵ هزار تومان و هر عدد از این محصول ۶۰۰ تومان به دست مردم می رسد كه فاصله حدود دو برابری با سال قبل و ابتدای امسال دارد.
اما دلایل متفاوتی از جانب مسئولان وزارت جهاد كشاورزی و بخش خصوصی برای علت گرانی تخم مرغ مطرح می گردد كه از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و كمبود نسبی ناشی از كشتار گله های مولد آلوده به این بیماری تا تصمیمات نادرست دستگاه های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان متفاوت است.

قسمت اول: آنفلوآنزا گران كننده تخم مرغ از نگاه مسئولان

مسئولان وزارت جهاد كشاورزی كمبود ناشی از كشتار گله های مولد آلوده به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را عامل گرانی تخم مرغ می دانند. معاون وزیر جهاد كشاورزی چند ماه گذشته در مورد گرانی تخم مرغ صحبت كرد و گفته بود كه در بازار این محصول كمبود نسبی وجود دارد كه ناشی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگانی است كه در سال قبل رخ داده بود، اما بخش اعظمی از این كمبود را با برنامه ریزی با تولید حل كردیم و برای حداقل نیازی كه به عرضه بیشتر آن داشتیم اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار موظف به تنظیم بازار از محل تولید داخلی یا واردات است.

به گفته ركنی، جمعیت زیادی از گله های مولد در مرغداری های مرغ تخم گذار در سال قبل به علت بیماری حذف شد كه استرس و تنشی در محصول نهایی یعنی تخم مرغ بوجود می|آورد. اما از همان روزهای نخست برای تامین تولید برنامه ریزی های متعددی در دستور كار قرار گرفت، چراكه كاهش تولید ناشی از حذف بیش از ۹۰ درصد گله های آلوده با طولانی شدن دوره تولید پوشش داده شد، اما حدود ۱۰ درصد دیگر سبب تولید احساس كمبود در بازار به صورت مقطعی و بروز تنش های قیمتی شده است.

البته وزیر جهاد كشاورزی به تازگی درباره گرانی تخم مرغ اظهار كرده كه روند قیمت تخم مرغ هم همانند مرغ بود و سیری منطقی داشت اما امسال حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از مرغ های تخم گذار به علت بیماری آنفلوآنزا از بین رفتند كه این مساله در افزایش قیمت این محصول موثر بود. البته سعی كردیم با روش های جایگزین، عرضه و تقاضا را به تعادل برسانیم، اما این روند زمان بر است و امیدواریم آرام آرام به تعادل برگردیم.

قسمت دوم: تصمیمات نادرست مسئولان عامل گرانی

اظهارات مسئولان وزارت جهاد كشاورزی در حالی مطرح می گردد كه مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار مساله دیگری را عامل گرانی تخم مرغ در ماه های اخیر بخصوص دو هفته گذشته می داند. چون كه این مسئول بخش خصوصی كه اتفاقا وظیفه تامین و تنظیم بازار را برعهده دارد، می گوید تصمیمات نادرست بعضی از دستگاه های نظارتی همچون سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان عامل گرانی است، چراكه حدود ۱۰ روز گذشته و پیش از اینكه قیمت تخم مرغ به این حد برسد، تقاضا كردیم این محصول را به صورت عرضه مستقیم در بازار بخصوص میادین میوه و تره بار توزیع كنیم، اما مسئولان سازمان میادین به ما اعلام نمودند كه سازمان حمایت، قیمت مصوب پایین تری برای تخم مرغ را ابلاغ كرده است و با این قیمت امكان توزیع وجود ندارد.

به گفته تركاشوند، در آن برهه زمانی اعلام آمادگی كردیم كه هر شانه تخم مرغ را ۱۲ هزار تومان در میادین میوه و تره بار به صورت شیرین پك شده توزیع كنیم تا شانه ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان به دست مصرف كنندگان برسد، اما مسئولان سازمان حمایت اجازه این كار را به ما ندادند تا اینكه شاهد افزایش قیمت این محصول بودیم و در نهایت هم طی چند روز گذشته در ستاد تنظیم بازار مصوب كردیم تا در حاشیه بازار بتوانیم تخم مرغ را به قیمت شانه ای ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان به صورت شیرین پك نشده به دست مصرف كنندگان برسانیم كه البته از امروز (پنجشنبه) آمادگی خویش را برای عرضه این محصول اعلام كرده ایم. اما هنوز سازمان حمایت به عوامل خود این مساله را اعلام نكرده كه امیدواریم در ایام آینده توزیع تخم مرغ برای به تعادل رساندن بازار آغاز شود.

در این میان وظیفه دستگاه های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان، سازمان تعزیزات حكومتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف پایش و رصد و نظارت بر بازار خرده فروشی است تا كسی نتواند از بازار ملتهب یك محصول سوء استفاده كند و آن را به هر قیمتی كه می خواهد به مردم بفروشد كه البته تابحال این وظیفه به خوبی انجام نشده یا هماهنگی مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است، چون كه ماه های گذشته همواره روند افزایش قیمت و حتی گرانفروشی مغازه داران ادامه داشته است.
1396/09/17
23:37:54
4774
5.0 از 5
تگهای خبر: افزایش قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو