مسترکار - دنیای خودرو

چالش استاندارد ذرت های وارداتی!

چالش استاندارد ذرت های وارداتی! مستر كار: تعیین حد مجاز توكسین ها در ذرت های وارداتی و تاثیر آن بر سلامت دام، انسان و شیرهای تولیدی، موضوعی است كه درباره آن بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت جهاد كشاورزی اختلاف نظر وجود دارد.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، تعیین حد مجاز توكسین ها در ذرت های وارداتی بعنوان مواد زیان آوری كه توسط ارگانیسم های زنده همچون حیوانات، گیاهان، باكتری ها و قارچ ها تولید می شوند به یكی از موضوعات بحث برانگیز بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزارت جهاد كشاورزی و سازمان ملی استاندارد ایران تبدیل گشته و در حالیكه وزارت بهداشت معتقد می باشد حد مجاز PPB برای ذرت های وارداتی باید از ۲۰ به ۵ كم شود اما وزارت جهاد كشاورزی این حد مجاز را مناسب می داند و همین مسئله بعنوان یكی از مباحث مورد بررسی این سه دستگاه در دستور كار قرار گرفته است.
اهمیت مسئله ناشی از به خطر افتادن سلامت دام، انسان و شیر تولیدی است كه در اثر مصرف ذرت های وارداتی رخ خواهد داد. زمانی كه دام از این محصولات بعنوان خوراك استفاده می نماید، افلاتوكسین B۱ تولید شده و در نهایت به افلاتوكسین M۱ در محصولات بعدی همچون شیر دام بعنوان خوراك انسان تبدیل میگردد.
روز گذشته مهدی حجتی - وزیر جهاد كشاورزی - درباره میزان حد مجاز توكسین ها در ذرت های وارداتی بیان كرد كه این مسئله توسط دستگاه های ذی ربط همچون وزارت جهاد كشاورزی، سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی باید مورد بحث كارشناسی بیشتری قرار گیرد.
وی همین طور اشاره كرد كه در جهت سلامت و استانداردسازی محصولات واسطه ای و نهاده های وارداتی و تولیدی داخل كشور مسائل با حساسیت ویژه ای در حال پیگیری است و امیدواریم محصولات سالم تر و منطبق تری با استانداردهای بین المللی تولید نماییم و با در نظر گرفتن نظارت های لازم اگر نارسایی در این زمینه وجود دارد، شناسایی و محصولات مربوطه از مدار تولید حذف شوند.
وزیر جهاد كشاورزی در مورد چالش به وجود آمده درباب استاندارد ذرت تصریح كرد، این كه حد مجاز توكسین ها در ذرت های وارداتی چقدر باشد مسئله ای است كه باید مورد كار كارشناسی بیشتر قرار گیرد.
حجتی همین طور در پاسخ به سوال دیگری مربوط به این كه آیا سخت گیرانه بودن استانداردهای مربوط به نهاده های وارداتی مشكلی را برای واردات به وجود آورده كه وزارت جهاد كشاورزی معتقد می باشد این استانداردها بالاست؟ اصرار كرد كه من نمی گویم این مسئله مشكلی جدی به وجود آورده است اما باید تفاهم نماییم و اطلاعات را تكمیل نماییم و علاوه بر مقررات و استانداردهایی كه در سایر كشورهای دنیا ملاك قرار داده شده، باید مقتضیات كشور هم دیده شود و سپس آن تصمیم نهایی را اتخاذ نماییم.
این در حالی است كه نیره پیروزبخت - رییس سازمان ملی استاندارد ایران - در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص این كه آیا استاندارد ذرت های وارداتی یا شیرهای تولید داخل با چالشی مواجه است كه اختلاف نظر بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با وزارت جهاد كشاورزی به وجود آمده است؟ اشاره كرد: در مورد شیر خیلی مسئله ای نداریم اما درباب ذرت مقرر است كار كارشناسی بیشتری صورت گیرد. وزارت جهاد كشاورزی كنترل های لازم را در مورد شیر خام انجام می دهد و سازمان ملی استاندارد باز در واحدهای تولیدی كنترل های لازم را بر شیرهای تولیدی واحدها مدنظر قرار می دهد.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این كه آیا ملاك، استانداردهای اتحادیه اروپاست یا استانداردهای دیگری ملاك عمل است؟ بیان كرد: استانداردهای روز اروپا می تواند ملاك عمل ما باشد اما با عنایت به شرایط داخلی نیاز به تغییرات جزئی وجود دارد كه با نظر سایر دستگاه ها اعمال خواهد شد.
حال باید منتظر ماند و دید كه آیا حد مجاز PPB در ذرت های وارداتی كماكان ۲۰ در نظر گرفته خواهد شد یا این حد مجاز به سبب حساسیت هایی كه در بخش سلامت دام، انسان و شیرهای تولیدی وجود دارد سپس كارشناسی صورت گرفته و تبادل نظر بین وزات جهاد كشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و باز سازمان ملی استاندارد ایران؛ كاهش خواهد یافت؟ سوال دیگر این است كه در حالیكه اتحادیه اروپا این حد مجاز را ۲۰ PPB در نظر گرفته است چرا برخی كارشناسان معتقدند این حد مجاز باید در ایران كاهش یافته و نزدیك به كشورهایی شود كه حد مجاز این استاندارد را ۵ لحاظ كرده اند؟1397/09/25
14:31:44
4626
5.0 از 5
تگهای خبر: تولید , دستگاه , مجاز , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو