مسترکار - دنیای خودرو
سرنوشت خودكفایی روغن چه می شود؟

كاهش بودجه، جایزه افزایش تولید است؟!

كاهش بودجه، جایزه افزایش تولید است؟! مستر كار: در شرایطی كه وزیر جهاد كشاورزی معتقد می باشد كه اگر متوسط تولید محصولات كشاورزی به یك سوم ركورد تولید كشاورزان نمونه برسد، مشكلات كشور حل می شود، بودجه سال آینده برای توسعه كشت دانه های روغنی كه به قول او شش برابر افزایش یافته، شش برابر كمتر از امسال شده است. در این شرایط مشاور حجتی اصرار كرد كه اگر این بودجه اصلاح نشود، به واردات كمك كرده ایم نه تولید داخل!


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، توسعه كشت دانه های روغنی از شروع روی كار آمدن محمود حجتی در دولت یازدهم بعنوان وزیر جهاد كشاورزی، در دستور كار این وزارتخانه قرار گرفت و مقرر شد برنامه ای برای توسعه كشت دانه های روغنی در نظر گرفته شود. نهایتا سپس سال ها كوشش برای افزایش تولید دانه های روغنی در كشور برنامه ای نوشته شد كه در بازه زمانی ۱۰ ساله ضریب خودكفایی تولید روغن در كشور به ۷۰ درصد برسد و قاعدتا نتیجه این برنامه كاهش واردات روغن خام به همین میزان خواهد بود.

این در حالی است كه در سال های ابتدایی دولت یازدهم واردات روغن خام كه البته ثبت سفارش آنها از دولت گذشته شروع شده بود، به بیشتر از سه میلیارد دلار در سال هم می رسید و این روند در سال های گذشته كنترل شد، به گونه ای كه بر طبق آمار تجارت خارجی محصولات كشاورزی در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۶ بالغ بر یك میلیارد و ۱۹۵ میلیون دلار انواع روغن نباتی و حیوانی به كشور وارد شد.

جالبتر از همه اینكه وزارت جهاد كشاورزی كه طرح توسعه كشت دانه های روغنی را در دستور كار خود قرار داده است، سال آینده نمی تواند به اهدافش در این زمینه برسد چونكه بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه كشت دانه های روغنی در لایحه بودجه سال آینده به كمتر از یك ششم بودجه مصوب امسال، یعنی ۴۵ میلیارد تومان رسیده است! آن هم در شرایطی كه به قول محمود حجتی تولید كلزا امسال دو برابر پارینه و شش برابر دو پارسال شده است!

در این رابطه علیرضا مهاجر - مشاور وزیر جهاد كشاورزی و مجری طرح دانه های روغنی - به ایسنا اظهار داشت: بودجه مصوب برای كشت دانه های روغنی امسال ۳۰۰ میلیارد تومان است و سال آینده به ۴۵ میلیارد تومان یعنی یك ششم امسال رسیده كه این مساله به خودی خود كمك كردن به واردات خام روغن نباتی است نه تولید بیشتر و افزایش ضریب خودكفایی كه در برنامه های كوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت در این بخش مورد تاكید قرار گرفته است.

وی اضافه كرد: اگر می خواهیم واردات روغن كم و كمتر شود و در تولید این محصول استراتژیك و اساسی به خودكفایی برسیم، باید همه كمربندهایمان را محكم تر ببندیم و مجلس شورای اسلامی و دولت و وزارت جهاد كشاورزی و حتی همه مردم كمك كنند تا این نقیصه بزرگ را جبران نماییم و در غیر این صورت نخواهیم توانست به این اهداف برسیم.

مهاجر اشاره كرد: بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه كشت دانه های روغنی باید افزایش پیدا كند و ترمیم شود و نرخ خرید تضمینی دانه های روغنی داخلی باز كه دو سال است افزایش نیافته، باید با رشد ۴۰ درصدی قیمت مواجه شده و حداقل هر كیلوگرم كلزا ۳۵۰۰ تومان خریداری شود، چونكه در غیر این صورت هیچ كسی سال آینده كلزا نمی كارد.

وی درباره اینكه چه برنامه ای برای توسعه كشت دانه های روغنی در كشور وجود دارد، اظهار داشت: پتانسیل تولید دانه های روغنی و به صورت كلی محصولات كشاورزی به گونه ای است كه وقتی وارد استان ها و مزارع كشور می شویم نه تنها برای ۷۰ میلیون نفر، بلكه برای ۱۴۰ میلیون نفر هم می توانیم غذا تهیه نماییم و وقتی تولیدكنندگان ما می توانند در داخل سنگ ۶۰ تن گوجه فرنگی با استفاده از یك نوار تیپ تولید كنند، یعنی هیچ مشكلی نخواهیم داشت.

وی اشاره كرد: برای افزایش ضریب خودكفایی روغن برنامه ۱۰ ساله داریم كه ضریب آنرا به ۷۰ درصد برسانیم و این مساله منوط به كمك مجلس شورای اسلامی و دولت می باشد و در صورتی كه بعضی می گویند تولید دانه های روغنی به سبب آب بر بودن قابل توسعه نیست، باید اظهار داشت كه كلزا به هیچ وجه محصول آب بری نیست و میزان مصرف آب برای تولید هر كیلوگرم كلزا كمتر از گندم بوده چونكه در فصل پاییز كشت میگردد.
1397/10/13
21:18:56
4853
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو