مسترکار - دنیای خودرو
در جریان بررسی لایحه بودجه؛

بند مربوط به واردات كالاهای اساسی به كمیسیون تلفیق ارجاع شد

بند مربوط به واردات كالاهای اساسی به كمیسیون تلفیق ارجاع شد به گزارش مستر كار تصمیم گیری در مورد اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات كالاهای اساسی، با موافقت نمایندگان به كمیسیون تلفیق ارجاع شد.به گزارش مستر كار به نقل از مهر، در جلسه نوبت عصر روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۹۸، بندی درباب اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای واردات كالاهای اساسی در دستور كار مجلس قرار گرفت.
بر اساس این بند، در جهت پشتیبانی از مصرف كنندگان، ۱۴ میلیارد دلار ارز صرفاً برای تأمین كالاهای اساسی و تجهیزات پزشكی اختصاص می یابد.
علی ادیانی راد نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی خواهان حذف این بند شد.
وی معتقد بود: دولت توانایی لازم برای توزیع كالاهای اساسی كه با ارز دولتی وارد می شود، میان مردم ندارد.
سلیمی: انتقاد از عدم نظارت دولت بر توزیع كالاهای اساسی
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی باز در موافقت با این پیشنهاد گفت: قرار بود دولت با ارز ۴۲۰۰ تومانی كالای اساسی وارد كشور كند تا قیمت كالاها افزایش نیابد اما نظارتی بر توزیع كالاهای اساسی كه با ارز دولتی به كشور وارد می شود، وجود ندارد و حاشیه سود ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی برای برخی واردكنندگان به وجود آمده است.
عضو شورای مركزی فراكسیون نمایندگان ولایی اظهار داشت: قیمت كالاهای اساسی مشخص است چرا نظارتی برای توزیع كالاها وجود ندارد؟ نهاده های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شود اما با قیمت ۱۵ هزار تومان در بازار به فروش می رسد. اگر به همین میزان كه ارز به كالاهای اساسی اختصاص می یافت، پول آن مانند یارانه به مردم داده می شد، به هر خانواده ایرانی یك میلیون تومان می رسید.
نوبخت: نهادهای نظارتی، نظارت بیشتری بر توزیع كالاهای اساسی داشته باشند
در ادامه محمدباقر نوبخت در مخالفت با این پیشنهاد گفت: از شروع سال جاری با نوسانات بازار ارز، مشكلاتی درباب قیمت كالاهای اساسی بوجود آمد. دو راهكار وجود داشت؛ یا باید كالاهای اساسی با ارز نیما تهیه می شد یا اینكه كالاهای اساسی را از جریان شتابنده قیمت ارز جدا كرده و با ارز دولتی، كالاهای اساسی را وارد نماییم.
وی تاكید كرد: از بین این دو راه تردید نكنید كه با همه كاستی ها، شیوه موجود تأمین كالاهای اساسی، بهترین شیوه است. اگر كالاهای اساسی به قیمت ارز وصل شود، مردم با مشكلات روبرو خواهند شد.
نوبخت انتقادات درباب نظام توزیع كالاهای اساسی را وارد دانست و اظهار داشت: انتظار دولت از نهادهای نظارتی این است كه نظارت بیشتری اعمال كنند تا به كالایی كه ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می یابد، اعتماد نماییم، در این صورت اولا كالا به كشور وارد خواهد شد و ثانیا با همین قیمت در بازار عرضه می شود.
در اختتام نمایندگان با ۴۱ رأی مخالف، ۱۱۶ رأی موافق و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر در مجلس، با این پیشنهاد مخالفت كردند.
در ادامه محمدرضا كاتب عضو كمیسیون تلفیق بودجه پیشنهادی را در خصوص شكل گیری نظام توزیع دقیق برای توزیع كالاهای اساسی بیان كرد.
عبدالرضا مصری در موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت: ۶ ماه قبل مجلس امروز را پیش بینی نمود كه اگر نظام توزیع وجود نداشته باشد، اعتباری كه دولت برای واردات كالاهای اساسی مختص كرده است، از بین می رود و رانت توزیع می شود. آقای نوبخت در همان زمان با نظام توزیع مخالفت كردند و گفتند ما سناریوهایی داریم.
وی معتقد بود كه سامانه های لازم برای شكل گیری نظام توزیع موجود است.
نوبخت با این پیشنهاد مخالفت كرد اما كمیسیون تلفیق بودجه درباب این پیشنهاد اعلام نظر نكرد.
نمایندگان درانتها با این پیشنهاد باز مخالفت كردند.
پس از آن، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اصل این بند را به رأی گذاشت.
نمایندگان با ۱۰۲ رأی موافق، ۶۹ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در مجلس، با اصل این پیشنهاد مخالفت كردند چراكه تصویب آن به موافقت نصف بعلاوه یك نمایندگان نیاز داشت.
پس از آن، حذف این بند به رأی گذاشته شد.
در اختتام نمایندگان با ۴۰ رأی موافق، ۱۳۴ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در مجلس، با حذف این بند باز مخالفت كردند بدین سبب مجلس نتوانست درباب اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات كالاهای اساسی تصمیم گیری كند و این بند به كمیسیون تلفیق ارجاع شد.

1397/12/08
15:46:27
4670
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو