مسترکار - دنیای خودرو

۲ چاره یك عضو كمیسیون صنایع برای بازشدن قفل فضای بازار خودرو

۲ چاره یك عضو كمیسیون صنایع برای بازشدن قفل فضای بازار خودرو به گزارش مستر كار یك عضو هیات رییسه كمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: در شرایط تحریم صنایعی باید مورد حمایت قرار بگیرند كه كمترین وابستگی ارزی را دارند و می توانند نیاز خود به مواد اولیه و تجهیزات و ابزارآلات تولید را از منابع داخلی تامین كنند.


عبدالله رضیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تشدید تحریم ها و عدم تمدید معافیت های نفتی آمریكا درباره تاثیر این مورد بر بخش تولید و صنایع كشور، تصریح كرد: وابستگی ارزیِ بخش بزرگی از تولیدكنندگان و واردكنندگان كشور پاشنه آشیل اقتصاد كشور است در حالیكه برای رونق تولید و صنعت باید شرایطی به وجود آورد كه تكیه گاه واحدهای تولیدی، وابستگی به ارز نباشد.
این عضو فراكسیون مستقلین مجلس تصریح كرد: متاسفانه تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان وابستگی شدیدی به فناوری ها، تجهیزات، مواد اولیه و لوازم و تجهیزات خارجی دارند و بنابراین است كه با تشدید تحریم های آمریكا با چالش ها و مشكلات عدیده ای در تولید محصول نهایی و تامین نیاز بازار داخلی روبرو هستند.
نماینده مردم قائم شهر در مجلس به موقعیت حساس و اثرگذار تولیدكنندگانی كه به فناوری، مواد اولیه و لوازم مصرفی خارجی وابسته نیستند، اشاره نمود و اظهار داشت: واحدهای تولیدی نظیر صنایع خودروسازی كشور این توان را دارند كه از نظر تكنولوژیكی و مواد اولیه از وابستگی به خارج بی نیاز شوند. این واحدهای اقتصادی به علت امتیازات ویژه و سهم انحصاری كه از بازار مصرف خودرو دارند، مشكل تامین نقدینگی و فروش محصول هم ندارند، مشتریان این شركت ها هم مجبور به خرید خودرو با هر كیفیت و وضعیتی هستند. در شرایط تحریم چاره ای جز این وجود ندارد.
این عضو هیات رییسه كمیسیون صنایع و معادن مجلس با تشریح راهكارهایش برای توقف نابسامانی های قیمتی در بازار خودرو، اظهار داشت: به نظر بنده برای باز شدن قفل فضای بازار خودرو دو چاره وجود دارد، یا باید با باز كردن درهای واردات كشور فضای رقابتی را بار دیگر در صنعت خودروسازی كشور به وجود آوریم كه البته ارزبری بسیار زیادی دارد و یا اجازه كنترل بازار خودرو از دلال ها و واسطه گران مالی سلب شود.
رضیان متذكر شد: به علت رانتهای اقتصادی ناشی از قیمت گذاری خودرو بر مبنای پنج درصد بازار و تشدید نابسامانی ها در قیمت و در بازار خودرو باید از راه سیاست های سخت قضایی با دلالان و وابسته ها برخورد قاطع و بدون بخشایش شود تا فضای به شدت نابسامان بازار خودرو از این حالت بیرون برود.
وی تصریح كرد: تصمیم سازان و تصمیم گیران كشور برای پیشگیری از استمرار نابسامانی های قیمتی بخصوص در بازار خودرو هر چه زودتر اجرای سیاست های قضایی را در دستور كار قرار دهند در غیر این صورت بیم تشدید بحران های ناشی از كاهش قدرت خرید مردم كار را به جایی سوق خواهد داد كه مهار این شرایط آسان نخواهد بود.1398/02/13
13:22:46
4380
5.0 از 5
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو