مسترکار - دنیای خودرو
در دیدار شافعی و سفیر قزاقستان مطرح شد:

تمایل قزاقستان به توسعه روابط اقتصادی با ایران

تمایل قزاقستان به توسعه روابط اقتصادی با ایران مستر كار: سفیر قزاقستان در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی ایران از تمایل این كشور به توسعه روابط اقتصادی و سرمایه گذاری در ایران سخن گفت.


به گزارش مستر كار به نقل از ایسنا، برنامه های هیأت های تجاری بخش خصوصی در ماه های گذشته نشان داده است كه خیلی از سفرهای انجام شده، میان ایران و كشورهای منطقه بوده و آسیای میانه، اروپای شرقی، همسایگان خلیج فارس و شركای مهمی همچون چین، افغانستان، عراق، هند و قزاقستان؛ در رأس برنامه ریزی های اقتصادی قرار داشتند.
این عملكرد در حالی به ثبت رسیده كه ایران با تحریم های ایالات متحده آمریكا محدودیت هایی در توسعه روابط خارجی خود داشته و خیلی از سرمایه گذاران خارجی هم برای ورود به ایران با مزاحمت های آمریكا مواجهند با این وجود اتاق های بازرگانی مشترك كوشیده اند راه را برای توسعه روابط میان بخش های خصوصی فراهم نمایند و در این میان دیدار اخیر سفیر قزاقستان در ایران با رئیس اتاق بازرگانی ایران بخشی از این برنامه ریزی است.
طبق اعلام اتاق بازرگانی ایران، در این دیدار سفیر قزاقستان مسائلی همچون عضویت كشورمان در پیمان اوراسیا، برقراری پرواز مستقیم بین آلماتی و تهران و پیگیری طرح های سرمایه گذاری مشترك میان دو كشور را بعنوان اصلی ترین اهداف خود از این دیدار برشمرده است.
برپایه تاكید وی قزاقستان نگاهی ویژه به توسعه حضور خود در بنادر ایران و استفاده از ظرفیت های بنادر امیرآباد، شهید رجایی و چابهار دارد و طرف ایرانی وعده داده كه با در اختیار گذاشتن زمین هایی شرایط را برای سرمایه گذاری قزاقستان در این حوزه فراهم آورد.
غلامحسین شافعی - رئیس اتاق بازرگانی ایران - هم اعلام نموده روابط تجاری بین دو كشور می تواند به بخش های جدیدی انتقال پیدا كند و ایران آمادگی آنرا دارد كه با برگزاری همایش مشترك و اعزام هیأت های تجاری به قزاقستان، راه را برای بهبود روابط باز كند.
در این رابطه فاطمه مقیمی - عضو اتاق بازرگانی تهران - نقش قزاقستان را در توسعه فعالیت های منطقه ای ایران بسیار مهم دانسته و اظهار نمود: با عنایت به این كه قزاقستان در راه انتقال كالاها از چین به سمت آسیا و اروپا قرار دارد، مشاركت و توسعه همكاری ها با این كشور برای ما اهمیت جدی خواهد داشت.
به قول وی، با وجود تمام فعالیت ها هنوز سهم ایران در تجارت منطقه ای به جایگاه قابل دفاعی نرسیده و مشاركت با قزاقستان می تواند برای ما نتایج مثبتی داشته باشد.
برپایه گفته های این عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران، پیگیری های ایران برای پیوستن به پیمان اقتصادی اوراسیا كه بخش زیادی از آسیای میانه و اروپای شرقی را در بر می گیرد، مقدمه ای بر گسترش همین همكاری هاست كه در صورت برنامه ریزی برای دور زدن تحریم ها می تواند چاره ساز باشد.1398/03/25
17:25:57
4494
5.0 از 5
تگهای خبر: سرمایه گذاری , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
mastercar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر كار محفوظ است

مستر كار

فروش خودرو و اخبار خودرو